Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Symbole
 |  Wersja do druku
free
 luty 11 2005 12:19  (Czytany 2631 razy)  
Forum

Status: offline

niedawno bedac na religi usłyszałam dziwne poglądy na temat rożnego rodzaju symboli. Katechetka mówiłan nam iż symbole to wymysł szatana; opisywała niekóre z nich i mówiła jaki związek maja z diabłem. Np:
PACYFKA już od piećdziesięcui lat uważana jest przez wielu ludzi jako symbol pokoju i miłościn natomiast na religi katechcetka mówiła iż jest to symbol szatana gdyz znajduje sie w niej połamany krzyż, który jest odwrócony do góry nogami i znajduje sie w kole co bez wątpienia wskazuje na to iż jest to znak stanistów (dla niewtajemniczonych: pacyfka znjaduje sie w moim wvatarze jkaby ktoś nie wiedział jak wygląda, znaczenie miłości i pokoju wywodzi sie jeszcze z lat 60 gdy główną grupa społeczną [subkulturą] byli hipisiktórych ideologia opierała sie właśnie na miłości i pokoju). Jeśli mam być szczera to osobiście uważam iż jest to głupota, powiem więcej, straszna głupota mówić takie rzeczy i to jeszcze w szkole... A co wy na ten temat myslicie????

===

A ja i tak Was, kochani ludzie, kocham :]

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 luty 11 2005 14:27   
Forum

Mając tylko podstawową wiedzę o pacyfce i hippisach można zauwazyć że:
- pacyfka jest symbolem ruchu hippisowskiego
- hippisi byli odlegli od Kościoła (wolny seks, narkotyki, niechęć do wszelkich tradycyjnych organizacji, także religijnych)
- hippisi, a dzisiaj pacyfiści, występowali i występują przeciw wszelki wojnom, nawet sprawiedliwym, mającym na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się zła.

Natomiast jezeli sięgnie się głebiej do historii znaku pacyfki, to można się dowiedzieć, że wybrał go Bertrand Russel, znany działacz antychrzescijański, znany z sympatii prokomunistycznych, założyciel Campaing for
Nuclear Disarmament - Kampanii na Rzecz Rozbrojenia Nuklearnego. Jeżeli ten znak ma satanistyczne znaczenie - Russelowi zapewne to nie przeszkadzało.

Nie znam się na symbolach nie chrześcijańskich i satanistycznych, ale to co wiem wystarczy mi, żeby każdemu chrześcijaninowi odradzać noszenie i propagowanie pacyfy. Miłość i pokój w rozumieniu hippisowskim nie były jednoznacznie dobre (choć - moim zdaniem - nie należy ich też jednoznacznie potepiać).

Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła (1 Tes 5:22) - to zawarte w Biblii słowa Św. Pawła.

pozdrawiam
Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
free
 luty 11 2005 15:04   
Forum

Pacyfka była jedynie jednym z symboli hipisowskich. Nie oznaczała wolnego seksu czy narkotyków. Jej jedyne znaczenie to pokuj i miłość (oczywiście do bliźniego). Po za tym hipisi wcale nie odrzucali religi. Po za tym nie ma wpływu na znaczenie symbolu to kto go propaguje czego niestety wielu ludzi nie rozumie...
P.S.
Nie ma wojny sprawiedliwej, bo w kazdej wojnie cos ginie

===

A ja i tak Was, kochani ludzie, kocham :]

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 luty 11 2005 18:22   
Forum

Tzw. pacyfka to krzyż Nerona, który jest znakiem satanistycznym i Katechetka miała świętą rację. Prawdziwy symbol pokoju to biały gołąb.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 luty 14 2005 08:29   
Forum

free
P.S.
Nie ma wojny sprawiedliwej, bo w kazdej wojnie cos ginie

Jeżeli w wojnie ginie tylko COŚ to chyba nie jest aż tak źle ;-)

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
mieszko
 luty 16 2005 22:26   
Forum

Quote by mateuszwroc: Tzw. pacyfka to krzyż Nerona, który jest znakiem satanistycznym i Katechetka miała świętą rację. Prawdziwy symbol pokoju to biały gołąb.

Taaa, naoglądaliśmy się pewnie za dużo telewizji Trwam, najlepszego źródła informacji w kraju, wcale nie antysemickiego, wcale nie rozpowszechniającego nietolerancji z czym zresztą sam masz duże kłopoty. Może Cię zdziwie, ale przez wiele stuleci pentagram był noszony przez chrześcijan, krzyż był bardziej symbolem pogańskim niż chrześcijańskim (symbolem chrześcijan była woda i ryba), jajka wielkanocne czy choinka bożonarodzeniowa to symbole do dziś pogańskie etc. etc. Wymieniać można w nieskończoność. Nie o to chodzi. Nie ważne co dawniej znaczył symbol, ważne co znaczy obecnie. Nawet jeżeli pacyfka, to ów osławiony znak satanistów, w co śmię wątpić, to dziś on oznacza miłość i pokój. Postulat - otwórzcie swoje umysły, do tego nawołuje JPII poprzez ekumenizm, poznajcie swą religię, poznajcie inne religie i szanujcie je. Do niektórych "prawdziwych" katolików to chyba nie dociera.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 luty 17 2005 09:57   
Forum

Zgadzam się że doszukiwanie się satanizmu w pacyfce nie ma sensu - symbol coś propaguje jeżeli ludzie znają jego znaczenie. Dzisiaj pacyfka kojarzy się z satanizmem jedynie bardzo nielicznym znawcom tematu. W powszechnym odczuciu kojarzy się jednak z ruchem hippisowskim i z miłością i pokojem w wydaniu hippies, które to wartości różnią się od miłości i pokoju głoszonych przez Jezusa Chrystusa. Dlatego - nawet bez grzebania w sataniźmie - chrześcijanin pacyfki nosić nie powinien. Chociażby ze względu na dość prymitywny, ale jednak powszechny ciąg skojarzeń: pacyfka = hippisi = wolna miłość i trawka.

pozdrawiam
Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 luty 18 2005 09:03   
Forum Moderator
Moderator

Wcale nie muszę poznawać innych religii, by je szanować. Szanuję je już dziś, ale nie zamierzam w ogóle się bratać z nimi, łączyć w modlitwie czy inne, jak do tego nawołuje papież JPII.

mateno - cóż, pozostaje mi tylko zgodzić się z Tobą.

Jezu ufam Tobie

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 06 2005 10:25   
Forum

mateno - choć przytoczyłeś wiele "negatywnych" faktów na temat Bertranda Russela, to jednak sam przyznałeś, że był propagatorem rozbrojenia nuklearnego - bez wahania nazwę jego pomysł dobrem (ty nie zechciałeś tego zrobić), ponieważ dotychczas wynalazek jakim są bomby atomowe spowodował mnóstwo niepotrzebnych wydatków (np. z kasy takiego "niebogatego" kraju jak Rosja), zamordowanie niewinnych mieszkańców Hiroszimy i Nagasaki (ponad 150 tysięcy) oraz też skażenia wód z powodu podwodnych prób nuklearnych; ja noszę pacyfkę (raczej bez wyrażania jakiejkolwiek niechęci do JEZUSa), a będąc zdecydowanym przeciwnikiem wojen popieram działanie USA podjęte w celu obalenia Saddama Husajna, który - jak zrozumiałem - ponosi odpowiedzialność za wymordowanie irackich Kurdów
i nie zapominaj, że JEZUS zadawał się z tymi, którzy byli uznani za wielkich grzeszników, a nie ze "świętoszkami", którzy go wydali na śmierć poganom

P.S. tak sobie pomyślałem, że JEZUS być może nie zostałby hipisem, ale z chęcią przebywałby z hipisami; bo przecież nie będąc grzesznikiem jadł i pił z grzesznikami

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Cytat 
Izrael
 marzec 06 2005 22:00   
Forum Moderator
Moderator

Ale czy to znaczy, że tolerował grzech?

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,13 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty