Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Tekst przysiegi malzenskiej
 |  Wersja do druku
mglusz
 marzec 07 2005 08:01  (Czytany 1841 razy)  
Forum

Status: offline

Witam. Czy istnieje możliwosc zmiany tekstu przysiegi malzenskiej(akceptacja kosciola)? Chodzi o to, aby nie byla to jedynie normalna formulka do "odklepania". Znalazlem cos takiego (zdaje się że Gałczyński...):

"Na wspólną radość,
na chleb powszedni,
na poranne otarcie oczu
w blasku słonecznym,
na nieustające sobą
zdziwienie,
na gniew, krzywdę
i przebaczenie
wybieram Ciebie..."

pozdrawiam,
Michal

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 marzec 07 2005 13:54   
Forum

Nie wiem, czy formalnie można zmienić tekst (w KK: nie przypuszczam, ale specjalista od prawa kan. musiałby się wypowiedzieć). Zastanawia mnie tylko, dlaczego chciałbyś zmieniać słowa, które są tak piękne w swej prostocie? Żadna poezja nie odda głębi wyznania "Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość, oraz że Cię nie opuszczę az do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący..."

To nie jest formułka do odklepania. To bardzo ważne słowa.
Ślubujesz miłość - nie zakochanie, nie zauroczenie, ale miłość, gotowość ciągłego służenia i gotowść ciągłego wybaczania.
Ślubujesz wierność - przyrzekasz żonie, że to Ona będzie dla ciebie jedyna i najważniejsza.
Ślubujesz uczciwość, która jest podstawą tak niezbędnego w małżeństwie wzajemnego zaufania.
No i wreszcie przyrzekasz, że to wszystko będzie trwało aż śmierć was nie rozłączy. Jezeli naprawdę jesteś gotowy do małżeństwa to wiesz, jak trudne zadanie przed tobą stoi - błagasz więc Boga Wszechmogącego, żeby był z wami przez te wszystkie lata i pomagał przezwyciężać nawet to, co po ludzku nieprzezwyciężalne - bo przecież ślubowałeś.

Niezaleznie od przepisów - nie próbuj zmieniać "formułki". Spróbuj ją zrozumieć. Jeżeli zależy ci, żeby Twoje słowa zabrzmiały wyjatkowo - dodaj coś do niej (po uzgodnieniu z celebransem), ale niczego nie wyrzucaj. Nie mam dużego stażu małżeńskiego, ale wiem, jak ważne dla mnie było - i ciągle jest i nie zapowiada się żeby przestało być - to własnie ślubowanie.

Pozdrawiam

Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
mglusz
 marzec 08 2005 08:38   
Forum

Dziekuje za odpowiedz. Wlasciwie to faktycznie przekonuje sie, ze najlepiej jest cos DODAC, a wlasciwa formule pozostawic.

Pozdrawiam,
Michal

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty