Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jan Paweł II - 13.
 |  Wersja do druku
Gość forum: pliku
 kwiecień 06 2005 19:54  (Czytany 6867 razy)  

witam.
Ostatnio zaczela mnie interesowac/intrygowac pewna sprawa mianowicie:
-Jan Paweł II urodzil sie 18.5.1920 co daje nam 26 dzielone przez 2 daje nam 13;
-zamach na Jana Pawła odbyl sie 13;
-mial 85 lat _ po ssumowaniu wychodzi liczba 13;
-mial 26 lat pontyfikatu _ tak jak wczesniej dzielone przez 2 daje nam 13;
-zmarl o 21:37 co daje nam laczna sume 13;
-mianowicie zmarl 2.04.2005r co daje po ssumowaniu liczbe 13;
... hm nieprwadopodobna zbieznosc czy moze cud badz jakis znak od Boga?
co o tym mysliscie i co to moze znaczyc?
pozdrawiam.

===

Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 06 2005 20:09   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Nie - zwykła głupawa wyliczanka, którą dostałam w ciągu ostatnich dni w "łańcuszkach" w wielu konfiguracjach. Nie warta zastanowienia...

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 06 2005 21:55   
Forum

Po pierwsze, to pachnie numerologią, a numerologia, to już magia, z którą chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego.
Po drugie, jeśli nawet, to zdecyduj się, co rozbisz: bierzesz "czystą" liczbę, sumę cyfr, czy wykonujesz jakieś dodatkowe operacja typu dzielenie, mnożenie, pierwiastkowanie? Stosując wszystkie na raz możesz udowodnić dokładnie wszystko i wyjdzie ci zawsze taka liczba, jaką chcesz.
Po trzecie, jeśli już wielokrotnie dodajesz tak jak przy długości pontyfikatu, to konsekwentnie powinieneś to robić do końca, czyli wykonać operację 1+3=4. Co już rozbija tok rozumowania.
Załóżmy, że w przypadku wszystkich liczb przeprowadzimy sumę 1+3=4. To co z tego wynika poza tym, że kwiecień jest 4 miesiącem roku?
Po czwarte, w przypadku daty zamachu na papieża powinniśmy dodać wszystkie cyfry: 1+3+5=8. Nie pasuje.

I tak można długo. To po prostu bełkot.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
 kwiecień 06 2005 22:20   

myslalem podobnie jak ty :p ale spojzalem na dzialalnosc papieza i ogolnie na niego jako czlowieka i doszedlem do wniosku [moze smiesznego ale doszedlem ... ] ze liczba 13 moze oznaczac w tym przypadku 13 apostola!
pozdrawiam.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 06 2005 22:55   
Forum

Trzynasty apostoł, to Paweł z Tarsu.

===

Cytat 
 kwiecień 07 2005 00:06   

ale chyba Juadasz popelnil samobojstwo ?

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 07 2005 00:29   
Forum

Judasz był dwunastym apostołem (dwunastu po jednym na każde plemię Izraela). Po Wniebowstąpieniu na jego miejsce wylosowano Macieja (Mattatijjah - pamiątka 24 lutego, bardzo mi miło). Natomiast trzynastym apostołem - apostołem dla włączonych do ludu Abrahama pogan - był Paweł z Tarsu.

===

Cytat 
pablo20
 kwiecień 14 2005 21:35   
Forum

wszystkie liczby są równie ważne, ale oglądając i czytając o Janie Pawle II zarejestrowałem jeszcze kilka dat istotnych w Jego życiu:
13.04.1926 śmierć Jego matki
01.11.46 = 13 wyświęcenie na kapłana
13.01.1964 został arcybiskupem metropolitą krakowskim
17.03.2000 = 13 ostatni zapis Testamentu
13.02.2005 = 13 śmierć s. Łucji
lekko naciągane - biskupem został w roku '58, w roku '67 kardynałem a papieżem w wieku 58 lat
podczas II Soboru najbardziej zaangażował się w prace nad tzw. schematem XIII
z pozostałymi powszechnie znanymi tworzy nieprawdopodobny zbieg okoliczności

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 14 2005 22:53   
Forum

Quote by Maciek: Po pierwsze, to pachnie numerologią, a numerologia, to już magia, z którą chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego.

Jeśli zdarza Ci się wpaść do kościoła (rzym-kat) i świadomie uczestniczyć w tym, co tam sie dzieje ( ) to powinieneś wiedzieć, ze w samej liturgii jest wiele elementów ŚWIADOMIE wynikających z symboliki liczb. to samo dotyczy modlitw nie mówiac juz o wystroju a czasem i konstrukcji budynków sakralnych. I nie ma w tym nic zdrożnego, bo symbol jak litera czy słowo jest środkiem przekazu.

Judasz był dwunastym apostołem (dwunastu po jednym na każde plemię Izraela). Po Wniebowstąpieniu na jego miejsce wylosowano Macieja (Mattatijjah - pamiątka 24 lutego, bardzo mi miło). Natomiast trzynastym apostołem - apostołem dla włączonych do ludu Abrahama pogan - był Paweł z Tarsu.

Problem w tym, że tradycja wyliczając Apostołów podaje ich dwunastu, pomijając biednego Macieja i dajac Pawła. Co jest oczywiste, bo Apostołowie trochę sie rozpędzili wybierając sobie dwunastego. Apostoł powinien być powołany przez Chrystysa, co Ten uczynił z Pawłem...
Ergo - Apostołów było 12.
Poza dwunastką był Chrystus.
Nad dwunastoma gwiazdami jest Maryja.

Tym niemniej w "oficjalnej" systematyce liczb - symboli uzywanych w Kosciele trzynastka dotad nie wystepowała... dotąd...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 kwiecień 15 2005 19:27   
Forum

Quote by pliku: witam.
Ostatnio zaczela mnie interesowac/intrygowac pewna sprawa mianowicie:
-Jan Paweł II urodzil sie 18.5.1920 co daje nam 26 dzielone przez 2 daje nam 13;
-zamach na Jana Pawła odbyl sie 13;
-mial 85 lat _ po ssumowaniu wychodzi liczba 13;
-mial 26 lat pontyfikatu _ tak jak wczesniej dzielone przez 2 daje nam 13;
-zmarl o 21:37 co daje nam laczna sume 13;
-mianowicie zmarl 2.04.2005r co daje po ssumowaniu liczbe 13;
... hm nieprwadopodobna zbieznosc czy moze cud badz jakis znak od Boga?
co o tym mysliscie i co to moze znaczyc?
pozdrawiam.

Te dzielenie na dwa jest także naciągane. Wystarczy, że każdą liczbę pomnoży się przez 0, a potem doda 13. Wynik - 13. Po prostu, jak to Pani Gacka już napisała, głupawa wyliczanka.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 16 2005 11:04   
Forum

Quote by pawel949:
Quote by Maciek: Po pierwsze, to pachnie numerologią, a numerologia, to już magia, z którą chrześcijaństwo nie ma nic wspólnego.

Jeśli zdarza Ci się wpaść do kościoła (rzym-kat) i świadomie uczestniczyć w tym, co tam sie dzieje ( ) to powinieneś wiedzieć, ze w samej liturgii jest wiele elementów ŚWIADOMIE wynikających z symboliki liczb. to samo dotyczy modlitw nie mówiac juz o wystroju a czasem i konstrukcji budynków sakralnych. I nie ma w tym nic zdrożnego, bo symbol jak litera czy słowo jest środkiem przekazu.

Dodam "Apokalipsę św. Jana". Jako Żyd z pochodzenia doskonale wiem, czym jest symbolika liczb. Ale wyrażanie treści poprzez liczbowy lub literowy symbol, a wyciąganie z manipulacji cyframi daleko idących wniosków, to zupełnie różne rzeczy i lepiej ich nie mieszać.

Problem w tym, że tradycja wyliczając Apostołów podaje ich dwunastu, pomijając biednego Macieja i dajac Pawła. Co jest oczywiste, bo Apostołowie trochę sie rozpędzili wybierając sobie dwunastego. Apostoł powinien być powołany przez Chrystysa, co Ten uczynił z Pawłem...
Ergo - Apostołów było 12.
Poza dwunastką był Chrystus.
Nad dwunastoma gwiazdami jest Maryja.

No to Chrystus, czy Maryja? Bo podajesz sprzeczne informacje.
Pawle, Tradycja mówi o 12 apostołach TOWARZYSZĄCYCH Jezusowi, pierwszych uczniach. W końcu ta sama Tradycja każe listy papieskie nazywać listami apostolskimi, czyli traktuje kolejnych papieży jak apostołów. Twój wniosek co do ilości apostołó przypomina sposób w jaki moja narzeczona wyznaczała północ ("Tam jest Wielki Wóz, tam Mały Wóz, Wisła płynie w tę stronę, więc tam jest północ" ).
Dwunastu towarzyszących Jezusowi plus Maciej plus Paweł i masz w liczbach bezwzględnych 14.
Nie naciągaj faktów do z góry założonej tezy, bo wygląda to komicznie.

Tym niemniej w "oficjalnej" systematyce liczb - symboli uzywanych w Kosciele trzynastka dotad nie wystepowała... dotąd...

No to cię zmartwię, bo występowała. Mówi się w Piśmie, że "Jezus i dwunastu", a Paweł spotkał się z "dwunastoma", Mojżesz i 12 plemion, Jakub i 12 synów, JHWH i 12 plemion Izraela. Słowo "trzynaście" nie pada, ale liczba występuje.

===

Cytat 
pawel949
 kwiecień 18 2005 20:14   
Forum

Quote by Maciek: Pawle, Tradycja mówi o 12 apostołach TOWARZYSZĄCYCH Jezusowi, pierwszych uczniach. W końcu ta sama Tradycja każe listy papieskie nazywać listami apostolskimi, czyli traktuje kolejnych papieży jak apostołów.
(....)
No to cię zmartwię, bo występowała. Mówi się w Piśmie, że "Jezus i dwunastu", a Paweł spotkał się z "dwunastoma", Mojżesz i 12 plemion, Jakub i 12 synów, JHWH i 12 plemion Izraela. Słowo "trzynaście" nie pada, ale liczba występuje.

Chyba uparłeś się, żeby mieć rację, a jesli nie "to patrz wyżej"...
Tradycja cały czas przyjmuje liczbę 12 jako symbolizującą ilość apostołów. Tak było od zawsze, o czym świadczy literatura, malarstwo, rzeźba i architektura sakralna. A że misję apostolską niesie przez wieki tysiące biskupów, to inna sprawa. Liczba dwanaście jest w tym przypadku SYMBOLEM apostołów. A że w kościołach (czu jak u Piotra i Pawła w Krakowie przed nimi) zawsze w gronie tych dwunastu jest Paweł a nie Maciej, to na prawdę nie moja wina...

To samo tyczy się liczby 13. Jak wyżej piaslismy w podtekście wystepuje nieraz i przy Jezusie otoczonym przez 12 uczniów i u Matki Najświętrzej z dwunastoma gwiazdami u stóp (może data objawień fatimskich nie jest przypadkowa?). Tym niemniej jako liczba COŚ SYMBOLIZUJĄCA w literaturze, malar (....) czy architekturze nie funkcjonuje. Oczywiście poza bezpośrednimi przedstawieniami JCh + Apostołowie czy MB z gwiazdami u stóp. Ale sama w sobie nie - jesli sie mylę to popraw, chętnie czegoś nowego się dowiem.
Może być oczywiście traktowana na zasadzie jak ósemka która symbolizuje m. in. wieczność (bo jest poza siódemką symbolizującą czas - siedem dni stworzenia). Zresztą tak odbieram symbole Matki Najświętrzej nad dwunastoma gwiazdami - bedącą ponad (poza) nimi.

Niestety, znaczenie symboli w czasach popkultury, emotikon czy feng-shui zanika. Jeśli już to ludzie widzą w nich (sorry) numerologię, oskarżają o kabałe czy wręcz o gnozę . A to poprostu taki sam przekaz jak słowo czy obraz. W jakimś sensie "trzynastka" zaistniala w zyciu Ojca Świętego, co jest dla mnie przekazem. I nie należy podniecać się że jest ileś tam tych trzynastek, tylko co to oznacza. Bo wystarczy jedna a dobra (dzień zamachu) która jest oczywista, jej treść jest o wiele ważniejsza niż ilość pozostałych. A te, jeśli są, to tylko potwierdzają TĘ jedną.... jak dla mnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 kwiecień 18 2005 20:58   
Forum

A ja pozwole sobie zauwazyc, ze ci ktorzy te "trzynastki" obliczaja swiadomie (?) podaja blednie, ze zamach na papieza byl 13... tymczasem na Jana Pawla II bylo kilka zamachow w tym dwa znane - pierwszy w/w i drugi w wigilie rocznicy tamtego czyli 12...

Zreszta zamach ten jest malo znany, moze dlatego, ze zamachowcem byl ksiadz katolicki? A moze dlatego, ze nie zdolal zadac ciosu bagnetem?

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 18 2005 23:27   
Forum

To o czym piszesz było PRÓBĄ ZAMACHU. Hiszpański ksiądz został zatrzymany zanim zbliżył się na niebezpieczną odległość do Ojca Świętego.
Poza tym tak na prawdę była to raczej manifestacja, i tak należałoby to nazwać, niż zamach.
Inne "senacyjne" próby zamachów też były co najwyżej próbami.
Raz tylko ziemskie straże nie uchroniły Ojca Świętego, raz tylko Bóg dopuścił, bu musiał cierpieć i raz tylko dał nam tak widomy znak Swgo Daru...

===

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 kwiecień 19 2005 00:08   
Forum

Quote by pawel949: To o czym piszesz było PRÓBĄ ZAMACHU.

Zamach: «działanie mające na celu odebranie komuś życia, naruszenie lub odebranie czyjejś własności, targnięcie się, porwanie się na coś lub na kogoś, przeciw czemuś lub komuś» (slowik jez. polskiego PWN)

ergo i jedno, i drugie to zamach

Bylo tego wiecej, to prawda, ale tylko te byly bardziej znaczace.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty