Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Pismo Święte przeczy nauce rzymsko-katolickiej
 |  Wersja do druku
Tadeusz Sołtys
 grudzień 25 2004 19:44  (Czytany 6167 razy)  
Forum

Status: offline

jeśli mnie pamięć nie myli, pośród katolickich nauk znajduje się sześć głównych prawd wiary, a jedna z nich mówi, że "dusza ludzka jest nieśmiertelna"; Pismo Święte nie potwierdza tej tezy, ba! zaprzecza jej; w psalmie jest:
"Dał upust gniewowi swemu,
Nie ochronił od śmierci duszy ich,
A życie ich wydał zarazie";
tak, zgodnie z Pismem, Bóg-Święty Izraela uczynił Egipcjanom nad Morzem Czerwonym, gdy ci ścigali Izraelitów; można więc wyciągnąć wniosek, że Bóg ma moc wydać duszę na śmierć i czyni tak wrogom jego wybrańców; wygląda na to, że katolickie nauki to szmelc (przynajmniej po części); oto ci, którzy chcą uchodzić za nieomylnych (katoliccy "tezodawcy") mylą się; ale czy może być inaczej? czy Duch Święty może być na usługach jakiejkolwiek ziemskiej instytucji, jak to się afiszują katoliccy magistrowie? to raczej człowiek powinien słuchać Ducha Świętego; w tej sytuacji pozostają im dwie możliwości: przyznać się do błedu albo odrzucić Pismo (Święte); jeśli okazuje się, że "nieomylni" popełniają błedy, to można również spodziewać się, że i inne ich nauki mogą być fałszywe (np. katolickie dogmaty czy poczet świętych i błogosławionych)

P.S. w innym z psalmów jest werset o treści zbliżonej do przytoczonego, ale mi się "zapodział"; nie wiem, czy w innych przekładach Biblii kluczowy wers (ten, którym się posłużyłem) jest podobnie przetłumaczony (numerki: 78 (psalm) i 50 (wers))

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Adam Sekściński
 grudzień 25 2004 20:24   
Forum

Czyżby przez pomyłkę zapomniał Pan dodać, że termin "dusza" występuje w jednym z wielu przekładów Pisma Św. - może jednak lepiej stawiając takie zarzuty oprzeć się na tekście oryginalnym i dokonać jego gruntownej analizy - poczekam zatem aż Pan ją przedstawi.
Wybaczy Pan bowiem, ale nie jesteśmy w przedszkolu, żeby dyskutować na poziomie "argumentów" zaprezentowanych w powyższym poście

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: wojwa
 grudzień 25 2004 20:41   

Alef czemu ma służyć to profesorowanie ? Jak wiesz to napisz.

===

Cytat 
ks. Adam Sekściński
 grudzień 25 2004 21:01   
Forum

Wojwa

Żadne profesorowanie - zwracam tylko uwagę na żenującą jakość argumentacji. Żeby inni nie przyjmowali bezkrytycznie tego typu zarzutów. Niestety jestem zbyt zająty aby się rozwodzić - mam swoje obowiązki.
Poza tym, nie ja zacząłem temat, nie ja postawiłem zarzut - obowiązek dowodzenia ciąży na zarzucającym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 25 2004 23:14   
Forum Moderator
Moderator

Chyba jest odwrotnie? Nauka rzymsko - katolicka przeczy Pismu Świętemu.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 grudzień 26 2004 00:15   
Forum

Ludzie, ale się podniecacie!

Nie ma doskonałej systematycznej teologji w żadnej denominacji!

Każdy kościoł ma swe wątki: Baptyści przegineli w sprawie chrztu...

Zielonoświątkowscy przegineli z językami aniołskimi- między innym...

Adwentyści przegineli co do mięsa, kawy itd....

Amiszowie przegineli że technologia to zło...

Kościół braci przeginął że niema potrzeby pastora..

Reformowanym przekręciło się z predestynacią...

Luteranom z solą gracią...

no a nam co do alkoholu (kiedyś twierdziliśmy że jego picie to grzech)

pozostaje jedynie wiara, nadzieja i miłość.

Asmodeuszu, ile miłości miałeś kiedy ten post postawiłeś??

Pozdrawiam w świetle inkarnacji Boga Wszechmocnego!

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
 grudzień 26 2004 10:13   

Jest oczywistym, że kto już nie jest w przedszkolu nie przyjmie bekrytycznie tezy asmoD i jego zarzutów. Alef stawiasz zarzut, a sam popełniasz identyczny.Jeśli jesteś tak zajęty to po co piszesz ?

===

Cytat 
ks. Adam Sekściński
 grudzień 26 2004 11:15   
Forum

Quote by wojwa: Jest oczywistym, że kto już nie jest w przedszkolu nie przyjmie bekrytycznie tezy asmoD i jego zarzutów. Alef stawiasz zarzut, a sam popełniasz identyczny.

Czyżby? Powyższe stwierdzenie suponuje, że tym bardziej nikt kto już nie jest w przedszkolu takich tez i zarzutów nie będzie stawiał. Tymczasem asmoDEUSz je postawił - no chyba, że sugerujesz, iż nie skończył on jeszcze przedszkola

Quote by wojwa: Jeśli jesteś tak zajęty to po co piszesz ?

Powiem obrazowo:
Jeśli ktoś twierdzi, że krowy potrafią latać to temu zaprzeczę. Na udowadnianie natomiast tego, że tak nie jest - szkoda mi czasu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
 grudzień 26 2004 17:25   

Podobno nie ma głupich pytań. Głupie są jedynie odpowiedzi.

===

Cytat 
ks. Adam Sekściński
 grudzień 26 2004 17:31   
Forum

A tego już nie skomentuję - ocenę "poziomu" pozostawiając forumowiczom

===

Profil   Email 
 Cytat 
 grudzień 26 2004 19:19   

Dlatego też wróćmy do tezy asmoD - jest to zgodne z Pismem, czy nie ? Rozumiem. że alef już powiedział co wiedział !

===

Cytat 
Gość forum: "Oto cialo moje..."
 grudzień 30 2004 15:32   

Kościół święty, jedyny prawdziwy, poza ktorym nie ma zbawienia tak już to Pismo poprzekręcał, że sam się pogubił i natworzył schizm i sekt. Jest jeden zasadniczy problem! Dla kogo Bóg Jahwe pisał Biblię? - do niedawna ponoć własnym palcem. Dla natchnionych i nawiedzonych filozofów oraz teologów - czy przede wszystkim dla wybranego ludu bożego. Kościół natomiast na tej filozofii wychodował sobie cała armię nawiedzonych idiotów, którzy powymyślali piętno grzechu pierworodnego, niepokalane poczęcie, wieczne dziewictwo, wniebowzięcie, transsubstancjacje i inne bzdury i an tym toczył przez wieki "naukowe" spory czy opłatek przemienia się z chwilą wypowiedzenia "oto jest ciało moje" czy razem z krwią czeka na wino?
Natomiast ten arogant co to w sprawach Boga nie ma czasu... niech nie liczy na zbawienie wieczne!

===

Cytat 
strk
 grudzień 30 2004 16:48   
Forum

i słusznie. znalazł się yntjeligjent, który wie, ale pisać mu się nie chce...

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Ps 83,19
 luty 22 2005 15:51   
Forum

Ezechiela 18:4

4 Oto wszystkie dusze należą do mnie. Jak dusza ojca, tak i dusza syna należy do mnie. Dusza, która grzeszy, ta umrze.

Jakuba 5:19-20

19 Bracia moi, jeśli ktoś wśród was zostanie odciągnięty od prawdy, a drugi go zawróci, 20 wiedzcie, że kto zawróci grzesznika z błędu jego drogi, ten wybawi jego duszę od śmierci i zakryje mnóstwo grzechów.

Jana 5:28,29

28 Nie dziwcie się temu, ponieważ nadchodzi godzina, w której wszyscy w grobowcach pamięci usłyszą jego głos 29 i wyjdą: ci, którzy czynili to, co dobre, na zmartwychwstanie życia; ci, którzy się dopuszczali tego, co podłe, na zmartwychwstanie sądu.

Objawienie 20:4,5

4 I ujrzałem trony, i byli ci, którzy na nich zasiedli, i dano im władzę sądzenia. Tak, ujrzałem dusze tych, których stracono toporem za świadczenie o Jezusie i za mówienie o Bogu, tych, którzy nie oddali czci ani bestii, ani jej wizerunkowi i którzy nie przyjęli znamienia na swe czoło ani na rękę. I ożyli, i królowali z Chrystusem przez tysiąc lat. 5 (Pozostali z umarłych nie ożyli, aż się skończyło tysiąc lat). To jest pierwsze zmartwychwstanie.

Objawienie 21:4,5

4 I otrze z ich oczu wszelką łzę, i śmierci już nie będzie ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie. To, co poprzednie, przeminęło”. 5 I Zasiadający na tronie rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”. Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 25 2005 14:18   
Forum

jest taka stronka, na której i ten temat został poruszony, więc zachęcam, żeby tutaj
kliknąć i zapoznać się z argumentacją o nieśmiertelności duszy

na przykład:

W Biblii określenie "dusza" oznacza czasem całego człowieka (np. 1P 3:20, Ez 18:20), życie (np. Mt 2:20 BG) lub duszę nieśmiertelną (Mt 10:28).

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 26 2005 20:01   
Forum

Gdyby dusza była śmiertelna, to po co wierzyć w Chrystusa?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Włodek
 marzec 01 2005 15:04   
Forum

Quote by dawid1976: Ludzie, ale się podniecacie!

Nie ma doskonałej systematycznej teologji w żadnej denominacji!

Każdy kościoł ma swe wątki: Baptyści przegineli w sprawie chrztu...

Zielonoświątkowscy przegineli z językami aniołskimi- między innym...

Adwentyści przegineli co do mięsa, kawy itd....

Amiszowie przegineli że technologia to zło...

Kościół braci przeginął że niema potrzeby pastora..

Reformowanym przekręciło się z predestynacią...

Luteranom z solą gracią...

no a nam co do alkoholu (kiedyś twierdziliśmy że jego picie to grzech)

pozostaje jedynie wiara, nadzieja i miłość.

Asmodeuszu, ile miłości miałeś kiedy ten post postawiłeś??

Pozdrawiam w świetle inkarnacji Boga Wszechmocnego!

Dawid

Dawidzie, byłbyś łaskaw wytłumaczyć, co znaczy, że baptyści przegięli w sprawie chrztu , "Reformowanym przekręciło się z predestynacią...
Luteranom z solą gracią..."- to akurat nie są drugo-, trzeciorzędne doktryny czy praktyki zwyczajowe, jak w przypadku pozostałych przez Ciebie wymienionych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
rys
 marzec 01 2005 18:04   
Forum

Quote by wojwa: Dlatego też wróćmy do tezy asmoD - jest to zgodne z Pismem, czy nie ? Rozumiem. że alef już powiedział co wiedział !

Witaj
Nie jest zgodne, ponieważ to co może umrzeć [jest zniszczalne] nie może być nieśmiertelne.Pismo Św. stwierdza,że dusza ktora grzeszy ta umrze. Jeżeli dusza jest nieśmiertelna to nie podlega śmierci.
1Mojż 2:7-- Stworzył Pan Bóg czlowieka i natchnął [hebr.dmuchnął] w oblicze jego dech [hebr.wiatr,moc] żywota [hebr.życia] i stał sie czlowiek duszą żyjaca [istotą czującą] Opis ten pokazuje,że najpierw stworzone zostalo ciało, z oczami ktore nie widziały,,z nogami ,ktore nie chodziły [zwłoki nieożywione]. Kiedy jednak Bóg dmuchnął w nozdrza człowieka swój oddech człowiek zaczął czuć, widzieć itd. stał się istotą żywą. Jest to troche podobne do niedoszłego topielca, w jaki sposób go ratujemy? wdmuchujemy do jego ust nasz oddech i on zaczyna żyć [nie jest to dusza jest to oddech] Podobnie jest ze zwierzętami 1Mojż 1:29,30, 1:20---Niech chojnie wywiodą wody płaz duszy żywiącej [hebr.duszy żyjącej]
1Mojż 6:17,7:15,22--Człowiek i zwierze mają ducha jednakowego [hebr.ruach---dech życie] Kazn.Sal.3:19,21 Iz.53:10,12, Kazn.Sal.9:5, Ps.146:4, Iz.38:18,19 Dusza umiera Ijob 36:14, Ps. 56:14, 78:50, 116:8, Ezech 18:4,20 Jakub. 5:20 Są to niektore teksty.Uważam,że na podstawie tych tekstow możemy zauważyc,że dusza jest śmiertelna i tą duszą jest istota ludzka żyjąca i zwierze ktore żyje. pozdrawiam elka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Martin
 marzec 02 2005 09:38   
Forum

Zgadzam się z Elką vel Rys. Po prostu KK pomylił kiedyś pojęcia: to, co nazwał duszą ("dusza ludzka jest nieśmiertelna") Biblia nazywa "duchem". W pojęciu Biblijnym słowo dusza ("NEFESZ") można najczęściej stosować wymiennie ze słowem "życie" - bo w takim właśnie znaczeniu NEFESZ w Biblii występuje. Podobnie w Nowym Testamencie.

Tak więc KK w tym akurat przypadku nie przeczy Biblii, tylko używa "niekompatybilnych" z Biblią pojęć. Bo duch człowieka faktycznie jest nieśmiertelny - jak każdy duch.

Rzekłem.

===

Podpisano: Martin L.

Cytat 
Tadeusz Sołtys
 marzec 02 2005 13:28   
Forum

dawidzie1976:
nie wiem, ile miłości miałem pisząc powyższy (pierwszy) post; czy jest jakaś maszyna do pomiaru stopnia miłości??
podzieliłem się (bez zakłamania) moimi myślami - czy to jest wbrew miłości?? czy oczekujesz, że będę bezmyślnie czytał biblijne wersety??

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 03 2005 06:34   
Forum

dziwi mnie podejście niektórych osób do treści (Pisma Świętego) - pytają oni siebie i innych (przykładowo, w przerysowaniu):
o co chodzi autorowi w miejscu, w którym napisał "dusza"?
o marcHewkę czy o selEra? o taLon, o wEnus, a może o śNieg?
o kaTalizator? o wampiRa? o smAk albo Volta, o nienIę lub kaSk?
och, Mędrkowie Spekulatywni!! czy tak trudno jest wpaść na to, że tam, gdzie autor napisał "dusza" chodziło o duszę??

P.S. słuszne jest natomiast dociekanie, czy tłumaczenie (Pisma Świętego) jest wiernym odzwierciedleniem oryginału

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 marzec 03 2005 07:53   
Forum

Quote by dysydent: dziwi mnie podejście niektórych osób do treści (Pisma Świętego) - pytają oni siebie i innych (przykładowo, w przerysowaniu):
o marcHewkę czy o selEra? o taLon, o wEnus, a może o śNieg?
o kaTalizator? o wampiRa? o smAk albo Volta, o nienIę lub kaSk?
och, Mędrkowie Spekulatywni!! czy tak trudno jest wpaść na to, że tam, gdzie autor napisał "dusza" chodziło o duszę??

P.S. słuszne jest natomiast dociekanie, czy tłumaczenie (Pisma Świętego) jest wiernym odzwierciedleniem oryginału

...a co z przysłowiową kwestią trzymania się w tłumaczeniach "litery" lub "ducha"? takie tłumaczenie ważnych tekstów jest chyba dość trudne...

kim jest siostra Helena? tak pytam... , z babskiej ciekawości...

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 marzec 06 2005 09:52   
Forum

Quote by dysydent: dziwi mnie podejście niektórych osób do treści (Pisma Świętego) - pytają oni siebie i innych (przykładowo, w przerysowaniu):

A... przepraszam... owa dusza...
to prawda, że się tak troszq w sercu ukrywa?

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 06 2005 10:10   
Forum

Marto:
bystrze zauważyłaś, że ukryłem w tekście Helen Travis;
jest to kobieta, o której obejrzałem nie tak dawno program dokumentalny w tvp1 (w nocy); z pochodzenia bodaj Irlandka, w USA wyszła za mąż i urodziła dwóch synów i córkę; jednak mąż zmarł, a także obaj synowie (jeden prawdopodobnie w związku z zażywaniem narkotyków, a drugi - Thomas - został zamordowany); jej córka wyszła za mąż; kobieta ta będąc w takiej sytuacji wstąpiła do jakiegoś zakonu i posiadając kamienicę przyjmowała na kwaterę mężczyzn w trudnej sytuacji, np. alkoholików, narkomanów; bardzo pilnie dbała o to, aby jej podopieczni nie powracali do nałogów, co wiązało się ze ścisłą kontrolą i bardzo twardym podejściem; ale potrafiła też wybaczać niejednorazowe upadki, szukała dialogu i wspólnych rozwiązań
z powodu kłopotów z oddychaniem zmarła w roku 2000., jednak żyje w mojej pamięci

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty