Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Pytanie o Papieża?
 |  Wersja do druku
Gość forum: Pytanie o Papieża?
 kwiecień 05 2005 13:27  (Czytany 1140 razy)  

Czy Papież może po śmierci zostać kanizowany do świętego? Myślę, że tak choćby św. Piotr, który był pierwszym papieżem ustanawionym przez Chrystusa. Ale proszę o odpowiedź.

===

Cytat 
Izrael
 kwiecień 05 2005 13:56   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Myślę, że może. A św. Piotr nie był mianowany na papieża, a już na pewno nie przez Chrystusa.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: www
 kwiecień 05 2005 14:05   

Quote by Pytanie o Papieża?: Czy Papież może po śmierci zostać kanizowany do świętego? Myślę, że tak choćby św. Piotr, który był pierwszym papieżem ustanawionym przez Chrystusa. Ale proszę o odpowiedź.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 14:06   
Forum

Oczywiście, że może... W Kościele katolickim wszystko jest możliwe... Skoro nawet taki Sarkander się "załapał"... Ale teraz na poważnie. Już w tej chwili mówi się o wyniesieniu JP II na ołtarze - oficjalnym, bo nieoficjelnie już dawno się to stało . Musi jednak minąć min. 5 lat od śmierci do beatyfikacji. A przed papieżem jeszcze jedno trudne zadanie - żeby za jego wstawiennictwem w niebie na ziemi jakiś cud się dokonał.

Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe, że moje pisanie staje się cokolwiek lekkie, trochę żartobliwe. Muszę po prostu już trochę odreagować tą ciężką atmosferę panującą wokół. Mi też jest przykro z powodu śmierci naszego "papy"...

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 14:07   
Forum

Quote by www:
Quote by Pytanie o Papieża?: Czy Papież może po śmierci zostać kanizowany do świętego? Myślę, że tak choćby św. Piotr, który był pierwszym papieżem ustanawionym przez Chrystusa. Ale proszę o odpowiedź.

Oooo! To się nazywa rzetelna i obfita w treść odpowiedź!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 05 2005 14:18   
Forum Moderator
Moderator

Marcinie, wiem, że masz dobre chęci, ale zbastuj troszkę z tymi postami.

Pozdrawiam.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 14:24   
Forum

Quote by Marcin W:Musi jednak minąć min. 5 lat od śmierci do beatyfikacji. A przed papieżem jeszcze jedno trudne zadanie - żeby za jego wstawiennictwem w niebie na ziemi jakiś cud się dokonał.

Jak nowy Papież pozwoli, to proces beatyfikacyjny rozpocznie się szybciej (Jan Paweł II skrócił okres potrzebny do beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty). Niektórzy za cud uważają to, że na Mszy kibice Cracovii i Wisły nie rzucili się na siebie. Można by to chyba nazwać cudem, gdyby trwało to nie tylko przez kilka dni.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 14:41   
Forum

No, raczej nie o takie cuda chodzi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 14:43   
Forum

Quote by Izrael: Marcinie, wiem, że masz dobre chęci, ale zbastuj troszkę z tymi postami.

Pozdrawiam.

Wiesz, tylko mnie wkurza, że niektórzy chcą go tak od razu na ołtarze wpakować. A ja bym zadał jedno pytanie: czy papież by sobie tego życzył, żeby go czcić?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 14:46   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Izrael: Marcinie, wiem, że masz dobre chęci, ale zbastuj troszkę z tymi postami.

Pozdrawiam.

Wiesz, tylko mnie wkurza, że niektórzy chcą go tak od razu na ołtarze wpakować. A ja bym zadał jedno pytanie: czy papież by sobie tego życzył, żeby go czcić?

W rozumieniu Kościoła katolickiego święty to osoba, którą nie tylko się czci. Główna "funkcja" świętego to bycie przykładem, a Jan Paweł Wielki taki właśnie był.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 16:10   
Forum

Problem w tym, że nie każdego ze "świętych" można uznać za przykład dobrego życia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pytanie o Papieża?
 kwiecień 05 2005 18:22   

Dzięki za posty. Ja już Go uważam za św. Jan Paweł II Wielki a chyba wielkim cudem było to, że nie zamknął się w murach Kościoła, ale bł największym pielgrzymem. Pozwolił nawet na wkroczenie mediów na Jego pogrzeb. Ale powiedzcie mi naprawdę, jak myślicie, bo według III przepowiedni fatimskiej ma zostać papieżem kardynał o maści czarnej, a gdy i on umrze, nastanie koniec świata. Czy tak rzeczywiście się stanie wg przepowiedni Matki Boskiej Fatimskiej? Czy ludzie będą musieli być skłonni do rozmyślań i lepszego postępowania? Czy być moze uda im się ocalić świat?

===

Cytat 
Gość forum: Nick
 kwiecień 05 2005 21:22   

To nie 3 przepowiednia fatimska o tym mówi.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 05 2005 22:00   
Forum

Quote by Pytanie o Papieża?: Dzięki za posty. Ja już Go uważam za św. Jan Paweł II Wielki a chyba wielkim cudem było to, że nie zamknął się w murach Kościoła, ale bł największym pielgrzymem. Pozwolił nawet na wkroczenie mediów na Jego pogrzeb. Ale powiedzcie mi naprawdę, jak myślicie, bo według III przepowiedni fatimskiej ma zostać papieżem kardynał o maści czarnej, a gdy i on umrze, nastanie koniec świata. Czy tak rzeczywiście się stanie wg przepowiedni Matki Boskiej Fatimskiej? Czy ludzie będą musieli być skłonni do rozmyślań i lepszego postępowania? Czy być moze uda im się ocalić świat?

Osobiście wolę się trzymać Słowa Bożego zapisanego w Piśmie Świętym.
Co do "końca świata", to nie tak prędko, a poza tym, ten koniec trwa już od dnia Zmartwychwstania.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 23:36   
Forum

O ile wiem przeopwiednia o czarnym papieżu wywodzi się gdzieś z polskich kręgów ezoterycznych. Osobiście uważałbym na takie "zakręty"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty