Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 sześćset sześćdziesiąt sześć czyli zmyślone (??) demony
 |  Wersja do druku
wszechmocny
 marzec 19 2005 21:18  (Czytany 4208 razy)  
Forum

Status: offline

Tu potrzebna jest mądrość. Kto ma rozum niech obliczy liczbę zwierzęcia; jest to bowiem liczba człowieka. A liczba jego jest sześćset sześćdziesiąt sześć. (Objawienie Jana)
według innych tłumaczeń 666 to "liczba bestii"; wielu liczbę 666 uważa za diabelską, demoniczną; ci, którzy tak sądzą idą właśnie za sugestią Objawienia Jana (zwanego apokalipsą);
jednak "stary testament" zupełnie nie potwierdza takiego stanowiska:
A przybyli z Zerubabelem, Jeszuą, Nehemiaszem, Serajaszem, Reelajaszem, Mardochajaszem, Bilszamem, Misparem, Bigwajaszem, Rechumem i Baaną, w następującej liczbie mężów ludu izraelskiego: (...) z synów Adonikama sześciuset sześćdziesięciu sześciu (księga Ezdrasza)
ilość złota, jakie napływało do Salomona w ciągu jednego roku wynosiła sześćset sześćdziesiąt sześć talentów... (księga królewska)
nic nie wiadomo o tym, żeby Adonikam lub jego synowie byli jakimiś "synami diabelskimi/szatańskimi", Pismo Święte nie wspomina o jakichkolwiek ich grzechach czy przestępstwach; również złoto - nie było ono powodem tego, że Salomon zdradził JAHWE i zaczął się kłaniać innym Bogom; powodem były jego kobiety: 300 żon i 700 nałożnic, bo to one go nakoniły do bałwochwalstwa; zgodnie z tym można powiedzieć, że szatańskie liczby to 300 i 700;
na przykładzie synów Adonikama i złota Salomona widać wyraźnie, że liczba 666 według "starego testamentu" jest neutralna, nie jest synonimem zła
wnioskuję dalej: w takim razie na podstawie wymowy liczb widzę rozbieżność pomiędzy "starym" i "nowym testamentem", niespójność, niezgodność
dalej: uznając, że Objawienie Jana (apokalipsa) to część objawienia o JEZUSie jako Mesjaszu, to można zaryzykować stwierdzenie, że JEZUS nie był i nie jest tym, którego przyjście zapowiadały Pisma ("starego testamentu") opierając się właśnie na liczbach i konsekwentnym wnioskowaniu
choć sugeruję, że JEZUS nie jest tym, którego zapowiadają Pisma, to jednak biorąc pod uwagę treści ewangelii jestem przekonany, że jest/był to ktoś niesamowity, zupełnie wyjątkowy, wręcz cudowny; zastanawiam się tylko, po co wymyślił piekło; dla bezdomnych, którzy szczególnie zimą szukają ciepłego kąta?? w takim razie proponuję przykręcić kurek z ogniem i zapalić światło, a może się zrobić całkiem przytulnie; a nawet gdyby JEZUS tego nie chciał zrobić, to ja jak na razie mam gdzie mieszkać

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 20 2005 15:41   
Forum

O, to ty nie jesteś chrześcijaninem, że podważasz boskość Jezusa, że jest On Zbawicielem. Druga sprawa - głupotą jest traktowanie dosłowne całej Biblii, bo oprócz prawd oczywistych, jest tam wiele opowieści służacych ludiom oraz cyfr symbolicznych. Stwierdzać, że każda liczba powinna się zgadzać, to tak jaby by ć przekonanym, że w każdej przypowieści jest opisane rzeczywiste zdarzenie. 666 można odczytać po prostu jako bardzo dużo... Wiesz, w podobvny sposób, jak ty, odczytują Biblię Świadkowie Jehowy twierdząc, że zbawionych zostaną jedynie 144.000 ludzi. Bzdura!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 20 2005 17:22   
Forum

dla ciebie może bzdura, dla mnie nie; próbujesz podważać konsekwentną logikę - skoro jest kilkakrotnie ta sama liczba, to jest ona taka sama - nad czym tu się rozwodzić??; nie składałem podania, żeby uznano mnie za chrześcijanina, jestem poszukiwaczem i badaczem
a w ostatnich dniach rzeczywiście straciłem przekonanie co do kościoła, na podstawie własnych doświadczeń doszedłem do wniosku, że kościół jest wprawdzie umieszczony w pobliżu Stwórcy, ale nie jest z nim tożsamy; w związku z tym obecnie kościół przestał mnie interesować; jednak zachęcony przez jedną z osób poznanych dzięki temu forum uczestniczyłem ostatnio w nabożeństwie w prawosławnej cerkwii i niewykluczone, że moich wizyt tam będzie więcej, od czasu do czasu

acha!! jeszcze coś, odnośnie Świadków Jehowy - niedawno mnie odwiedzili, porozmawialiśmy u mnie w domu; wyraźnie im powiedziałem, że ich mniemanie co do 144.000 zbawionych, którzy znajdują się akurat w ich grupie jest kontrowersyjne, jasno też wyznałem, że nie popieram ich stanowiska odnośnie oddawania krwi; jednak przyjąłem zaproszenie na obchody pamiątki ukrzyżowania JEZUSa - 14. nisan (24. marca 2005. roku)
"lecz przyjdzie dzień, kiedy zabiorą im pana młodego; a wtedy, w ów dzień będą pościć" - ewangelia

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 20 2005 17:38   
Forum

Skoro nie jesteś chrześcijaninem, jak sam twierdzisz, to może łaskawie przestań innym w głowach mącić, bo wypisujesz głupstwa.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 czerwiec 09 2005 15:33   
Forum

Ostatnio, w zwiazku z odkryciem najstarszej kopi tegoz pisma zweryfikowano, ze nie chodzi wcale o liczve 666.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Łukasz Gawryś
 czerwiec 09 2005 16:23   
Forum Admin
Admin

Ano, mowa jest o 616...

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 09 2005 19:53   
Forum

Dysydent:

Faktycznie musimy rozróżnić księge zanim mówimy o interpretowaniu 666, z punktu Apokalipisy paczymy sie na 666 innaczej niż z punktu widzenia ST.
Apokalipsa Jana to nie jedyna Apokalispa, ale chodzi tu o cały styl literatury apokaliptyczny pisany w pewnym czasie, w tym wypadku zaczynający w czasie okupacji Greków do czasu okupacji Rzymianów. Te dzieła Apokalpptyczne były przeważniue napisane w pewnym stylu, często były to Anty-Okupacyjne propagandy, przekazania itd zakodowane w symbolice Judaistycznej aby nie naraźić się na prześladowanie okupantów. Podobnie Apokalipsa Jana była napisana w tym samym stylu z wielką różnicą jednak że nie miała przesłania politycznego ale za to ewangelicznego- religijnego. Podobnie jak słownictow Rap i Hip Hop maja swój styl tak styl pisem apokaliptycznych.
Wracając do 666. W tym wypadku 70iątki, 7 i tak dalej stanowi boską doskonałość. 6 dokładnie stanowi niedoskonałość. 666 znaczy poprostu bardzo, bardzo złe- niedoskonałe, nie wieczne. W ogóle treść Apokalipsy jest taka: Bóg jest doskonały i wieczny, ci so sie jego czymają i zostaną do końca wierni, będą mieli happy end- wieczne życie i życie w niebie. Ci którzy odpadną albo Ci którzy przejdą na złą stronę, nie będą mieli happy end.

Napisano ten list (bo jest on częściowo listem skoro adresuje pastoralnie 7 kościołów, tylke że nie w języku pastoralnym ale apokaliptycznym, dlaczegi? Bo adresaci, conajmniej większość z nich byli prześladowani albo groziło im prześladowanie z powodu ich wiary w Chrystusa. Jan jednak im pisze: przetrwajcie. Terazsiejsze problemy są tylko przejściowe, a czeka was wielka chwała jeśli pozostaniecie wierni.
Diabeł, jakkolwiek monstrownie, potęznie, brutalnie, silnie, mądry, wpływowy, odstraszający jest przedstawiony- kończy jako wielki przegraniec. Apokalipsa pokazuje że ten beznadziejny świat nie na zawsze będzie w rękach zła ale że przyjdzie godzina która sie zbliża i będzie panował sam Bóg na ziemi.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
lech.rp
 czerwiec 09 2005 23:25   
Forum

"Dysydent:

Faktycznie musimy rozróżnić księge zanim mówimy o interpretowaniu 666,..."
...

Brednie !

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 10 2005 00:26   
Forum

Brednie !

ale udał ci się głęboki post!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Damian Kowalski
 czerwiec 10 2005 08:02   
Forum

Znaczenie liczby 666 już utarło się w naszej świadomości jako symbol bestii. Nie znaczy to oczywiście, że mieszkając np. w domu po nr 666 jest się dzieckiem bestii (szatana). W dużej mierze wszystko zależy od kontekstu. A tak na marginesie to odsyłam do 1 listu św. Jana rodział 4 werset 1

Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie.

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Teresa
 czerwiec 11 2005 09:52   
Forum

Marcin W.:

nie uwazam, zeby pisanie swoich opinii, niezaleznie czy odpowiadaja one zasadom powszechnie przyjetej Religii byly mąceniem w glowach. widzisz, najprosciej uwierzyc w to co mowia i sie nie zastanawiac, a miec swoj rozum i jeszcze umiec z niego korzystac, jest wazna umiejetnoscia, szkoda ze nie wszyscy ja posiadaja.

------------
co do tematu, liczba 666 utarla sie jako liczba Bestii, czy Szatana, jak slusznie zauwazyl moj przedmowca, ale musze dodac iz tak bardzo, ze trudno jest uwierzyc w neutralne, czy inne znaczenie tej liczby. a przeciez ani ST ani NT nie mozna traktowac doslownie, ale metaforycznie. tak mi sie przynajmniej wydaje.

===

myslenie to wysilek, wiara to komfort

Profil   Email 
 Cytat 
lech.rp
 czerwiec 11 2005 13:57   
Forum

Quote by dawid1976:

Sadze, ze wyjasnia DOGLEBNIE istote "problemu"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 czerwiec 11 2005 14:17   
Forum

Quote by lech.rp:
Quote by dawid1976:

Sadze, ze wyjasnia DOGLEBNIE istote "problemu"...

ludzie dziś mają jakąś manie szyfrową, sama 666 pojawia się jedynie 1 raz w Apokalipsie Jana o ile się nie myle,
co do Antychrysta według listów Jana, Antychryst to w tym przypadku fałszywa doktryna albo ci którzy ja rozpowszechniają zaprzeczająca cielesność Jezusa (dualiści mieli problem akceptowania bośkośći w ciele ludzkim)-

===

Profil   Email 
 Cytat 
Herkules
 czerwiec 12 2005 14:11   
Forum

Zapraszam do odwiedzania mojej strony pod tytułem: "Zagadka liczby 666". Oto jej adres:

here

Mam nadzieję, że ta strona może wprawić was w niesamowite zdumienie.

Pozdrawiam
Herkules

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,22 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty