Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Wg KK Bóg jest dobry czy wszechmocny.
 |  Wersja do druku
Deistus
 styczeń 25 2005 22:17  (Czytany 2676 razy)  
Forum

Status: offline

Chce zapytać was katolików czy wasz Bóg jest wszechmocny czy dobry. Bo na pewno ani jedno ani drugie. Przykład gdyby był dobry to ocalił by ludzi przed tsunami na archipelagu malajskim, ale skoro tego nie zrobił tzn., że nie jest wszechmocny. Jeżeli jest wszechmocny to by tych ludzi uratował ale to znaczy, że nie jest dobry. Licze na komentarze.

===

"Jam częścia tej siły, która wiecznie zła pragnąc wiecznie czyni dobro..."

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 25 2005 23:02   
Forum

Odpowiadam: Bóg jest i dobry i wszechmocny.
A śmierć pewnie nie jest taka zła jak się ludziom wydaje.Trzeba umrzeć, by zobaczyć Boga.
Poza tym Bóg nawet nie oszczędził swego Syna, chociaż mógł.Warto się nad tym zastanowić.
Tsunami było także pewnie ku przestrodze nas wszystkich.Miejmy się na baczności!

Twoje pytanie przypomina mi filozofię pewnego ateisty:
"Jeśli Bóg naprawdę jest wszechmocny,to niech stworzy kamień, którego nie będzie mógł podnieść.
Ale jeśli nie podniesie, to znaczy, że nie jest wszechmocny."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Deistus
 styczeń 25 2005 23:20   
Forum

Tyle, że Tsunami doprowadziło do cierpeinia wielu niewinnych ludzi dlatego tez pojawia sie kolejne pytanie czy w takim razie Bóg lubuje sie w krzywdzeniu innych i czy bycie dobrym objawia sie poprze krzywdzenie ich.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 25 2005 23:35   
Forum

A skąd my wiemy, że śmierć jest krzywdą?
A cierpienie pozostałych przy życiu... tu trzeba również spojrzeć na Osobę Jezusa. Był winien?
Na świecie w ogóle nie ma tak, że dobrzy ludzie mają dobrze, a źli - żle. Choć nam się wydaje, że tak być powinno.
Cierpienie jest częścią naszego życia. Od urodzenia do śmierci. Nas ominęło tsunami, ale nie wiemy, czy nie doznamy innego nieszczęścia (choroba, pożar, powódź czy inne takie..).
Czytałeś księgę Hioba?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 styczeń 26 2005 10:42   
Forum

Quote by deistus: Chce zapytać was katolików czy wasz Bóg jest wszechmocny czy dobry. Bo na pewno ani jedno ani drugie. Przykład gdyby był dobry to ocalił by ludzi przed tsunami na archipelagu malajskim, ale skoro tego nie zrobił tzn., że nie jest wszechmocny. Jeżeli jest wszechmocny to by tych ludzi uratował ale to znaczy, że nie jest dobry. Licze na komentarze.

A ja chcę się Ciebie też o coś spytać. Czy ludzie są marionetkami w rękach Boga, czy mają wolną wolę?
Ludzie mają wolną wolę i potrafią zbudować urządzenia, które ostrzegają przed tsunami. W dodatku Bóg nie jest naszą niańką. Sami mamy się o siebie troszczyć, a on nam może pomóc, gdy go poprosimy. Bóg zazwyczaj nie interweniuj w losy świata, bo i po co? Bardzo proszę nie czepiać się Pana Boga i nie zadawać takich głupich pytań. Nienawidzę pytań typu: Gdzie był Bóg, gdy...?
Czy zna Pan przysłowie: "Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy."

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 styczeń 26 2005 17:32   
Forum

Czy wy naprawdę tego nie widzicie ? Bo ja się was pytam - " odpowiadaczy " , czy Deistus pyta czy już wie ?
Moim zdaniem on już wie - on nie przychodzi bo ma wątpliwości, zastanawia się, chce dociec prawdy, nie on stwierdza - cyt. " ... czy wasz Bóg jest wszechmocny czy dobry. Bo na pewno ani jedno ani drugie. ... " W takim razie po co odpowiadać

===

Profil   Email 
 Cytat 
Deistus
 styczeń 26 2005 20:20   
Forum

W sumie masz racje. w taki razie pytanie do Mateusza. Mateuszku skoro Bóg nie jest nasza nianka to dlaczego pomogl Mojzeszowi (oczywsicei wg KK ja wyznaja racjonalna teze ze mial on i jego lud duzego fuksa ze trafili na miejsce na ktorym byly mielizny), albo skoro nie jest nasza nianka to po co nam Dekalog. W ST jest wiele przykladow bezposredniej interwencji Boga w nasza historie, wiec czy stwierdzenie ze Bog rychliwy... , jest uzasadnione. szcegolnie przez takiego ortodokse jak ty?

===

Profil   Email 
 Cytat 
aru...
 styczeń 27 2005 02:37   
Forum

Deistus Podoba mi się ten cytat z "Fausta" - "Jam częścią tej siły która wiecznie zła pragnąc wiecznie czyni dobro..." Genialnie wymijająca odpowiedz Mefista Zresztą zachaczająca o system filozoficzny czy moze raczej historiozoficzny Hegla (jeżeli sie mylę to porosze mnie poprawic zrestą nie ma to wiekszego znaczenia)

Ciekawe jest to ze by istniała jakaś rzecz to musi istnieć jej przeciwieństo Przypomnia to logikę wschodu (przypomina mi sie teraz bialo czarne kolo w którym krażą dwa kolory bialy i czarny sybolizujace przeciwne siły) Szczerze to jej nie rozumiem jakos logika arystotelesa odcisneła na mnie swoje piętno

O co mi na prawdę chodzi? Mamy co najmniej dwa system logiczne stworzone przez człowieka i doskonalone przez wieki które pomagają nam rozumieć świat i rzeczywistość a czy Bóg musi podlegać ludzkiej niedoskonałej logice? Fajną rzecz zauważyłeś gdy sie zaczyna uosabiać Boga i podchodzic do nie go jak do czlowieka ("ocalic" "zrobił" "jest niańką") to pojawia sie masa nielogicznych bzdur Z drugiej strony jak mozna o nim mówić? Jak wogle możemy mówic o czymsz z poza świata gdy urzywamy tylko terminów z świata? Troszkę to trudne

A czemu jest tak jak jest a nie inczej kto to wie? Lubie ten tekst

" Bo moje myśli nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi."

Można poszukać w Izajaszu..

"Nie szukaj tego, co jest zbyt ciężkie,
ani nie badaj tego, co jest zbyt trudne dla Ciebie.
O tym rozmyślaj co Ci nakazane,
bo rzeczy zakryte nie są Ci potrzebne.
Nie trudz się niepotrzebnie nad tym, co siły twoje przchodzi -
więcej, niż zniesie rozum ludzki, zostało ci objawione.
Wielu bowiem domysły ich w błąd wporwadziły
i o złe przypuszczenia potknęły się ich rozumy."

A to z Mądrości Syracha Z gory przepraszam za ortografie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Deistus
 styczeń 27 2005 14:36   
Forum

Strzał w sedno. Dzięki za satysafkcjonującą mnie odpowiedź. I cieszę się, że jest ktoś kto lubi dobra literaturę. Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
aru...
 styczeń 27 2005 21:54   
Forum

Dziekuję i również pozdrawiam..

P.S. w tekscie powinno być oczywiście "jak o Nim można mówić"*

===

Profil   Email