Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 3 kryteria (Aaron)
 |  Wersja do druku
wszechmocny
 marzec 25 2005 18:09  (Czytany 1566 razy)  
Forum

Status: offline

niedawno znalazłem u siebie w biurku obrazek-pamiątkę "kolędy"; jest tam napisane:
"Błogosław Panie temu domowi
i wszystkim w nim mieszkającym"
poniżej:
PAMIĄTKA
wizyty duszpasterskiej w roku ..........
(roku nie podano)
i na końcu:
Prawdziwy katolik pamięta:
1) o codziennej modlitwie
2) o niedzielnej Mszy św.
3) o częstej, a przynajmniej Wielkanocnej spowiedzi i Komunii św.
ponoć w Polsce jest ponad 90% katolików (bodaj tyle ludzi deklaruje się katolikami); ale ile procent spełnia owe 3 kryteria??

czy ja - piszący ten post - powinienem się podjąć spałniania tych kryteriów?? czy muszę być katolikiem??
wiem, że nie chcę i obecnie zupełnie się ku temu nie skłaniam

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
alert
 marzec 26 2005 01:51   
Forum

Jaka wiara takie kryteria, choć „najważniejsze kryterium” nie zostało wypisane na odwrocie obrazka. Jest nim bardzo popularne wśród polskiego duchowieństwa katolickiego „co łaska, zwyczajowo xxx złotych”.
Katolikiem należy być gdyż w przeciwnym razie ludzie „biorą na języki”. A Kościół „przypominający tonącą łódź” wykorzystuje tę społeczną presję z brutalną bezwzględnością. Przy załatwianiu formalności pogrzebowych proboszcz zażądał od mojej sąsiadki za udział w pogrzebie jej męża i mszę żałobną owe „co łaska”, gdy zaoferowała 450 złotych (tyle wynosi jej emerytura) proboszcz oświadczył, że za takie pieniądze kościelny może co najwyżej chlapnąć na trumnę wodą święconą.
Proboszcz spełnia 3 kryteria – jest prawdziwym katolikiem, a reszta ... nie ma czasu na drobiazgi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
modras
 marzec 29 2005 15:51   
Forum

Takie przypadki niestety się zdarzają i nie mam zamiaru temu zaprzeczać, jednak nie należy ich przypisywać do całej współnoty kościelnej. Ja należe do parafii, gdzie takie przypadki naszczęście sie nie zdażają. Znam przypadek z niej przypadek, gdzie ksiądz, odmówił przyjęcia od dwudziestoparoletniego chlopaka tak zwanego "co łaska", gdyz znał on jego ciężką sytuacje materialną. Na niedzielnej mszy ksiądz nigdy nie trąci Cię tacą, aby coś wrzucić, a jeżeli widzi ze nie masz zamiaru nic wrzucić to nawet nie będzie się dla ciebie dziwnie patrzył. Gdy przychodzi po kolędzie, nie szuka po stole koperty, a nawet jeżeli takowa na stole leży to nigdy w życiu jej sam nie weźmie. Ostatnio tata musiał nawet nalegać aby przyjął ofiare na kościół. Ksiądz najpierw upewnił sie w rozmowie czy w domu nie ma ciężkiej sytuacji materialnej, dopiero potem ofiare przyjął. Tak więc proszę nie rzucać oskarżeń pod adresem całego kościoła. Jeszcze raz zaznaczam, iz nie neguje tego że zdazenia takie jak opisali moi przedmówcy się zdarzają, ale naszczęście nie wszędzie.
pozdrawiam

Acha zapomniałem napisać, że jest to KrK
pozdr

===

"Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść" List do Koryntian 6:12, Biblia Tysiąclecia

Profil   Email 
 Cytat 
rys
 kwiecień 01 2005 20:42   
Forum

Dobrze żeś napisał jaki to kosciół, bo trudno byloby sie domyśleć Ja uważam,że wszystko zależy od czlowieka i jego serca oddanego rzeczywiście Bogu.
Większość jednak ksieży KrK jest zaklamana i bezwzględna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 kwiecień 18 2005 22:20   
Forum

Quote by dysydent:
ponoć w Polsce jest ponad 90% katolików (bodaj tyle ludzi deklaruje się katolikami);

W Polsce wg badan OBOP na 2003 rok katolikami deklaruje sie ok. 40% spoleczenstwa.

Liczba "ponad 90%" pochodzi z danych GUS z 2002 roku (nowszych brak) ktore podaja jednak nie "deklarowana" a zapisana w ksiegach Kosciolow i zwiazkow wyznaniowych liczbe wiernych.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty