Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kalwińska "Inkwizycja"
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 styczeń 05 2005 21:14  (Czytany 2300 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

"Tak więc Servet, cały związany smażył się na wolnym ogniu (...) Wilhelm Farel, pierwszy pastor kościoła genewskiego i zastępca Kalwina, który był przy tym obecny, nie przestawał wołać do Serveta: Uwierz w Jezusa Chrystusa, wiecznego syna Bożego! A Servet wytrwale odpowiadał mu: Wierzę, że Chrystus jest prawdziwym synem Bożym, ale nie wiecznym. I tak spalony wydał ostatnie tchnienie, polecając swą duszę Bogu-Ojcu."
Cyt. za:M. Sobańska-Bondaruk, S. B. Lenard, Wiek XVI - XVII w źródłach, Warszawa 1997, s155 - 156.

Przedstawiłem dowód, że nie tylko katolicy palili innowierców na stosach. Aby nie używać argumentów "a u was Murzynów biją" rozpocząłem nowy temat. Chciałbym, abyśmy podyskutowali na temat "inkwizycji" protestanckiej.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Girolamo Savonarola
 styczeń 05 2005 21:58   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/31/04
Postów:: 16

Wielebny! Kalwińska czy w ogóle protestancka? Chociaż tak na dobrą sprawę wszystko to i tak na sumieniu jednego i tego samego Boga - na nic tu zatem licytacje, aczkolwiek faktycznie "u nich też Murzynów bili" - tylko wcześniej zaprzestali. Oczywiście! – a jakże! - protestantyzm wespół z katolicyzmem z nie mniejszym fanatyzmem zwalczał ogniem i mieczem swoich ideologicznych wrogów i niewiernych oraz czarownice (czarowników jakoś nie) – często zresztą z wzajemnością. W małej bawarskiej mieścinie Nordlingen tylko w latach 1589-1598 34 kobiety i jeden mężczyzna za sprawą inkwizycji stracili życie na stosach. Miejscowość, ta 6 września 1634 r. na trwałe przeszła do Historii Kościoła szczególnie rzymsko-katolickiego. W tym bowiem dniu rozegrała się tutaj jedna z ważniejszych bitew między katolikami (pod wodzą Kardynała Fryderyka Węgierskiego) a protestantami (pod wodzą generała Hora & Saxe - Weimar). Jedni i drudzy przed bitwą odprawiali szamaństwa do tego samego Boga, ale ten wybrał tych, którzy mieli więcej armat i miecza przy pasie. Po druzgocącej klęsce wojska protestanckie wycofały się pozostawiając na polu ponad 13 000 ciał. Być może dla wielu czytelników ta cała lista puszczonych w ciągu 9 lat z dymem jest przerażająca. Niemniej jednak dowodzi ona, że najczęściej przed sądem stawały osoby o niewysokim statusie społecznym, a zadziwiającym może też być fakt, że Inkwizycja była w stanie posunąć się do postawienia przed sądem i wykonania wyroku nawet na kobiecie ciężarnej. Jakby nie patrzeć – w długiej historii człowieka dla żadnego innego Boga nie przelano tak wielkiego morza krwi i nie popełniono tylu różnych bezeceństw i zbrodni co w imię Chrystusa i jego krzyża.


===

[użytkownik zablokowany]
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 05 2005 22:03   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/17/03
Postów:: 1091

Bóg nie ma niczego na sumieniu. Mają to ludzie, którzy palili na stosie.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: witeczek
 styczeń 05 2005 23:18   


Quote by mateuszwroc: "Tak więc Servet, cały związany smażył się na wolnym ogniu (...) Wilhelm Farel, pierwszy pastor kościoła genewskiego i zastępca Kalwina..."


Kiedys bylem na wykladzie profesora z Calvin College, ktory pytany o to wydarzenie powiedzial (cytat z pamieci): "Kalwin jako jedyny glosowal przeciwko spaleniu Serveta". Po chwili pauzy dodal: "Byl za jego scieciem.".

Musisz pamietac ze wartosci wazne dla reformacji, czy Kalwinizmu w szczegolnosci, nie pochodza od tych czy innych osob, ale z Pisma Swietgo.

===

 
 Cytat 
Girolamo Savonarola
 styczeń 06 2005 10:29   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/31/04
Postów:: 16

Quote by mateuszwroc: Bóg nie ma niczego na sumieniu. Mają to ludzie, którzy palili na stosie.


Moze i masz po części rację! Ale tylko po części. Wprawdzie nie bezpośrednio Bóg (bo on jest niewidzialny i nie wyczuwalny) ale z pewnoscią odpowiedzialny za wszystko jest jego Duch Święty - który często wieje kędy chce i natchnieni przez Niego urzędnicy Kościoła. Przecież we wszystkim na Jego moc sie powolują. Poczytaj Pismo oraz dokumenty Kościoła świętego i nieomylnego.
„Ci którzy służą innemu Bogu niż nasz i wyznają inną religię, muszą być wytępieni ogniem i mieczem, a ich miasta zniszczone i spalone” - z natchnienia Ducha Świętego jako nieomylne magisterium Kościoła - papież św. Grzegorz XIII (1572-1585)

===

[użytkownik zablokowany]
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 06 2005 12:42   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 11/23/04
Postów:: 267

Nie sądzę, by mordercy działali z natchnienia Ducha Św., wręcz przeciwnie. I za to odpowiedzą.

Kolego, cała masa ludzi mówi: 'jesteśmy chrześcijanami', a ich życie jest tego zaprzeczeniem (2TM3,5). Z tymi było podobnie, tylko że znacznie gorzej.

Twoje wypowiedzi również przybierają pozór pobożności, ale jak sądzę, jest nieco inaczej.

Pozdr.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Girolamo Savonarola
 styczeń 06 2005 13:53   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/31/04
Postów:: 16

Przede wszystkim CZŁOWIEK.
Bóg ma czas bo jest wieczny.

Od dawien dawna ludzkość interesowało, dlaczego Bóg, uważany za wszechmogącego, wszechpotężnego, nie może zniszczyć zła (Szatana), dlaczego nie uczyni go dobrym? Okazuje się, że nie może zniszczyć czegoś, czego sam jest stwórcą. „Bóg który użyłby swej mocy do stworzenia istot ludzkich, z góry wiedząc, że będą poddane wiecznym mękom, ba, przeznaczając je na to, nie byłby ani mądry, ani sprawiedliwy, ani miłujący. Kierowałby się niższymi miernikami niż wielu ludzi” (Jeremiasz 7.31; 19.5; 32;35; oraz 1 Jana 4. 8-9)
Bóg, chociaż „wszechmogący i wszechpotężny”, może tylko to, co jest możliwe. Jest bowiem personifikacją mocy immanentnej, przez ludzi stworzony, poza ludzką zatem wyobraźnię nie sięga. Otóż niemożliwe jest zmienić substancję na jej przeciwieństwo; substancja dewiczną (szatańska) nie może zmienić się w bóstwo, podobnie jak bóstwo nie może zmienić się w substancję dewiczną. Dlatego Bóg nie może zniszczyć zła, którego sam jest źródłem. W Księdze Izajasza mówi: „Ja przygotowuję zarówno zbawienie jak i nieszczęście, Ja Pan czynię to wszystko”. (45.7). Okazuje się, że Jahwe, niby dobry, niby mądry, święty i sprawiedliwy - zdaje się znajdować jakąś niezrozumiałą przyjemność w znęcaniu się nad niewinnym człowiekiem, który przecież od pierwszych dni swojego życia skazany jest i tak na śmierć.
Czyli jak to w końcu jest - ludzie czy Bóg?

===

[użytkownik zablokowany]
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Gulasz
 styczeń 06 2005 21:47   


"Okazuje się, że Jahwe, niby dobry, niby m±dry, ¶więty i sprawiedliwy - zdaje się znajdować jak±¶ niezrozumiał± przyjemno¶ć w znęcaniu się nad niewinnym człowiekiem, który przecież od pierwszych dni swojego życia skazany jest i tak na ¶mierć."


Jahwe jest dobry i sprawiedliwy - ale według swoich standardów. Nie naszych, ludzkich. Często coś, co wydawało mi się niedobre, wychodziło ostatecznie z wymierną korzyscią. A to co na dobre nie wyszło, przypuszczam że jeszcze wyjdzie (choć byc moze przed śmiercią tego nie zobaczę, bo korzyśc jest niewymierna).

Trochę też bym się wzbraniał przed stwierdzeniem 'Bóg nie moze zniszczyć zła, bo sam jest jego źródłem'. Może, może... bez obaw. Ale nie chce - w końcu sam stworzył szatana i zło, miał w tym cel, więc nie będzie teraz tego zła eliminował tylko dlatego, aby swiat był mniej gorzko-słodki. bo w rezultacie byłby mdły.

Tyle mojej prosciutkiej teologii, jak ktos bardziej oczytany, to prosze niech mnie poprze cytatami.

===

 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 08 2005 14:38   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/29/04
Postów:: 49

W Katechizmie katolickim, po cyklu poświęconym siedmiu grzechom głównym, następuje uwaga (art.1867) w której Ojcowie Kościoła wskazują: tradycja katechetyczna przypomina, że „istnieją grzechy, które wołają o pomstę do nieba”. O tą pomstę – według uczonej księgi wołają: krew Abla , grzech Sodomitów , narzekanie uciemiężonego ludu w Egipcie, skarga cudzoziemca, wdowy i sieroty, niesprawiedliwość względem najemnika . Po takiej wyliczance aż chce się wyć – jak to pisał jeden z naczelnych satyryków: Panie Boże widzisz a nie grzmisz! Chciałoby się spytać urzędników Pana Boga do kogo zatem wołają o pomstę zbrodnie chrześcijan w ogóle (protestantów również) a Kościoła katolickiego w szzcególności popełnione podobno w imieniu Pana Boga? Wojny krzyżowe, które doprowadziły do zagłady milionów ludzi; zbrodnie Świętej Inkwizycji; zagłada w imię Sprawiedliwego i Miłosiernego Boga Indian obu Ameryk; wymordowanie Prusów przez Zakon Krzyżacki, Katarów, Albingensów i wielu innych. Czas już zaprzestać milczenia. Ojcowie Kościoła często domagają się, aby przepraszali za zbrodnie powojenne ci, których jeszcze w tym czasie na tym świecie nie było, niechże więc sami dadzą dobry chrześcijański ponoć przykład i spróbują się rozliczyć szczegółowo z grzechów Kościoła. Bo jak pisał w nieuczesanych myślach Stanisław Jerzy Lec: „Gdy racje są kruche, usztywnia się stanowisko”. Czas Bożego Narodzenia to okres ku temu, aby taką skruchę wszem i wobec, powszechnie wyrażać i to rok rocznie. Tyle się tych grzechów Kościołowi nazbierało, że ma czas na pokutę przez całe trzecie tysiąclecie. Jak jeszcze do końca tego okresu dotrwa, bo wszystko wskazuje, że już rychło przejdzie do Mitologii.

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 styczeń 08 2005 16:38   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 07/27/04
Postów:: 238

Jaki ma cel ta dyskusja? Kłócić się aby się kłócić?
Kościół katolicki nie dlatego jest święty, że jego świętość opiera się na uczynkach ludzi którzy do Niego należą, lecz dlatego jest święty bo Bóg tak powiedział.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat
 
 Profil   Email 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 09 2005 20:51   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 12/29/04
Postów:: 49

Badanie ludzkich dziejów ujawnia ponurą prawidłowość. Wszędzie tam, gdzie religia uzyskała dominujący wpływ na życie społeczne, stała się przyczyną krwawych prześladowań i okrucieństw. Im silniej ludzie wierzą w nadnaturalne byty, tym bardziej nieludzkie są ich uczynki. Kultury zdominowane przez kościoły i religie są bez wyjątku nietolerancyjne i bezwzględne wobec tych, którzy tej wiary czy przekonań nie podzielają, a często również wobec własnych wyznawców. Tylko, że żaden jeszcze Bóg na swiecie nie przeżył straty wiernych.

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.
 
 Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 styczeń 09 2005 21:54   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/28/04
Postów:: 76

Molier a mógłbyś tak przytoczyć jakiś werset z Pisma ?

===

 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,08 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana