Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Nowe święto narodowe
 |  Wersja do druku
Edmund Belter
 kwiecień 12 2005 13:48  (Czytany 1722 razy)  
Forum

Status: offline

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 13:59   
Forum

Jestem jak najbardziej przeciw. Wkurza mnie taka typowo polska choroba zwana "papamanią". Już w tej chwili nie ma chyba miasta, gdzie nie było by ulicy Jana Pawła II, niewiele jest takich, gdzie nie stał by jakiś jego pomnik, a też sporo szkół nosi jego imię...

U nas w Gnieźnie, gdy nadszedł czas żałoby po tym wielkim polaku dyrekcja jednego z liceów wpadła na taki pomysł uczczenia go, że każdy uczeń obowiązkowo miał przyjść w poniedziałek do szkoły z czarną opaską na ramieniu. Każdy, a więc także niewierzący, wyznający inną religię, czy też innego wyznania!

Wydaje mi się, że szacunek dla papieża to jedno, a uwielbienie dla niego drugie. Wydaje mi się też, że w Polsce nie mamy do czynienia z tym pierwszym ale raczej z tym drugim zjawiskiem. Ludzie nie słuchali papieża, ale wielbili, i wielbią go, bo to Polak.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 12 2005 14:10   
Forum

Pamiętam, był taki czas, chyba w połowie lat dziewięćdziesiątych, trwała dyskusja nad ustanowieniem Wielkiego Piątku dniem ustawowo wolnym od pracy. Dla Braci luteran miało to ogromne znaczenie. Chyba zajmował się tym również Sejm RP. Hierarchowie katoliccy, oczywiście byli przeciw. Gdyby oni poparli inicjatywę, to oczywiście Sejm ustanowił by Wielki Piątek dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednak tego nie zrobili. Byłby to piękny gest z ich strony, prawdziwie w duchu ekumenizmu i zgodny z nauczaniem papieża, którego tak bardzo szanują i czczą jak bóstwo.

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 12 2005 14:32   
Forum Admin
Admin

Hm... muszę sprostować dwie rzeczy:
1. Słyszałam, jak jakiś biskup mówił, że przecież dzień papieski już jest (1 niedziela po 16 pazdziernika) i że nie ma potrzeby mnozyc tych dni.
2. Co do Wielkiego Piątku to mnie sie o uszy obilo, ze hierarchia nie miała nic przeciwko, jeno projekt przepadł sobie bo "woli politycznej" brakło w któryms z naszych lewicowych sejmów. Zreszta to miało byc zdaje sie za Poniedziałek Wielkanocny czy jakos tak a u nas jednak ten drugi dzien swiat jest mocno zakorzeniony...

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gość forum: opin
 kwiecień 12 2005 14:46   

Przeciż u nas od zawsze poniedziałek wielkanocny jest wolny od pracy!!!
Jakoś nie słychać było zdecydowanego poparcia hierarchów katolickich dla ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy.
A co do "lewicowego Sejmu" - taka u nas lewica: prokoscielna, znaczy prokatolicka!

===

Cytat 
Izrael
 kwiecień 12 2005 21:26   
Forum Moderator
Moderator

Jestem przeciw. Starczy Boże Ciało.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 kwiecień 12 2005 21:33   
Forum Admin
Admin

Quote by opin: Przeciż u nas od zawsze poniedziałek wielkanocny jest wolny od pracy!!!

No więc właśnie - z tego co pamiętam propozycja zawierała zamianę poniedziałku na piątek i dlatego nie zyskała poparcia...

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 12 2005 21:57   
Forum

Quote by Admin:
Quote by opin: Przeciż u nas od zawsze poniedziałek wielkanocny jest wolny od pracy!!!

No więc właśnie - z tego co pamiętam propozycja zawierała zamianę poniedziałku na piątek i dlatego nie zyskała poparcia...

Noooo... Myślę, że cieszyć się należy, że przynajmniej niektóre kretyńskie pomysły nie zyskują w naszym kraju poparcia.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 kwiecień 14 2005 09:00   
Forum

Przypominanie papieskiego nauczania jest potrzebne, jeżeli będzie specjalny dzień temu poświęcony - to jestem za. Nie powinien być jednak wyznaczany nowy dzień wolny od pracy. Dotychczasowy termin Dnia Papieskiego (niedziela przed 16 października) jest bardzo dobry i niech tak zostanie, a jak rząd i parlament chcą sobie podnosić jego rangę - to niech podnoszą, w końcu i tak zajmują się tyloma sprawami które dla mnie są bez znaczenia.

pozdrawiam

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 14 2005 09:32   
Forum

Quote by Marcin W:
Quote by Admin:

Noooo... Myślę, że cieszyć się należy, że przynajmniej niektóre kretyńskie pomysły nie zyskują w naszym kraju poparcia.

Byłoby śmiesznie, bo Wielki Piątek jest najważniejszym świętem ewangelickim i jako taki z ustawy jest dniem wolnym od pracy (niestety, nie służby ).

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 14 2005 12:56   
Forum Admin
Admin

A niech sobie robia, byleby za pieniadze podatnikow nic nie swietowac i w tygodniu bylo to by byl przynamiej jeden wiecej dzien wolny.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty