Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kondolencje od Rodzimego Kościóła Polskiego
 |  Wersja do druku
Gość forum: RKP
 kwiecień 05 2005 15:31  (Czytany 1799 razy)  

Rodzimy Kościół Polski składa kondolencje wszystkim pogrążonym w smutku z powodu odejścia Papieża Jana Pawła II - duchowego przywódcy wyznania rzymskokatolickiego, głowy państwa Watykańskiego, a przede wszystkim wielkiego Polaka....
Odszedł wybitny człowiek , bez którego działalności oblicze świata, a szczególnie naszej wspólnej Ojczyzny, wyglądałoby zupełnie inaczej.

Gnievko - rzecznik RKP

here

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 15:56   
Forum

Status: offline

Rodzimy Kościół Polski to Kościół katolicki. Ale i tak dziękuję za kondolencje od Neopogan.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 16:20   
Forum

Po pierwsze:
Ty znowu próbujesz udowodnić, że "Polak" musi się równać "katolik". Ja neopogan nie popieram, ale mam do Ciebie pytanie - Czy uważasz, że przed 966 rokiem nie było Polaków, czy wówczas Polan, bo nie było katolików? To Cię oświecę - byli. Nie było też tak, że misjonarze trafili w kraj "duchowej pustki". Polanie mieli swoich Bogów i święte miejsca, gdzie ich czcili. Mieli swoją religię i systemy wartości - taka jest prawda, choć niektórym wydaje się najwyraźniej, że było inaczej, że misjonarze przyszli do tępych, prymitywnych ludzi i to dopiero oni uczynili ich, chrzcząc, prawdziwie wartościowymi. Ja jestem chrześcijaninem i nie czczę dawnych bogów, ale pamiętam o nich i o tamtych czasach z szacunkiem. A wiecie dlaczego? Bo były to czasy, był to świat i religia moich przodków.

Po drugie:
Jeśli już to "rodzimym" Kościołęm polskim nie należy nazywać katolicyzmu, ale raczej Kościół celtycki. Pierwsi misjonarze przybyli bowiem do nas nie z Rzymu "z przyległościami", ale z Irlandii około 800 roku. Siedzibą misji było Gniezno, a pierwszym ochrzczonym władcą był zapewne nie Mieszko ale Lestko. Dodam, że Kościół celtycki nie miał w tamtych czasach z Rzymem nic wspólnego. Coś tak dopiero ze 100 lat póxniej został "wklejony" w tą "mozaikę".

Po trzecie:
Nie uważasz, że traktowanie kogoś "z góry", jak to właśnie uczyniłeś względem Gnievka i RKP jest - delikatnie mówiąc - niewłaściwe? Niby dziękujesz za kondolencje, ale stwierdzasz przy tym (co można wyczytać między słowami): Ale my jesteśmy czymś lepszym od was gnojki neopogańskie jedne! Tak się nie robi! Zwłaszcza, że w tradycjach Kościoła katolickiego jest wiele obrzędów i praktyk (jak np. pisanki na Wielkanoc czy choinka na święta Bożego Narodzenia), które wywodzą się z czasów i obrzędów pogańskich.

Widzę, Mateuszu, że nie potrafisz uszanować śmierci Jana Pawła II. Kondolencie ludzi inaczej myślących niz ty sam, czy nawet ja, rozbudziły tylko w tobie katolicką butę...

A ja wam, Gnievko, dziękuję za to, że mimo róznic światopoglądowych potraficie docenić wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 05 2005 16:54   
Forum

Quote by mateuszwroc: Rodzimy Kościół Polski to Kościół katolicki. Ale i tak dziękuję za kondolencje od Neopogan.

mateuszku, zmeczyles wrecz zameczyles nas wszystkich swymi komentami. jestem pewna ze wcale nie jestes zasmucony odejsciem papieza, bo czlowiek w zalobie nie szczeka na lewo i na prawo. taki czlowiek przezywa wyciszony tak jak np twoi wspolbracia katolicy jak integrysta, namor i verbadocent!
nie masz krztu honoru! wstyd mi za ciebie, swieci pustka w twych komentach.

bez sensu, poprostu bez sensu, nie ma sil na tego mlodego!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 18:37   
Forum

Ja żałobę Kuby (Integrysty) widziałem na własne oczy (bez żadnych pretensji do Kuby).
Ja także żałuję po śmierci Papieża. Wyrażam to w inny sposób. Akurat forum to nie kościół, gdzie od razu po usłyszeniu strasznej wieści poszedłem. Modliłem się za Papieża w Archikatedrze i innych świątyniach. Mi też jest ciężko, a moje komentarze w tym czasie wyrażają moje opinie na temat obrażania mojego Kościoła, którego Jan Paweł II był Głową.

Może by Pani przeczytała mój komentarz pod tekstem z tą okrutną wieścią, a nie komentarze 3 dni po. Najgorsze były dla mnie sobota i niedziela. Ciągle mi ciężko, gdy słyszę: "za naszego Biskupa Mariana", a wcześniej nie słyszę "Papieża Jana Pawła". Wtedy czuję największy ból i pustkę.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 18:39   
Forum

A czym RKP obraziło niby twój Kościół?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 18:42   
Forum

Quote by Marcin W: A czym RKP obraziło niby twój Kościół?

Twierdzeniem, że jest "Kościołem", a tym bardziej rodzimym. Poganie w Polsce nie tworzyli Kościoła, w dodatku nie ma ciągłości między RKP a poganami przed 966r. Instytucja powstała w przeciągu ostatnich lat nie jest "Rodzima".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 18:58   
Forum

Na tej samej zasadzie - Nie jest uzasadnione, żeby Kościół rzymski określał się mianem "katolickiego", bowiem katolickim, a więc powszechnym wcale nie jest! Inna sprawa, że definicja słowa "Kościół" nie jest tak naprawdę przywiązana ani do katolicyzmu, anu wogóle do chrześcijaństwa. Kościół to jest wspólnota ludzi wierzących - niekoniecznie w JHWH. Inna sprawa, że... "strzępki" ciągłości są - przetrwały, niestety, w katolicyzmie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 19:02   
Forum

Quote by Marcin W: Na tej samej zasadzie - Nie jest uzasadnione, żeby Kościół rzymski określał się mianem "katolickiego", bowiem katolickim, a więc powszechnym wcale nie jest!

Kościół katolicki jak najbardziej jest powszechny, bo jest tym Kościołem z wyznania wiary: "...wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół..."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 19:07   
Forum

Powszechnym mógłby się nazywać tylko wtedy Kościół, gdyby zrzeszał wszystkich chrześcijan. A tak nie jest. Katolicyzm zawsze był i jest obecnie co najwyżej jednym z wielu Kościołów. Określanie się przez niego "jednym, świętym, powszechnym i apostolskim" jest zwykłym uzurpatorstwem. A gdybyś miał wątpliwości co do tego, czy u zarania chrześcijaństwa był katolicyzm jedyny czy nie to przypomnę Ci tylko o dwóch równie starożytnych (a może i starszych, bo w sposób wyraźny "skrystalizowały" się wcześniej od katolicyzmu!) Kościołach - asyryjskim i koptyjskim. Nigdy nie miały one nic wspólnego z katolicyzmem, a są tak samo kościołami apostolskimi!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 19:15   
Forum

"16.Wierni zobowiązani są wyznawać, że istnieje historyczna ciągłość — zakorzeniona w sukcesji apostolskiej — pomiędzy Kościołem założonym przez Chrystusa i Kościołem katolickim: «To jest jedyny Kościół Chrystusowy (...), który Zbawiciel nasz po zmartwychwstaniu swoim powierzył do pasienia Piotrowi (por. J 21, 17), zlecając jemu i pozostałym apostołom, aby go krzewili i nim kierowali (por. Mt 28, 18 nn.), i który założył na wieki jako 'filar i podwalinę prawdy' (1 Tm 3, 15). Kościół ten, ustanowiony i zorganizowany na tym świecie jako społeczność, trwa w (subsistit in) Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra oraz biskupów pozostających z nim we wspólnocie (communio)». W wyrażeniu «subsistit in» Sobór Watykański II chciał ująć łącznie dwa stwierdzenia doktrynalne: po pierwsze, że Kościół Chrystusowy, pomimo podziału chrześcijan, nadal istnieje w pełni jedynie w Kościele katolickim; po drugie, że «liczne pierwiastki uświęcenia i prawdy znajdują się poza jego organizmem», to znaczy w Kościołach i kościelnych Wspólnotach, które nie są jeszcze w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim. Jednak w odniesieniu do tych ostatnich należy stwierdzić, że ich «moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu».

17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem."

DEKLARACJA DOMINUS IESUS
O JEDYNOŚCI I POWSZECHNOŚCI ZBAWCZEJ JEZUSA CHRYSTUSA I KOŚCIOŁA

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 05 2005 19:17   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc:
Quote by Marcin W: A czym RKP obraziło niby twój Kościół?

Twierdzeniem, że jest "Kościołem", a tym bardziej rodzimym. Poganie w Polsce nie tworzyli Kościoła, w dodatku nie ma ciągłości między RKP a poganami przed 966r. Instytucja powstała w przeciągu ostatnich lat nie jest "Rodzima".

Gwoli ścisłości: RODZIMY KOŚCIÓŁ POLSKI został zarejestrowany w Rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych RP 24-03-1995 pod numerem rejestru 95 i w związku z tym ma prawo używać nazwy "Rodzimy Kościół Polski" Jeśli uważa Pan tę nazwę za niewłaściwą... cóż, pozostaje droga sądowa i na nią sugeruję się udać. Bicie piany na forum internetowym zwłaszcza pod złożonymi w dobrej wierze kondolencjami jest i nieskuteczne i w złym tonie. Jeśli chce Pan bronić wiary, proszę podejmować działania przynajmniej w załozeniu skuteczne.

Dla mnie EOT

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: gość
 kwiecień 05 2005 19:18   

Quote by mateuszwroc: "16.Wierni zobowiązani są wyznawać, że istnieje historyczna ciągłość — zakorzeniona w sukcesji apostolskiej — pomiędzy Kościołem założonym przez Chrystusa i Kościołem katolickim: «To jest jedyny Kościół Chrystusowy (...), który Zbawiciel nasz po zmartwychwstaniu swoim powierzył do pasienia Piotrowi (por. J 21, 17), zlecając jemu i pozostałym apostołom, aby go krzewili i nim kierowali (por. Mt 28, 18 nn.), i który założył na wieki jako 'filar i podwalinę prawdy' (1 Tm 3, 15). Kościół ten, ustanowiony i zorganizowany na tym świecie jako społeczność, trwa w (subsistit in) Kościele katolickim, rządzonym przez następcę Piotra oraz biskupów pozostających z nim we wspólnocie (communio)». W wyrażeniu «subsistit in» Sobór Watykański II chciał ująć łącznie dwa stwierdzenia doktrynalne: po pierwsze, że Kościół Chrystusowy, pomimo podziału chrześcijan, nadal istnieje w pełni jedynie w Kościele katolickim; po drugie, że «liczne pierwiastki uświęcenia i prawdy znajdują się poza jego organizmem», to znaczy w Kościołach i kościelnych Wspólnotach, które nie są jeszcze w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim. Jednak w odniesieniu do tych ostatnich należy stwierdzić, że ich «moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu».

17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem."

DEKLARACJA DOMINUS IESUS
O JEDYNOŚCI I POWSZECHNOŚCI ZBAWCZEJ JEZUSA CHRYSTUSA I KOŚCIOŁA

Daj se już spokój co?

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 19:22   
Forum

Wniosek jest taki, że Mateusz nie uważa tych, co są poza Krk za chrześcijan.

W tym momencie Krk wygląda... po prostu na sektę, głoszącą, że posiadła cała prawdę, a poza nią to tylko fałsz i zatracenie. Możecie sami sprawdzić "10 cech charakterystycznych sekty" opracowanych przez ludzi z... Krk właśnie.

Cóż, ja jestem szczęśliwy, że Bóg nie podpisał tej deklaracji Dominus Iesus i nie jest zobligowany do zbawienia wyłacznie katolików, rozsądzania czy ktoś jest dobrym chrześcijaninem tylko na podstawie tego, czy nalezy do stada rzekomych następców Piotra, czy nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 19:24   
Forum

Quote by Admin:
Dla mnie EOT

W pełni się z tym zgadzam, i mam nadzieję, że Mateusz też się zechce do tego zalecenia zastosować. Myślę, że już dość głupot nawypisywał...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty