Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Francja: Konflikt o żałobę po papieżu
 |  Wersja do druku
Łukasz Gawryś
 kwiecień 05 2005 20:44  (Czytany 5774 razy)  
Forum Admin
Admin

Status: offline

Na podstawie http://www.lewica.pl/?dzial=swiat&id=3294

Francja: Konflikt o żałobę po papieżu
[2005-04-05 17:08:15]

Po tym, jak w sobotę prezydent Francji Jacques Chirac polecił opuścić flagę państwową do połowy masztu na znak żałoby po śmierci papieża, socjaliści i Zieloni wyrazili swój protest. Ich zdaniem niedopuszczalne jest mieszanie spraw kościoła i państwa.

„Oddawanie przez chrześcijan hołdu głowie kościoła to ich prywatna sprawa. Ale kiedy głowa państwa włącza w to całą ludność, niezależnie od wyznania religijnego, to już zakrawa na nadużycie władzy” - oświadczył Yves Contassot, zastępca mera Paryża z partii Zielonych.

Zdaniem francuskiej lewicy, prezydent złamał prawo, zgodnie z którym istnieje niepodważalny rozdział kościoła od państwa. Contassot przypomniał, że w zeszłym roku ze względu na laicki charakter Francji zabroniono noszenia ostentacyjnych symboli religijnych w szkołach. Opuszczenie flag, aż na 24 godziny, stanowi naruszenie tamtych ustaleń.

W piątek, w dniu pogrzebu Karola Wojtyły, flagi będą opuszczone po raz kolejny

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 22:01   
Forum

Ja się dziwię, że ci przelaicyzowni politycy nie zechcą zakazać pokazywania czegokolwiek religijnego (katedry Notre Dame itp.)w publicznej telewizji. Kiedy mówią np. o Janie Pawle II, to niech dadzą czarną plamę na sutannę, jeżeli aż takiego bzika mają na punkcie laickości. Ale to już przekracza ludzkie pojęcie, żeby we Francji, najstarszej córze Kościoła, nie pozwalać na żałobę narodową.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 05 2005 22:28   
Forum

Już od dłuższego czasu lewica francuska stosuje na codzień rozdział państwa od kultury i zdrowego rozsądku.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 05 2005 22:40   
Forum

Quote by Maciek: Już od dłuższego czasu lewica francuska stosuje na codzień rozdział państwa od kultury i zdrowego rozsądku.

Wyjątkowo zgadzam się z Panem w 100%.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 05 2005 23:30   
Forum

Co tu dużo gadać - wszyscy wiedzą, że socjaliści i "zieloni" nie do końca naogół są normalni.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: tosiek
 kwiecień 06 2005 09:03   

gdzie zaczyna sie lewicowosc konczy sie przyzwoitosc

===

Cytat 
Gość forum: julka
 kwiecień 06 2005 09:14   

Czy opuzsczenie flag to ostentacyjne noszzenie synboli religijnyh? francuzka lewica to kretyni
julka

===

Cytat 
milka
 kwiecień 06 2005 09:15   
Forum

Quote by Marcin W: Co tu dużo gadać - wszyscy wiedzą, że socjaliści i "zieloni" nie do końca naogół są normalni.

wszyscy wiedza ze chrzescjianie sa na ogol normalni wrecz doskonali!
marcinie, piszesz bo musisz pisac, czy myslisz za nim cos napiszesz? sorry, ze sie czepiam. ale nie znalazlam ani jednego artykulu bez twego komentarza! znasz jakiegokolwiek zielonego zeby tak bezceremonialnie stwierdzic ze jest nienormalny?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 06 2005 09:31   
Forum

Quote by tosiek: gdzie zaczyna sie lewicowosc konczy sie przyzwoitosc

Bardzo trafna uwaga!
Edmund

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 06 2005 10:05   
Forum Admin
Admin

Quote by milka:
Quote by Marcin W: Co tu dużo gadać - wszyscy wiedzą, że socjaliści i "zieloni" nie do końca naogół są normalni.
sorry, ze sie czepiam. ale nie znalazlam ani jednego artykulu bez twego komentarza!

Milka, sory że ja się wtrącę ale w tym przypadku to klasyczne "przyganiał kocioł garnkowi". Tyle, że z Tobą jest o tyle większy problem że na ogół piszesz nie na temat, nie wyrażasz swojej opinii a czepiasz się przedmówców, łapiesz ich za słówka, rozwalając w ten sposób dyskusje. Uprzedzam, że prędzej czy później (a sądząc z ilości skarg jak do mnie docierają to "prędzej" staje się coraz bardziej realne) będę musiała zareagować ostrzej niż upomnieniem.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 06 2005 10:38   
Forum Admin
Admin

hm, widzisz do konca normalny to chyba nikt nie jest. O ile o zielonych neomarksistach sie wypowiadac nie bede to rzekne slow pare o socjalistach. Mozna ich lubic lub nie, miec poglady takie a takie ale jednak nie da sie zaprzeczyc ze to wlanie z PPS (polskiej parti socjalistycznej) pochodzili najwieksi przywodcy II RP - Pilsudski, Moscicki, Daszynski - jeszcze duzo nazwisk mozna wymienic. Co wiecej Pilsudskiemu - socjaliscie badz co badz zawdzieczamy powstrzymanie bolszewizmu prawdopodobnie w calej europie (1920). Podobnie w niemczech to wlansie SPD polaczona z wteranami wracajacymi z frontu zwalczyla czerwona komunistyczna zaraz w niemczech. To ze francuska lewica jest idiotyczna to raz - to ze np niemiecka SPD - to jest partia ktora naprawde szanuje to dwa - zobacz ze to wlasnie oni reforumuja mimo kosztow utraty popularnosci ich system. Analgicznie do szwedzkiej - czy sie komus podoba czy nie - szwecja jest jednym z najlepszych panstw do zycia - a zasluga jest to socjalistow ktorzy przez ostatnie 100 lat rzadzili tam prawie bez przerwy.
Aha na koncu - nie jestem socjalista - przynajmniej nie w scisle tego slowa znaczeniu - czasem mam nawyzej sympatie w niektorych gospodarczych wzgledach w tym kierunku.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 06 2005 11:16   
Forum

Tyle, że polscy socjaliści z lat międzywojennych to nie wyrzucali Boga.

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 06 2005 11:42   
Forum

Quote by Admin:
Quote by milka:
sorry, ze sie czepiam. ale nie znalazlam ani jednego artykulu bez twego komentarza!

Milka, sory że ja się wtrącę ale w tym przypadku to klasyczne "przyganiał kocioł garnkowi". Tyle, że z Tobą jest o tyle większy problem że na ogół piszesz nie na temat, nie wyrażasz swojej opinii a czepiasz się przedmówców, łapiesz ich za słówka, rozwalając w ten sposób dyskusje. Uprzedzam, że prędzej czy później (a sądząc z ilości skarg jak do mnie docierają to "prędzej" staje się coraz bardziej realne) będę musiała zareagować ostrzej niż upomnieniem.

adminko, dzieki ze mnie upominasz! mysle ze potrzebuje takich upomnien od czasu do czasu. jest w tym racja ze ja czesto nie wypowiadam sie na temat. sprobuje usprawiedzliwic sie troche: gdy czytam posty to na ogol juz ktos albo kilka osob przekazalo czesciowo moje mysli, a gdy wczytuje sie do niektorych postow to nie moge powstrzymac sie od komentowania.
tez nie bylam swiadoma tego ze ja rozwalam temat, absolutnie! bo watki czesto uciekaja od glownego topiku.
to bylo cos w rodzaju wytlumaczeniu sie na "dywaniku".
asiu, zaskoczylas mnie tym ze sa donosy czy skargi na mnie. ja sie nie skarze, wiec myslalam ze tez nikt sie nie skarze tez. mnie tez nie podobaja sie niektore wypowiedzi, ale nie donosze. po drugie, jak ktos ma do mnie pretensje to dlaczego do mnie wprost na maila nie napisze?
osobiscie donosilabym wybitnie wulgarne posty, ale napewno nie pogladowe!
pozdrawiam, i przepraszam!
przepraszam wszystkich ktorych ranie czy krzywdze moimi slowami!
maral

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 06 2005 11:51   
Forum Admin
Admin

Quote by milkaSurprised!sobiscie donosilabym wybitnie wulgarne posty, ale napewno nie pogladowe!

maral, nikt się nie skarży na Twoje poglądy ale na sposób prowadzenia dyskusji - własnie "czepiający się" poszczególnych rozmówców, i sprawiający wrażenie jakbyś właśnie poglądów nie przezentowała tylko usiłowała się kłócić z rozmówcą. Na forach internetowych (i nie tylko) jest to bardzo uciążliwe.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 06 2005 11:59   
Forum

Milko, wbrew pozorom wiem co piszę i wiem, co mam zamiar napisać, więc się odczep.

Hermesie, tyle, że dawny socjalizm, a obecny socjalizm to są dwie rózne sprawy. "Zieloni" też są socjalistami zresztą, tylko, że jeszcze bardziej "psychicznymi" - taką niestety mam o nich opinię przygladając się ich zachowaniu...

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 kwiecień 06 2005 12:00   
Forum Admin
Admin

Quote by Marcin W: ... więc się odczep.

No, to nie było eleganckie...

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 06 2005 12:54   
Forum

Quote by ggacki:

GG

alez skad, panie gacki, to byl dla mnie kompliment! jakze moge przeciwstawic sie gorliwemu "sludze" wiary! to taki dla mnie zaszczyt!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 06 2005 13:18   
Forum Admin
Admin

Quote by Marcin W:Hermesie, tyle, że dawny socjalizm, a obecny socjalizm to są dwie rózne sprawy. "Zieloni" też są socjalistami zresztą, tylko, że jeszcze bardziej "psychicznymi" - taką niestety mam o nich opinię przygladając się ich zachowaniu...

Niestety w Europie wolnosc religi - chyba po wypocinach Marksa pojmuje sie jako wolnosc OD jakiekolwiek religi. Taki teokratyzm gdzie miejsce religi zajela antyreligia - laicyzm. W przeciwienstwie do USA gdzie ktos nie nalezacy do zadnego kosciola traktowany jest (byl?) jako mozliwy komunista... - w sumie moze i slusznie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 06 2005 13:22   
Forum

Quote by hermes:Niestety w Europie wolnosc religi - chyba po wypocinach Marksa pojmuje sie jako wolnosc OD jakiekolwiek religi. Taki teokratyzm gdzie miejsce religi zajela antyreligia - laicyzm. W przeciwienstwie do USA gdzie ktos nie nalezacy do zadnego kosciola traktowany jest (byl?) jako mozliwy komunista... - w sumie moze i slusznie.

Ma Pan rację.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 06 2005 13:36   
Forum

Quote by ggacki:

GG

Noooo, wiem... Tylko sorry ale denerwuje mnie coś takiego...

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 06 2005 13:45   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by ggacki:

GG

Noooo, wiem... Tylko sorry ale denerwuje mnie coś takiego...

przepraszam cie milko!
ooo, ja cie tez przepraszam, marcinku!

===

Profil   Email 
 Cytat 
[użytkownik zablokowany]
 kwiecień 22 2005 12:54   
Forum

==============burus===========>
a co wspolnego z lewica(Liberalizm) ma przyzwoitosc..? ta najbardziej ludobojcza ideologia..?

patrz czarna ksiega Komunizmu-lewizmu= 130 milionow ludzi wymordowanych!
burus

===

[użytkownik zablokowany]

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 22 2005 13:23   
Forum

Quote by burus:

a co wspolnego z lewica(Liberalizm) ma przyzwoitosc..? ta najbardziej ludobojcza ideologia..?

burus

Po pierwsze, to tosiek właśnie to napisał, tylko mniej łopatologicznie.
A utożsamienie liberalizmu z lewicą jest lekko zabawne, bo w zarówno w sferze gospodarczej, ja i politycznej liberalizm jest totalnie antylewicowy.
Jakbyś Korwinowi-Mikkemu powiedział, że jest lewicowy, to by cię śmiechem zastrzelił, co też i ja czynię.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Izrael
 kwiecień 22 2005 15:34   
Forum Moderator
Moderator

Quote by burus:

burus

Znasz jakieś inne tematy?

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Napoleon
 kwiecień 22 2005 23:26   
Forum

Przyłączę się do chóru to co się wyrabia we Francji jest lekko przerażające. W imie tolerancji zabrania się jakiegokolwiek praktykowania jakiejkolwiek religii. Przecież jest to zwykła dyskryminacja !!! W imie tolerancji.... ech.... :/

===

"Każdy ma prawo decydować o swym losie każdy ma prawo żyć tak jak chce, każdy ma tutaj coś do zrobienia każdy wolny urodził się.." - Nikt (Izrael)

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 23 2005 07:42   
Forum Moderator
Moderator

Najśmieszniejsze jest to, że "chroni się mniejszość". To nienormalne, kiedy mniejszość społeczeństwa rządzi krajem.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 23 2005 11:22   
Forum Admin
Admin

Quote by Izrael: Najśmieszniejsze jest to, że "chroni się mniejszość". To nienormalne, kiedy mniejszość społeczeństwa rządzi krajem.

Mylisz sie Izraelu - najsmieszniejsze jest to ze wiekszosc jest tak oglupiona ze daje sobie rzadzic mniejszosci i uwaza ze to w porzadku sluszne, tolerancyjne, demokratyczne i poprawnie polityczne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Napoleon
 kwiecień 23 2005 23:07   
Forum

Ja bym powiedział raczej że to smutne... Nawet bardzo smutne...
A spotkałem się już z opiniami że "we Francji jak w każdej dojrzałej demokracji wprowadzono rozdział Kościoła od państwa"... A oszołomami nazywa się wierzących Mam gdzieś taką demokrację która nie szanuje praw większośći... To nie jest demokracja tylko OLIGARCHIA !!

===

"Każdy ma prawo decydować o swym losie każdy ma prawo żyć tak jak chce, każdy ma tutaj coś do zrobienia każdy wolny urodził się.." - Nikt (Izrael)

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 23 2005 23:13   
Forum

Tyle, że z tolerancją dla mniejszości musi iść pewna nietolerancja dla większości.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 24 2005 00:13   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Tyle, że z tolerancją dla mniejszości musi iść pewna nietolerancja dla większości.

a na jakiej podstawie wyciagnoles ten wniosek ?? Czyzby KRK w polsce byl w pewnym stopniu dyskriminowany ??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,44 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty