Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dominus Iesus
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 styczeń 20 2005 18:04  (Czytany 1406 razy)  
Forum

Status: offline

"17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z ni. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem.

Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych Wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem. Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i pełną komunię w Kościele"
DEKLARACJA DOMINUS IESUS
O JEDYNOŚCI I POWSZECHNOŚCI ZBAWCZEJ JEZUSA CHRYSTUSA I KOŚCIOŁA

Co tej deklaracji myślicie? Mnie sie wydaje, że jest ona powolnym powrotem do nauk przedsoborowych. Jest to jednak maluśki krok i nie dotyczy rzeczy najważniejszych. Ale najważniejsze jest to, że Kościoł katolicki potwierdził, że tylko on jest pełnym Kościołem Chrystusa.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 20 2005 18:47   
Forum Moderator
Moderator

Mateuszu, nie dość Ci tych bzdurnych prowokacji?

Dla mnie ta deklaracja nie jest warta funta kłaków. Dawno nie czytałem takich bzdur.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 20 2005 21:49   
Forum

dla mnie KK może sobie potwierdzać. co chce, jak chce i kiedy chce.
mój stosunek do takiej deklaracji jest jednoznaczny:
KK nie ma monopolu na wiarę i zbawienie.

tako rzekłem.

p.s.
izrael, zaraz za tobą jestem.

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Napoleon
 styczeń 21 2005 00:31   
Forum

"17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z ni. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem.

Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych Wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem. Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i pełną komunię w Kościele"

A mnie sie wydaje, że jest ona kontynuacją Nauk Soboru Watykańskiego II. Nie lubie jak ktoś manipuluje tekstem, aby wykazać swoje racje. Kojarzy mi sie to od razu z pewnym wyznaniem nie-chrześcijańskim o nazwie Świadkowie Jehowy Mateuszku my powinniśmy brzydzić się manipulacją nie uważasz??
Ale najważniejsze jest to, że Kościoł katolicki potwierdził, że tylko on jest pełnym Kościołem Chrystusa.

A kiedyś twierdził inaczej?? Po prostu na Soborze przyznał że zbawienie w innych Kościołach też jest możliwe. Uważam to za bardzo duży krok, dla niektórych (tradycjonaliści) okazał sie za duży i teraz mówią że "Nie ma teraz Papieża bo wybrano go nieważnie" i o "zdradzie w Kościele Katolickim" nie wiedząc że sami odmówiwszy prymatu Piotrowi naszych czassów sami się odłączyli (a conajmniej postawili w sytuacji "kanonicznie niepewnej")!!! I znowu będzie że Katolicy są be. Czy nie można mieć miłości do naszych Braci?? Po prostu.
Aha należę do Kościoła Rzymsko-katolickiego.
Pozdrawiam

===

"Każdy ma prawo decydować o swym losie każdy ma prawo żyć tak jak chce, każdy ma tutaj coś do zrobienia każdy wolny urodził się.." - Nikt (Izrael)

Profil   Email 
 Cytat 
Roman Zając
 styczeń 21 2005 07:21   
Forum

Quote by strk:
KK nie ma monopolu na wiarę i zbawienie.

A czy z "Dominus Iesus" wynika, że KRK ma MONOPOL na wiarę i zbawienie? Nawet z zacytowanego fragmentu wynika, że nie.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
strk
 styczeń 21 2005 17:36   
Forum

Quote by mateuszwroc: " Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i pełną komunię w Kościele"

no po prostu niezrozumiałem postu, o czym świadczy powyższe zdanie. co nie zmienia faktu, że KK może sobie ogłaszać (IMHO oczywiście)

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Boy-Boy
 styczeń 21 2005 20:26   

Wydawać by się mogło, że postępowe życie religijne polega przede wszystkim na tym, by wszem i wobec kontrowersji nie "ogłaszać", nie "wytykać" i nie "urażać". To tylko fanatyczni Żydzi w rodzaju Piotra czy Pawła (akurat apostołom wolno przypominać ich pochodzenie!) nietolerancyjnie "ogłaszali", że poza Jezusem "nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni" i gruboskórnie "urażali" wyznawców innych religii głosząc Chrystusa ukrzyżowanego, "który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan". Nic dziwnego zresztą, skoro już ich Mistrz nie zawahał się "wytykać" zacnym faryzeuszom, że są jak groby pobielane... Owszem, gdyby, dajmy na to, protestanci rodzili się garbaci, niepięknie byłoby - i to tylko dlatego, że ma się "w czymś" rację - biegać za nimi i "wytykać" im ich ułomność krzycząc: O, garbus, garbus! Krzyczały kiedyś dzieci na Elizeusza (bożego proroka), że łysy, no to ich za sprawą mocy boskiej przeklął i z lasu wyszły dwa niedźwiedzie i czterdzieści dwoje rozszarpały. Ale Kościół powszechny wszak nie z garbusami czy łysymi od urodzenia rozmawia, lecz z ludźmi obdarzonymi (o czym szacunek dla bliźniego zawsze każe pamiętać!) wolną wolą i rozumem w stopniu nie mniejszym niż katolicy rzymskiego zresztą wyznania. W rozmowie tej zaś nie chodzi o rację w byle "czymś", lecz o zbawienie i życie wieczne! Postępowy chrześcijanin takich niemodnych wyrażeń stara się, rzecz jasna, wystrzegać.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,08 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty