Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 dwa przykłady rażących niekonsekwencji
 |  Wersja do druku
wszechmocny
 marzec 19 2005 20:35  (Czytany 1808 razy)  
Forum

Status: offline

część 10. - Friedrich Nietzsche
oprócz tego, że odeologia adolfa hitlera przesiąknięta jest zbrodnią, to odkryłem w niej (a raczej w samym wynalazcy) poważną niekonsekwencję (czyli słabość); na "czarnej liście" hitlera znajdowały się narody takie jak Cyganie, Rosjanie, Żydzi czy Polacy; byli oni przeznaczeni do wymordowania po to, by stworzyć "przestrzeń życiową" dla aryjczyków; jednak na "czarnej liście" znajdowali się również ludzie chorzy psychicznie; i tu kryje się zakłamanie; jak mi wiadomo hitler swoją ideologię opierał między innymi na pomysłach Friedricha Nietzschego (wola mocy, panowie i niewolnicy, nadludzie); ale Friedrich ostatnie lata życia spędził w zakładzie psychiatrycznym; hitler więc chorych psychicznie skazywał na śmierć, ale skorzystał z pomysłów kogoś, kto był uznany za chorego psychicznie

część 17. - w imię Boga
czy postawa, o której napiszę, nie jest zakłamana, fałszywa?? z jednej strony pochwalać czyny dawnych Izraelitów, którzy w imię ich Boga mieli za zadanie wyciąć w pień niejeden naród (co często robili, a czasami nie i stawało się to dla nich powodem boskiego przekleństwa), a potępiać czyny adolfa hitlera, który też powoływał się na Boga jako Stwórcę aryjczyków i wzywał do mordowania innych narodów, by zdobyto dla aryjczyków przestrzeń życiową (tak jakby ziemię obiecaną)?? albo potępiać fanatycznych muzułmanów, którzy uważają, że zobowiązani są do prowadzenia świętej wojny i zabijania innowierców?? także i Izraelici zabijali tych, którzy nie wierzyli w JAHWE, muzułmańscy fanatycy zabijają niewierzących w ALLAHa
omówione ideologie są w praktyce łudząco podobne, podstawowe elementy są identyczne; kiedyś Izraelici wyniszczali inne narody, bo nie wierzyły w JAHWE lub stawały im na drodze do zdobycia ziemi obiecanej, a po wielu wiekach narodził się hitler, który zrobił z Żydami to, co oni zrobili wcześniej z innymi lub uważali to za chlubę, dumę historii; jedyny mankament to ten, że "zemsta hitlera" nie dosięgła pra-Izraelitów, ale takich, którzy żyli w jego czasach i już nie mordowali; jednak czy ci, którzy pochwalają zbrodnicze czyny nie są również odpowiedzialni??

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 marzec 20 2005 00:37   
Forum

Drugi przykład jest dobry tylko w przypadku, gdy nie istnieje Bóg, który prowadził Izraelitów.

===

Cytat 
wszechmocny
 marzec 23 2005 09:55   
Forum

a1a1a1 - zgadza się, miałem taką myśl, jednak o tym nie napisałem
próbowałem jeszcze wczuć się w sytuację: dość żywy jest obraz tych, którzy cierpieli za czasów hitlerowskich, bo to w miarę "świeża" historia i do ludzi wrażliwych to przemawia; ale czy tak samo nie ginęły całe rodziny za czasów podbojów izraelskich?? tylko to było dawno i trudniej jest sobie to wyobrazić czy wczuć się w sytuację; Adolf Hitler podszedł do sprawy podobnie, jak pra-Izraelici: wyeliminować wrogie/zbędne/niechciane przez Stwórcę (w jego mniemaniu) narody; tylko że Izraelici mieli mniej "roboty", bo ludzi do wyeliminowania było mniej; hitlerowcy założywszy swój plan nie nadążali z mordowaniem Żydów, dlatego powstał taki "niehumanitarny kocioł"
dodam, że jeśli "przegiąłem" i ktoś miałby do mnie słuszne pretensje o porównanie, to z góry PRZEPRASZAM (I'm sorry from the mountain); starałem się być konsekwentny w rozumowaniu; podobnego posta napisałem na forum żydowskim (chodzi o treść części 17.), pominąłem jedynie porównanie do muzułmanów - ktoś prędko tam zaprotestował i post (pt. sprawiedliwość) został usunięty

===

Cytat 
Paweł Chojecki
 marzec 24 2005 19:24   
Forum

Jeśli istnieje Bóg opisany w Biblii, to On jest sprawiedliwym sędzią. On wydaje wyroki i wybiera metodę ich egzekucji. Izraelici otrzymali od Boga misję oczyszczenia tzw. ziemi obiecanej z ludzi tak rozpasanych w grzechu i bałwochwalstwie, że nawet własne dzieci składali w ofierze swoim bogom.

O ile wiem Hitler nie dostał takich wytycznych od Boga Biblii.
W tym kontekście porównanie jest nieodpowiednie.
Jeśli jednak Bóg Biblii nie istnieje, ma Pan całkowitą rację w tym porównaniu.
trochę więcej o Żydach napisałem w nast. artykułach:
http://www.knp.lublin.pl/knp.php3?dz=12&co=p&te=35
http://www.knp.lublin.pl/knp.php3?dz=7&co=h&te=8
http://www.knp.lublin.pl/knp.php3?dz=12&te=12&co=p

Paweł Chojecki

===

Cytat 
Izrael
 marzec 24 2005 21:17   
Forum Moderator
Moderator

Nie widzę sensu zakładania takich tematów. Ale zdaje się, sprawę już wyjaśniliśmy, więc temat może umrzeć śmiercią naturalną.

Pozdr.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 30 2005 09:58   
Forum

w takim razie ja nie widzę sensu, żeby Izrael był moderatorem w kosciol.pl dłużej niż przez 19 następnych minut/sekund

być może to zabrzmi dziwnie, ale udzielam Ci, Izraelu 2 ostrzeżenia - w moim własnym imieniu; jeśli chcesz, to możesz zamienić to na 3 bany lub 10 okrążeń biegiem wokół dowolnie wybranego bloku
a na marginesie DZIĘKUJĘ Ci za moderowanie tej strony

===

Cytat 
Izrael
 kwiecień 01 2005 21:04   
Forum Moderator
Moderator

Stary, powiedz po prostu o co Ci chodzi???

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,08 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty