Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 KK a inne wiary.
 |  Wersja do druku
exec
 styczeń 26 2005 18:32  (Czytany 1608 razy)  
Forum

Status: offline

Jestem młodym człowiekiem poszukującym swojej wiary. Dlatego pytam: Czym różni się katolicyzm od innych religi? Czemu uważacie się za prawdziwą wiare, inne potępiając? To nie jest osąd czy zarzut tylko pytanie. Na razie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Deistus
 styczeń 26 2005 20:14   
Forum

zamiast wyznawac jakas religie proponuje prad filozoficzny zapewniajacy odpowiedznie normy etyczne. No i oczywiscie sam sie roziwjaj duchowo. Sugeruje Medytacje. Ommm

===

"Jam częścia tej siły, która wiecznie zła pragnąc wiecznie czyni dobro..."

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 styczeń 27 2005 08:38   
Forum

exec - powstało wiele ton różnych książek na temat różnic pomiędzy KK a innymi wyznaniami. Więc opisywanie ich mogłoby nie pomieścić to formum Powiem inaczej chrześcijanie wierzą, iż Jezus Chrystus jest Emmanuelem (Bogiem z nami), z żydami wierzymy w tego samego Boga choć inaczej Go określamy i pojmujemy, z muzułmanami wierzymy, iż Bóg jest jeden i to osobowy. Z hinduistami łączy nas, iz wierzymy w osobowość Boga a z Buddystami, iż jest jakaś Siła wyższa :-)

Są dwie drogi w stosunku do innych wyznań bądź doszukiwać się różnic - a znajdzie się ich bez liku, bądź poszukiwać tego co nas łączy (czego również jest nie mało) - co bedzie czynnikiem naszej tolerancji i miłości do innych (istnieje jednakże ryzyko synkretyzmu religijnego :-)).

Mysle sobie, że KK już nikogo nie potępia - patrz nauczanie Jana Pawła II - odwiedza synagogi, meczety,... Poza tym nawołuje do tolerancji i poszukiwania dróg pojednania z innymi wyznaniami.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 styczeń 27 2005 14:46   
Forum

Jeśli szukasz krótkiego porównania z perspektywy biblijnego chrześcijaństwa, zajrzyj na str. www.knp.lublin.pl dział: Religie i kościoły.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Damian Kowalski
 styczeń 27 2005 15:05   
Forum

A ja w takim razie polecam Ci stronę
here

Coś czego nie chciałem robić, ale kidy każdy zaczyna propagować swoje strony, no więc mogę chyba i ja

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Edinnet
 styczeń 28 2005 15:13   
Forum

Chyba zasada kazdej Religii jest TO, ze swoje wyznanie uznaje sie za prawdziwe, jedyne i niepowtarzalne. Religia w pierwotnym znaczeniu miala byc swiatopogladem na zycie, ktory obejmyje zarowno sfere fizyczna jak i duchowa. Dzisiaj widzimy jednak ze tak niestety nie jest. Religia stała sie narzedziem zbrodni - wojny religijne. Mowie tutaj o wszystkich wielkich religiach.., wspominajac jednoczesnie o Ikwizycji, wyprawach krzyzowych, ale rowniez o wydarzeniach dzisiejszych: swiete wojny Islamu ipt.
Nie, nie mam zamiaru negowac czyjejs wiary, bowiem jest to wola kazdego czlwoeika, ale widac, że religia stala sie rowniez elementen gry politycznej, wykroczyla poza swoja pierwotna relacje z otoczeniem - troche dziwnie sformulowane ale coz
Jednak nie mysl ze przynaleznosc do okreslonej religii, wyznania to tylko zle rzeczy. Wrzecz przeciwnie. Patrzac na religie widac, ze naczelna zasada jest dobro dla blizniego, milosc i zrozumienie, bez wzgledu na wyznanie, czy rodzaj butow , jakie ktos nosi
Religia pozwala laczyc sie z okreslona spolecznoscia, razem przezywac swieta, wydarzenia, bawic sie...
Tylko trzeba pamietac o jednym.... zawsze znajdzie sie ktos, kto bedzie ciebie odwodzil od tej wiary, ktos kto zaprzeczy i poda rozsadne argumenty.
Wczesniej podano niektore podobienstwa w religiach... tak prawda,,, ale wystepuja tez duze roznice... Byddysci wierza w reinkarnacje, prawo karmy, Chrzescijanie natomiast w jedno zycie.. i potem sad ostateczny... Roznice wystepuja oczywiscie....
Podawano wiele linkow dotyczacych... reliugii... lecz ty musisz poczuc to wyznanie, ktore obejmiesz o uznasz za swoje... Czasami wyglada to jak walka "religioznawcow" o kazdega zyjaca istote"
Ja moge powiedziec, ze nie naleze chyba do zadnej religii... wierze w Boga - jednego, wierze ze Jezus byl osoba niezwykla, ktory przekazal nam zasady postepowania, tzw... zasady milosci chrystusowej... ale wierze rowniez w reinkarnacje... mozna powiedziec pomieszanie wszystkiego...
Dzlaczego w reinkarnacje... poniewaz jest dla mnie bardziej jasna i zrozumiala.. Ostatnio ogladalem ciekawy film na Discovery Civilization - ala Globe Trekker... byl to Film o Bombaju.. i tam pewna kobieta powiedziala ciekawe slowa..: tutaj nie ma napiec miedzy bogatymi i biednymi - miasto liczy 17 mnl mieszkancow, gdzie 50 % ludzi mieskza na skraju ubostwa - dlatego ze wierza w prawo karmy... Nalezy przujac zycie takie jakie jest, przyjac wszelkie upokorzenia, zlosci, "zrzadzenia losu". Dlaczego?? Poniewaz wierza, że to jest proba, jak poradza sobie w danej sytuacji... Jeli sobie poradza w trudnym zyciu, to nastepne zycie beda mieli dostatnie. Kazdy tam przyjmuje zycie z radoscia i zrozumieniem, poniewaz jest to dar - proba od Boga... Bardzo duzo mi tez dala ksiazka Michaela Newtona "Wedrowka dusz".. strony nie podaje ale zawsze mozna samemu poszukac w wyszukiwarce...

Ale to ja sam wybralem te droge... oczywiscue trzeba dlugo szukac, ale w koncu sie znajdzie...
W kazdym badz razie nie mozna sie poddawac...
Takze powodzenia..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,06 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty