Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Duch Swiety
 |  Wersja do druku
Gość forum: Marek
 styczeń 06 2005 14:55  (Czytany 2169 razy)  

Witam.... hciclabym sie dowiedziec czegos na temat ducha swietego..... Jest bardzo wazny chyba w katolicyzmie.... W Biblii Jezus stwierdza ze nawet wazniejszy od niego: mowi ... kto zgrzeszy przeciwko mnie , bedzie mu wybaczone, lecz kto zgrzeszy przeciwko duchowi swietemu, ani w tym ani w kolejnym wieku wybaczone mu nie bedzie.
KIM on naprawde jest.... Ale proslbym baredziej o wytlumaczenie na podstawie Biblii a nie dogmatow koscielnych oki??
Pozdrawiam
Marek

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 06 2005 16:16   
Forum

Status: offline

Trochę Cię nie rozumiem. Piszesz, że jest bardzo ważny w katolicyźmie, ale nie chcesz odpowiedzi na podstawie dogmatów.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
 styczeń 06 2005 18:24   

Napisalem wiadomosc i nie ma.... ciekawe... zniknela
z ta pierwsza wypowiedzia troche pokrecilem.... juz wyjasniam o co mi chodzi
mimio 8 lat religiiw szkole nic sie nie dowiedzialem na temat ducha swietego... tylko to ze byl w Trojcy wietej... nic wiecej... no moze jeszcze modlitwe... co moi biblia na jego temat... kim jest... co jest jego przeslaniem,,, dlaczego ujest taki wazny.. ze jezus uwaza go za wazniejszego od siebie.....

===

Cytat 
Izrael
 styczeń 06 2005 19:34   
Forum Moderator
Moderator

Po pierwsze - nie w katolicyźmie, a w chrzescijaństwie. to nie są synonimy. Łapiesz?

Po drugie - Bóg tworzy wszystko przez Ducha św. Nalezy też pamiętać, ze Duch Św. nie jest jakąś mocą, czy energią. Duch Boży jest Bogiem, Osobą Trójcy. Może niech się fachowcy wypowiedzą. :-)

Pozdr.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
 styczeń 06 2005 22:03   

Alez oczywiscie, przyznaje sie do popelnionych bledow......
bardzo prosze ekspertow o zabranie glosu
pozdrawiam

===

Cytat 
Gość forum: marta
 styczeń 06 2005 23:12   

Quote by Marek: Witam.... hciclabym sie dowiedziec czegos na temat ducha swietego..... Jest bardzo wazny chyba w katolicyzmie.... W Biblii Jezus stwierdza ze nawet wazniejszy od niego: mowi ... kto zgrzeszy przeciwko mnie , bedzie mu wybaczone, lecz kto zgrzeszy przeciwko duchowi swietemu, ani w tym ani w kolejnym wieku wybaczone mu nie bedzie.
KIM on naprawde jest.... Ale proslbym baredziej o wytlumaczenie na podstawie Biblii a nie dogmatow koscielnych oki??
Pozdrawiam
Marek

Witaj Marku!

(31) Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. (32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym. (33) Albo uznajcie, że drzewo jest dobre, wtedy i jego owoc jest dobry, albo uznajcie, że drzewo jest złe, wtedy i owoc jego jest zły; bo z owocu poznaje się drzewo. (34) Plemię żmijowe! Jakże wy możecie mówić dobrze, skoro źli jesteście? Przecież z obfitości serca usta mówią. (35) Dobry człowiek z dobrego skarbca wydobywa dobre rzeczy, zły człowiek ze złego skarbca wydobywa złe rzeczy. (36) A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. (37) Bo na podstawie słów twoich będziesz uniewinniony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony.
Mt 12,31-37
Biblia Tysiąclecia

Oby Pan dał mi zostać dobrym człowiekiem!

Marta

===

Cytat 
Gość forum: marta
 styczeń 06 2005 23:18   

uzupełnienie

Gal 5, 22-23

pzdrv
Marta

===

Cytat 
Girolamo Savonarola
 styczeń 07 2005 15:17   
Forum

Pismo święte – wbrew temu co twierdzi jedynie słuszny i prawdziwy Kościół rzymsko-katolicki (poza którym nie ma zbawienia) – dowodzi, że Duch Boga odnosi się do jego mocy, która odzwierciedla jego umysł w bardzo szerokim pojęciu. Ponieważ sposób w jaki działa Duch Boży jest dokładnym odbiciem esencji i osobowości Boga, niektórzy twierdzą, że Duch Boga jest osobą, która również jest Bogiem. Teolodzy twierdzą, że dokładne studiowanie Pisma pokazuje, że Duch Boga jest jego umysłem i mocą; jeżeli tak jest, nie ma możliwości, aby umysł czy siła mogły być osobą. Energia (jakakolwiek, np. elektryczna) jest niewidzialną mocą, która może być kontrolowana przez osobę, ale jako taka, nie może być osobą. Miłość jest częścią czyjegoś charakteru, ale nie może być osobą. Duch Boga zawiera między innymi jego miłość jako część Jego charakteru i również odnosi się do Jego mocy, ale w żaden sposób nie może odnosić się do osoby, która byłaby oddzielona od niego. Wydaje się, że ten błędny pogląd jest oczywisty i rażący (Duch będący osobą?) Wierzy w niego wielu chrześcijan, ponieważ wierzą w doktrynę „trójcy”. Podaje ona, że istnieją trzej bogowie, którzy w jakiś sposób są tym samym – Bóg Ojciec, Bóg Duch Święty i Bóg Syn Boży. Ci sami twierdzą, że Bóg nie jest osobą, a uważają, że Duch Święty nią jest; zachodzi tu jawna sprzeczność. Kto by przeciwko Jezusowi (czyli Synowi Bożemu) to mu odpuszczą – a kto by przeciwko Duchowi – to nie!? Uzasadnione jest twierdzenie, że tak zwana „Trójca” była fundamentalną ideą pogańską wprowadzoną do chrześcijaństwa – ponieważ słowo to nie pojawia się w Biblii. Akceptując myśl, że Bóg jest „trójcą” chrześcijanie zmuszeni zostają do wyciągnięcia fatalnego wniosku, że w jakiś sposób siła/Duch Boga jest osobą, która również jest Bogiem, chociaż nie-Bogiem. Po ukazaniu tej nielogiczności, teolodzy uciekają się do stwierdzenia, że Bóg jest tajemnicą i takie dogmaty należy zaakceptować wiarą, bez prób logicznego wyjaśniania. Czy zatem logika to nie dar Boży w myśleniu? Ignoruje to uwagi poczynione w Nowym Testamencie, które dotyczą tajemnicy Boga objawionego przez słowo i uczynki Jezusa zwanego Chrystusem.
- „Nie chcę jednak bracia pozostawiać was w nieświadomości co do tej
tajemnicy” (Rz. 11;25)
- „Moim głoszeniem Jezusa Chrystusa, zgodnie z objawioną tajemnicą” (Rz.16;25)
- „Oto ogłaszam wam tajemnicę” (1Kor.15;51)
- „Przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli” (Ef.1;9 i 3;3)
- głoszenie Pawła było „Dla jawnego i swobodnego głoszenia Ewangelii” (Ef.6;19, Kol.4;3)
- „Tajemnica ta... teraz została objawiona Jego Świętym” (Kol. 1;26-27)
Przy tych wszystkich emfazach – i tak jest – nie ma już żadnej tajemnicy, którą można znaleźć w fundamentalnych doktrynach, jest jedynie ktoś, kto znajduje się nadal w ciemnościach, więc twierdzi, że ona jest. Czy taka osoba nie przejmuje się tym, że nazwą biblijną dla „Babilonu”, systemu fałszywych religii opisanych w Apokalipsie jest „Tajemnica” (Ap.17;5). Oczywistą implikacją tutaj jest to, że system (czytaj Kościół) głosi, iż jego wierzenia są tajemnicą; ale prawdziwie wierzący rozumieją tajemnicę „tej kobiety” (Ap.17;7). Takie mgliste rozumowanie jest oczywiste u tych, którzy opierają swoje rozumienie Boga na subiektywnych przesłankach, jakimi są ludzkie doświadczenia albo na mglistej nieokreślonej działalności jakiejś zewnętrznej duchowej siły działającej na ich umysł. Jeżeli oczekuje się od nas prawdziwej pokory w stosunku do nauk Słowa Bożego, wynika z tego, że mamy również użyć podstawowych mocy, zdolności rozumowania i dedukcji w celu odkrycia jego przesłania. Nigdy, żaden głosiciel Ewangelii, o którym mowa w Biblii nie powiedział „jest to zupełną tajemnicą, wy tego nie możecie zrozumieć”. Przeciwnie, czytamy o nich, że przemawiali do ludzi za pomocą rozumu i wyciągania logicznych wniosków z Pisma. Nielogiczne jest utrzymywanie, że Duch Boga jest osobą, która nie jest Bogiem i jest Bogiem – i argumentowanie, że cała rzecz jest tajemnicą, a logika jest nieistotna. Jeżeli nie można wyciągać logicznych wniosków w oparciu o Biblię, oznacza to, że to całe to studiowanie nawet psu funta kłaków nie warte - i jest na próżno. Jednakże, co należy docenić, niektórzy z tych, co wierzą, że Duch Święty jest osobą, próbują podać uzasadnienie biblijne, cytując wersety, które mówią o Duchu Boga językiem osobowym np. „Pocieszyciel” czy też odwołując się do ducha, który jest „zasmucony”. Jest oczywistym, że duch człowieka, może być „wzburzony” (Dz.17;16), „zaniepokojony” (Rdz.41;8) lub „szczęśliwy” (Łk.10;21). O jego „duchu” tzn. jego samej istocie, jego umyśle i celu, które powodują jego działanie, mówi się jako o osobie, ale oczywistym, że dosłownie tak nie jest – to znana w literaturze (nawet przed-biblijnej) personifikacja istot, rzeczy i zjawisk. Biblia często używa języka personifikacji, gdy mowa o rzeczach abstrakcyjnych, na przykład „mądrość” przestawiona jest jako kobieta (Prz.9;1) „Mądrość” nie może istnieć poza naszym umysłem i w tym celu posłużono się wspomnianą personifikacją. Wielu wierzącym trudno zaakceptować wyjaśnienie personifikacji diabła-Szatana, ponieważ tak często mówi się o „nim”, że odbierany jest jako duch-osoba. Doczekał się nawet swojej fotografii. Łatwo można to wyjaśnić, wskazując, że cechą Biblii jest fakt, iż bezduszne lub nie ożywione rzeczy takie jak: mądrość, bogactwo, grzech, śmierć, kościół, są przedstawione jako osoby. Jednakże tylko diabła opleciono fantastyczną teorią. Oto wielka tajemnica wiary. Czyż takie rozumowanie jest sprzeczne, ze Słowem Bożym?

===

[użytkownik zablokowany]

Profil   Email 
 Cytat 
 styczeń 07 2005 15:44   

Savonarola
Dziekuje za obszerne oi SENSOWNE wyjasnienia.....
i wszystkim co napisali rowniez.... ale czekam na wiecej informacji..
Wlasnie w tym tkwil problem.... kim jest domniemany duch swiety? Czy jest osoba?
"Duch Bozy jest odbiciem esencji o odobowosci Boga" - -bardzo ciekawe i ladne zdanie To jest wlasnie sedno sprawy. Uczonom mnie tez ze duch swiety jest duchem, ktory.... przynosi milosc i zrozumienie Boga - jest jednym z Trojcy,a tak naprawde jest Bogiem..... pomieszanie z poplatanym....
Tylko ciekawi mnie jeszcze jedo stwierdzenie: jesli Duch swiety jest miloscia Boga - -czescia jego charakteru, dlaczego Jezus Wypowiada te slowa: kto zgrzeszy przeciwko mnie , bedzie mu wybaczone, lecz kto zgrzeszy przeciwko duchowi swietemu, ani w tym ani w kolejnym wieku wybaczone mu nie bedzie. To wyglada tak, jakby Jezus mowil wlasnie o Postaci. Jak mozna natomiast zgrzeszyc przeciwko energii.... czesci jego chcarakteru.....

===

Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 styczeń 07 2005 15:57   
Forum

Marku...

można np. przestać oddychać. Moim zdaniem, jest to grzech i przeciwko energii i przeciwko osobie: i sobie i tchnieniu Boga w nas. Ale uprzedzam, że ja jestem niekształcona i mnie nijak nie uczyli.
Marta

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 07 2005 16:01   
Forum

Savonarola Dziekuje za obszerne oi SENSOWNE wyjasnienia.....

Dawno tak się nie uśmiałam!

===

Profil   Email 
 Cytat 
bozst
 styczeń 07 2005 17:58   
Forum

Quote by Marek: hciclabym sie dowiedziec czegos na temat ducha swietego..... Jest bardzo wazny chyba w katolicyzmie....
Marek

Najprościej jest wejść na stronę z biblią internetową http://www.biblia.net.pl/biblia.php i wyszukać sobie hasło "Duch Święty" lub "Ducha Świętego". Mam nadzieję, że przeczytanie fragmentów Biblii dotyczących Ducha Świętego da Ci więcej informacji niż ogromne wywody na temat tego czy Duch Święty jest osobą czy nie .
Aby ułatwić Ci nieco sprawę powiem tylko, że:
- jest pocieszycielem, którego Bóg nam ofiarował po
odejściu Jezusa do nieba (Ew. Jana 14:23-26)
- poprzez Ducha Świętego Bóg daje nam siłę, aby spełniać
wolę Bożą (przecież nie jest łatwo przestrzegać
przykazań Bożych) (1 list do Koryntian 12:2-4, (List
do Rzymian 5:4-6)
- Bóg kieruje naszym działaniem, tak jak kierował kiedyś
Apostołami: Dzieje Apost.16:4-8, 20:21-24.
- Poprzez Ducha Świętego Bóg obdarza na następującymi
darami : mądrości słowa, poznania wg Ducha Świętego,
wiary, uzdrawiania, czynienia cudów, proroctwa,
rozpoznawania duchów, mówienia językami (jak w dniu
zesłania Ducha Świętego - nie rozumiejąc ich),
tłumaczenia tychże języków (1 list do Koryntian
12:1-31)
- dar Ducha Swiętego można otrzymać jedynie od Boga -
nie można go kupić (Dzieje Apost. 8:16-20)
- jesteśmy świątynią Ducha Świętego (1 list do Koryntian
6:18-20), jeśli oczywiście uwierzymy w Boga i
zostaniemy ochrzczeni wodą (świadomi tego co robimy),
a następnie Duchem Świętym (Dzieje Apost. 19:4-7)
- Apostołowie głosili Ewangelię tylko dzięki mocy Ducha
Świętego (List do Rzymian 15:18-19, Dzieje Apost. 1:8)
- przez Ducha Swiętego jesteśmy opieczętowani jako
własność Boga (List do Efezjan 1:12-14)
- Bóg objawia nam swoje prawdy przez Ducha Świętego
(1 list do Koryntian 2:9-15)
- Bóg przez Ducha Świętego daje nadzieję (List do
Rzymian 15:12-14)
Zachęcam do zgłębiania Pisma Świętego - ono powie Ci prawdę, bo nie zawsze ją usłyszysz z ust ludzkich, zwłaszcza w kościele katolickim. Dlatego gratuluję wyboru - chęci poznawania na podstawie Biblii, a nie "prawd" głoszonych przez katolików.
Duch Święty jest bardzo ważny w życiu każdego chrześcijanina.
Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 styczeń 07 2005 18:14   
Forum Admin
Admin

Quote by bozst:Zachęcam do zgłębiania Pisma Świętego - ono powie Ci prawdę, bo nie zawsze ją usłyszysz z ust ludzkich, zwłaszcza w kościele katolickim. Dlatego gratuluję wyboru - chęci poznawania na podstawie Biblii, a nie "prawd" głoszonych przez katolików.

Nie bardzo rozumiem tego powyżej akurat w kontekście Ducha Świętego... Różne rzeczy można o katolickich naukach powiedzieć, ale jeśli chodzi o Ducha Świętego to zdaje się niespecjalnie odbiegają od ogólnochrześcijańskiej "ortodoksyjności". Więc po co ta zgryźliwość?

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 07 2005 19:37   
Forum

Quote by Admin:
Quote by bozst:Zachęcam do zgłębiania Pisma Świętego - ono powie Ci prawdę, bo nie zawsze ją usłyszysz z ust ludzkich, zwłaszcza w kościele katolickim. Dlatego gratuluję wyboru - chęci poznawania na podstawie Biblii, a nie "prawd" głoszonych przez katolików.

Nie bardzo rozumiem tego powyżej akurat w kontekście Ducha Świętego... Różne rzeczy można o katolickich naukach powiedzieć, ale jeśli chodzi o Ducha Świętego to zdaje się niespecjalnie odbiegają od ogólnochrześcijańskiej "ortodoksyjności". Więc po co ta zgryźliwość?

Miła i niezwykle sympatyczna Joasiu! Nie łudź się, że cokolwiek w tej materii zrozumiesz. Nie takie teologiczne głowy łamią sobie do dzisiaj szare świętobliwe komórki, co by tu jeszcze wymyśleć żeby to bardziej skomplikować i ufilozofować. Duch Święty to takie "stworzenie boże" który ponoć do niedawna wiał kędy chciał - a ostatnimi zaś laty wieje tylko wg ścisłej wyznaczonej przez Stolicę Apostolską marszruty. Jak długo? Bóg jedyny na niebie wie i wszyscy święci.

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

Profil   Email 
 Cytat 
Edinnet
 styczeń 08 2005 11:40   
Forum

Widze ze dyskuska wre..... kazdy ma inny pomysl na Ducha świetego...
Wlasnie tego tez nie moglem zrozumiec, czy jest postacia,,,, czy....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marta Nazarczuk-Błońska
 styczeń 08 2005 16:04   
Forum

Quote by Edinnet: Widze ze dyskuska wre..... kazdy ma inny pomysl na Ducha świetego...
Wlasnie tego tez nie moglem zrozumiec, czy jest postacia,,,, czy....

:-)
sama nie wiem... :-)

ale przypomniał mi się mój ulubiony tekst... z "Akatystu ku czci Ducha Świętego"...

http://akson.sgh.waw.pl/~ad20082/da/czyt20.htm

zwłaszcza fragment:

"Nie do pojęcia całkowicie jest ów stosunek, w jakim pozostawałeś wobec Słowa po jego wcieleniu się. Czy to On uzależniony był od Ciebie w swojej pokornej, uniżonej postaci, tak że dopiero po Twoim nań zejściu przy chrzcie otrzymał całą swoją moc i władzę? Czy też On Ciebie dawał i dać obiecywał, komu chciał, Ty zaś byłeś w Jego władzy? Najwidoczniej między wami istniała ta wzruszająca jedność działań, dzięki której Obaj mieliście wypełnić sobą całą ludzkość, aby mogła ona w zachwycie wołać: [...]"

===

Marta NB

Profil   Email 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 09 2005 10:55   
Forum

No nijak nie mogę zrozumieć eschatologiczno-teologicznej relacji jaka zachodzi pomiędzy członkostwem boskiej Trójcy - mianowicie:
1. czy Duch Święty jest synem Ojca, czyli bratem Syna,
2. czy może Syn boży jest ojcem Ducha Świętego, czyli bratem Ojca, czy też,
3. Ojciec jest jednocześnie ojcem i Syna i Ducha Świętego razem - a zatem są braćmi;
4. czy też ojcem Ducha Świętego (ma dwóch ojców) jest Syn wespół z Ojcem - a zatem oni też są braćmi, a Duch ich synem.
Podobnie jak wielu - mam poważny dylemat czyli brak wiedzy w tym przedmiocie, tym bardziej że Katechizm KK nie wyjaśnia relacji jakie zachodzą w tej - cyt. "rodzinie Bożej" (759) i kiedy nastąpiło wylanie Ducha? Przed Synem czy po... Na czym polega wymiana miłości pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym (221) i jaki jest udział człowieka w tej wymianie. Skoro wiara opiera się na Trójcy - a Trójca to Jedność - na jakiej podstawie podczas chrztu wymaga się trzykrotnego "Wierzę" odrębnie w Ojca, Syna i Ducha Świętego? Katechizm stanowi, że odróżnienie Osób Boskich opiera się na ich wzajemnym odniesieniu do siebie (252) - jakie zatem jest to odniesienie? I na koniec! "Ktoby zgrzeszył przeciwko Synowi Bożemu (Człowieczemu) będzie mu przebaczone, ale ktoby zgrzeszył przeciwko Duchowi Świętemu, temu nigdy nie będzie..." (Mat.12.32) u Marka "...winien grzechu wiecznego". To jak to jest z jednością tej Trójcy? Bo w Piśmie napisano: "Ja i Ojciec - jedno jesteśmy" (Jan 10.30) mimo, iż nieco dalej ewangelista poprawia się podając, że Chrystus też się poprawił i sprostował tę "jedność" mówiąc: (...) gdyż Ojciec jest większy niż ja". (Jan 14.28).
Tak mam już namieszane, że chyba sam papież tego mi nie odmiesza!
Życzliwość niezasłużona .... niech będzie z Wami. Kto to wyjaśni ma z pewnością miejsce w niebie zapewnione!

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 styczeń 09 2005 12:19   
Forum

Michale piszesz, cyt. " 2. czy może Syn Boży jest ojcem Ducha Świętego, czyli bratem Ojca ". Jeśli nawet założymy, że Syn jest ojcem Ducha to dlaczego ma wynikać z tego że jest bratem Ojca ?
Całe szczęście zbawienie mamy z łaski przez wiarę w Jezusa - zatem nawet jak cię nikt nie przekona to nie musi się martwić o swoje zbawienie Trochę to tak wyszło, że ty decydujesz kto może być zbawiony - ale rozumiem, że to żart Poza tym chyba nie bierzesz takiej możliwości, że no nie zaczaisz tego. Nawet jak ktoś będzie miał rację.

Jeśli są chrześcijanie, którzy "nakazują" wierzyć w pojęcie, którego nie potrafimy wyjaśnić i którego - co jest b. istotne nie ma bezpośrednio w Piśmie - to czy nie będzie to wiara - no właśnie w co ? W co nam nakazują wierzyć ?
W ogóle to bardzo się cieszę, że Pismo nie uzależnia mojego zbawienie od wiary czy nie w pojęcie " Trójcy " bo bym miał nie lada kłopot - a i tak mam z Koronką. Jest Ojciec Święty, jest Jezus i jest Duch Święty i amen.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,10 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości