Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 ISLAM: konwersje polskiej młodzieży
 |  Wersja do druku
teofil777
 marzec 09 2005 10:25  (Czytany 1148 razy)  
Forum

Status: offline

Witam

Zastanawia mnie to, dlaczego coraz więcej młodych ludzi interesuje się islamem i przechodzi na islam - mam na myśli także Polaków.

Jak myślicie - co takiego młodzież widzi w Islamie?
Albo być może pytanie powinno brzmieć - czego młodzież nie widzi w chrześcijaństwie?

Stawiam hipotezę, że chrześcijaństwo jakie na codzień obserwuje większość polskiej młodzieży nie odpowiada na potrzeby człowieka, nie zaspokaja potrzeby głębokiego przeżywania Boga.

Nie mam tu na myśli jakiś emocjonalnych uniesień religijnych ale codzienne czerpanie z bogactw Bożych. Przecież Jezus powiedział w Ew. Jana 7.37: "Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije!". Czy cos jest nie tak z wodą żywą, którą Jezus obiecał?

Ja osobiście doświadczam na codzień spełnienia w Bogu i chcę aby jak najwięcej osób z mojego środowiska dowiedziało się o tych niewyczerpalnych Bożych źródłach, które Bóg ma realnie dla każdego człowieka.

Co o tym myślicie? Czy też tego doświadczacie? Czy chcecie dzielić się tym z ludźmi wokół Was? Czy tym co siejecie wokół jest "pokój, radość i miłość w Duchu Świętym"?

Już czas aby "WYSZEDŁ siewca aby siać"!

Pozdrawiam
Tomek

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 marzec 09 2005 11:07   
Forum

szczerze mowiac nie chce mi sie wierzyc w to ze mlodziez przechodzi na islam. moze sa to ludzi poszukujace mocnego zniewolenia religijnego?

pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 09 2005 11:16   
Forum

Mi się wydaje, że jak ktoś nie znalazł takiego "Bożego ukojenia" w chrześcijństwie, to chyba po prostu źle szukał. I nie znajdzie go też w islamie. Owszem - może najpierw się nim zachłyśnie, ale... Przecież islam nie ofiaruje nic więcej, a ja bym powiedział że raczej o wiele mniej, bo nie ofiaruje zbawienia.

A że modlą się pięć razy dziennie zwracając się w stronę Mekki, nie piją alkoholu (teoretycznie, bo w praktyce bywa róznie), kobiety ubierają się (czasami) tak a nie inaczej... Ja się zastanawiam czy Allahowi nie powinno być obojętne o jakich porach modlą się jego wyznawcy i czy klęczą twarzą w kierunku Mekki, czy np. Paryża.

Wydaje mi się, że ludzie przechodząct na islam nie bardzo się orientują w podstawach tej religii. Miałem kiedyś okazję poznać p. Michaela Abdallę - syryjczyka mieszkającego w Poznaniu. Przed kilkudziesięciu laty musiał on, będąc chrześcijaninem wyznania asyryjskiego, uciekać z Syrii na skutek prześladowań religijnych. Chrześcijan mordowano, ćwiartowano, gotowano w oleju... A czynili to mahometanie, by przypodobać się Allahowi. Małe porównanie - w Biblii dziesiątki razy napisane jest "będziesz miłował", w Koranie zaś "będziesz nienawidził".

Islam nie jest religią miłości, przynajmniej w swoich korzeniach... Proszę, nie chciałbym być źle zrozumiany. Dzisiejszy islam nie jest już taki sam, tak jak i chrześcijaństwo nie przypomina chrześcijaństwa z czasów, gdy w imię Boga chrzczono "ogniem i mieczem". Nie twierdzę, że to "urodzeni mordercy", a tylko tyle, że w religii tej nie widzę Boga pełnego miłości. Niektórzy bardzo lubią podkreślać, że islam wyszedł z chrześcijaństwa, że Allah jest tym samym bogiem, którego czcili Izraelici pod imieniem Jahwe, że islam unzaje Jezusa, ale jako proroka, że wiele nas łączy... Ale Mahomet i jego spadkobiercy nie czczą Jahwe. Poszli po prostu własnymi drogami, jak obecnie różne sekty...

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
teofil777
 marzec 09 2005 13:35   
Forum

Quote by Marcin W: Mi się wydaje, że jak ktoś nie znalazł takiego "Bożego ukojenia" w chrześcijństwie, to chyba po prostu źle szukał. I nie znajdzie go też w islamie. Owszem - może najpierw się nim zachłyśnie, ale... Przecież islam nie ofiaruje nic więcej, a ja bym powiedział że raczej o wiele mniej, bo nie ofiaruje zbawienia.

Zgadzam się z Tobą. Ja osobiście wierzę i sam tego doświadczam, że w chrześcijaństwie (a dokładnie w bliskiej więzi z Jezusem) człowiek może znaleźć - jak to określiłeś - "Boże ukojenie". Tylko czy większość ludzi w Polsce tak właśnie widzi chrześcijaństwo? Może nawet wiele osób z założenia nie szuka w chrześcijaństwie, bo po prostu nie mają dobrego przykładu w swoim otoczeniu... A jeśli odchodzą od chrześcijaństwa to od jakiego? Ciekawy jestem jakie padałyby odpowiedzi w ankiecie skierowanej do młodzieży z pytaniem "Z czym ci się kojarzy chrześciajństwo?" i jak wiele byłoby odpowiedzi wskazujących na szeroko rozumiane "Boże ukojenie".

A co do religii miłości, to z takich ciekawostek napiszę, że przeglądałem ostatnio jedno forum dyskusyjne islamskie (po polsku) i z zawstydzeniem zobaczyłem jaki stosunek do siebie czy nawet ludzi atakujących islam mają piszący tam muzułmanie - nasze różne chrześcijańskie fora dyskusyjne chowają się "poziomem i kulturą". Przykro to pisać, ale często w naszych dyskusjach niestety nie wydajemy dobrych owoców miłości wzajemnej, po których ludzie mają poznać Boga w nas

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 09 2005 16:13   
Forum

Zgadzam się - polski islam nie nosi w sobie nienawiści. Mi chodzi tylko o dzieje, o fundamenty, o pierwotne nauki... Niestety, niektórzy muzułmanie biroą bardzo na serio słowa Koranu: będziesz nienawidził, będziesz zabijał... nie jestem wrogiem islamu, tylko uważam, że jest on nie do końca przewidywalny. Wydaje mi się, że jest to religia najbardziej na świecie podatna na "wykwity fundamentalizmu".

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 marzec 09 2005 20:10   
Forum

Sprawa jest nieco skomplikowana. Z jednej strony jest to moda, podobnie jak w latach 80-tych modą był katolicyzm. Z drugiej spora część środowisk lewackich kwestionujących wszystko, co robi USA przechodzi na islam na znak fałszywie rozumianej "solidarności" z muzułmanami. Z trzeciej, jest to bunt przeciw pewnym kanonom naszej kultury (taki przypadek jest w mojej rodzinie, krewny przeszdł na islam po rozwodzie i przegranym procesie o opiekę nad synem), złudzenie, że islam pewne rzeczy rozwiąże lepiej.
Istotną sprawą jest też fakt, że chrześcijaństwo nie dające prostych rozwiązań i łatwych odpowiedzi nie jest "wygodną" religią dla ludzi wychowanych w kulturze fastfoodów.
No i na pewno lenistwo naszych kochanych duchownych zadowalających się liczeniem owieczek, zamiast łowić ryby, ma swoje znaczenie.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 marzec 09 2005 20:11   
Forum

Quote by milka: szczerze mowiac nie chce mi sie wierzyc w to ze mlodziez przechodzi na islam. moze sa to ludzi poszukujace mocnego zniewolenia religijnego?

pozdro

Coś w tym jest

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty