Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Polityka i społeczeństwo Nowy wątek Odpowiedz
 Islam - religią zła!?
 |  Wersja do druku
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 13:34  (Czytany 4542 razy)  
Forum

Status: offline

Jedn z komentatorów tekstu o norweskim pastorze, który nazwał Mahometa "pedofilem" napisał tak: "im muzelmanin bardziej zaangazowany w swoja religie tym gorszy :/ dlatego to jest religia zla . Jest to opinia głęboko krzywdząca wobec wyznawców islamu. Zastanawiam się, czy można tak określić islam. Obawiam się, że opinie wielu na temat islamu oparte są na stereotypie rodem z mediów. Islam to Al Kaida, ben Laden, Chomeini, święta wojna z niewiernymi itp. Niewiele wiem o islamie. Koranu nie czytałem (a szkada, więc mam postanowienie nadrobić to) ale nie ośmieliłbym się nazwać islamu "religią zła". Czy nie jest tak, że w przeszłości mahometanie, Żydzi nie mieli podstawa nazwać chrześcijaństwa "religią zła"? Obawiam się, że tak (nie dyskutuję, czy słusznie, czy nie, stwierdzam fakt). Po doświadczeniach historii protestanci powinni tak kreślać Kościół rzymskokatolicki, wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego mieliby podstawy do takiego określenia wyznawców Kosciołow protestanckich. Jakaś paranoja by wyszła.
Ciekawy jestem co tak postawiony zarzut - "islam religią zła" powiedziliby wyznawcy islamu. Jeżeli zaglądają na tę stronę kosciol.pl to z miłą chęcią przeczytałbym ich opinie.
Na koniec: czy takie publiczne (bo internet to sprawa publiczna, przecież) formułowanie opinii, że jakaś religia jest religią zła, nie jest nawoływaniem do waśni religijnych
Moim zdaniem jest.
W całym tym topicu abstrachuję od problemów norweskiego pastora i reakcji muzułmanów.
Pozdrawiam

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 13:43   
Forum Admin
Admin

Na koniec: czy takie publiczne (bo internet to sprawa publiczna, przecież) formułowanie opinii, że jakaś religia jest religią zła, nie jest nawoływaniem do waśni religijnych
Moim zdaniem jest.

to co chcialem napisac juz pod artykulem. Moim zdaniem wlasnie na tym polega demokracja ze kazdy moze miec taka a nie inna opinie o innych. Sa opinie madre i glupie, lepsze i gorsze, ale demokracje wlasnie gwarantuje wolnosc slow i ta wolnosc ma byc i dla ludzi madrych i glupich. Co do nawolywania do nienawisic - dla mnie to jest zdanie "Zabijacjie niewiernych" a nie krytyka czegos. innaczej wydaje mi ze wg twojej logiki trzeba by pozamykac takie gazety jak fakty i mity, NIE etc. Ale czy o to chodzi ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 13:47   
Forum

to co chcialem napisac juz pod artykulem. Moim zdaniem wlasnie na tym polega demokracja ze kazdy moze miec taka a nie inna opinie o innych. Sa opinie madre i glupie, lepsze i gorsze, ale demokracje wlasnie gwarantuje wolnosc slow i ta wolnosc ma byc i dla ludzi madrych i glupich. Co do nawolywania do nienawisic - dla mnie to jest zdanie "Zabijacjie niewiernych" a nie krytyka czegos. innaczej wydaje mi ze wg twojej logiki trzeba by pozamykac takie gazety jak fakty i mity, NIE etc. Ale czy o to chodzi ?

Przyjacielu! proszę nie zminiaj tematu. Bardzo mi zależy na opiniach użytkowników kosciol.pl. Co do demokracji go generalnie się zgadzam, ale ten topic jest o islamie, nie o demakracji, czy wolności słowa.
Wybacz. Pozdrawiam.

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 26 2005 14:23   
Forum

a skad ty opinie czerpiesz wiedze o islamie? piszesz tak ze wiekszosc kreuje wiedze na podstawie tego co podali w mass media. co wiesz na temat islamu w sensie praktycznym a nie teoretycznym? bo teoretycznie wszyscy wiedza i sie wymadrzaja! nie wystarcza tobie ze ta religia strasznie cofa kazdy narod i kadego czlowieka? nie wystarczaja ci fakty z samego afganistanu co zrobili talibanie? dosc oburzajacym faktem dla mnie bylo to ze oni zniszczyli posag buddy. jakis historyczny fakt potwierzdajacy tego ze zyli kiedys na tym terenie wyznawcy buddy.

choc z jednej strony pastor postapil nie ostroznie, ale powiedzial prawde, ten pseudoprorok spal z 9latka. ach, mozna powiedziec ze to byly inne czasy, dziewczyny wczesniej wychodzily zamaz. no coz, wszystko mozna usprawidliwic!
wiec prosze cie bardzo opinie, wytlumacz dlaczego bierzesz pod obrone islam?
czekam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 14:42   
Forum

wiec prosze cie bardzo opinie, wytlumacz dlaczego bierzesz pod obrone islam?
czekam

Zniszczenie posągu Buddy też uważam za zbrodnię przeciwko kulturze, a i przeciwko buddystom też. W obronę muzułmanów nie biorę, bo to nie o to chodzi.
A Ty, Droga "milko" też opierasz się na stereotypach". Kiedyś przygotowywałem reportaż o polskich Tatarach z okolic Białegostoku - Kruszyniany, Bohoniki itp. Więc trochę wiedzy teoretycznej liznąłem, ale przyznaje, teoretycznej.
W mojej miejscowości mieszkał przez kilka lat muzułmanin z Maroka, często rozmawialiśmy i podziwiałem jego konsekwencję w wierze. Na terrorystę nie wyglądal. Powiesz, że tak się zachowywał, bo był sam i inaczej nie mógł. Nie zgodzę sie z tym.
Jest taka książka hiszpańskiej dziennikarki o Afganistanie, sorry, nie pamietam tytułu, ale jest tam pokazane "życie codzienne afgańczyków, muzułmanów. Jest też książka, znowu nie pamiętam tytułu, reportera Gazety Wyborczej o Afganistanie (autor chyba Wojciech Jagielski????). Też warto przeczyać. Historia Afganistanu nie kończy się na talibach!!!!
Islam nie kończy się na ben Ladenie!!!!
Islam to nie terroryzm arabski!!! A zresztą, IRA to chrześcijanie. Czy na tej podstawie można powiedzieć, że chrzreścijanie to terroryści. Bzdura. Pisanie, że "islam jest religią zła" jest podżeganiem do waśni religijnych, jest szkodliwe i oparte na stereotypach. A jak chcę się, po prostu dowiedzieć jak jest naprawdę. Jeżeli uznamy ,że islam to terroryzm i nic poza tym, to jest to szalenie niebezpieczne i nieuczciwe.
Na koniec coś opowiem. W mojej rodzinnej miejscowości znałem "starowiera" - odłam cerkwi prawosławnej. Był bardzo pobożny i praktykujący. Kiedyś przy okazji jakiejś imprezy, w której braliśmy razem udział będąc lekko na raauszu zaczął wykrzykiwać: Polaczków reżać (rznąć)". Czy to oznacza ,że wszyscy "starowiercy{" są potencjalnymi "polakożercami"??? Bzdura.
Serdecznie Ciebie "MILKO" pozdrawiam

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 15:08   
Forum

Polscy muzułmanie modlili się po smierci Jana Pawła II, wyrażali sój żal - czy tak czynią wyznawcy "religii zła"?
Prezydent Iranu uczestniczył w pogrzebie Jana Pawła II - tak czyni wyznawca religii zła?
Tal przez Polaków podziwiany i czczony Jan Paweł II szanował Islam, wszedł do meczetu - tzn., że popierał "religię zła", popierał terroryzm? Bzdura.

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 26 2005 15:16   
Forum

Takie są fakty,
Polacy są muzumanofobie, i na dodatek w Polsce słyszy sie tu i tam słowo jak 'ale czarnuch' gdzie w Niemczech za to można dostać grzywne bez wielkiej procedury.

Jednak jedno mnię dziwi: dlaczego Polki jak jadą na zachód skakają tak szybko do łużka z Muzumanami? I dlaczego między Muzumanami jest takie powiedzenie że Polki są fajne kobitki?

to pokazuje że w tej ogólnej fobii jest pewna hypokryzja.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 26 2005 15:32   
Forum

stereoptypy sa takie w afganistanie, czytalam artykul o mlodej wdowie, zostala pogwalcona przez kochanych braci muzulmanow. tak to jest nie masz meza, mezczyzny i przypadkiem masz ladna buzke to cie zgwalcimy i oglosimy ze jestes zdzira i basta!
muzulamanow tatarow moezesz schowac w porownaniu z muzulmanami z poludnia. roznica jest wielka. tatarzy to sa sami swoi! co ktorys polak ma tatarska krew w zylach. tatarzy muzulmanscy sa bardziej ucywilizowani, pewnie ich tez oburza takie obcinanie glow innowiercom.
oj, opinie, nie chcialbys mieszkac wsrod poludniowych muzulman!
u nas tez byl taki fajny paskistanczyk, zyczliwy, usmiechniety. ozenil sie i bil zone. ale jaki on jest fajny! dziewczyny zaczeli trzezwiec natychmiast!
islam to podstepna i okrutna religia!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 26 2005 15:44   
Forum

u nas tez byl taki fajny paskistanczyk, zyczliwy, usmiechniety. ozenil sie i bil zone. ale jaki on jest fajny! dziewczyny zaczeli trzezwiec natychmiast!

"No i masz Babo placek", "czort swoje pop swoje" - "milko" u nas w wielu domach chrześcijanie mężczyźni tłuką swoje żony. I to jet okrutne, ale czy z tego wniosek, że chrześcijanie to źli, mężowie sadyści? Są wśród nas i tacy, ale co z tego, że "chrześcijaństwo jest religią zła"? No nie!
Podoba mi się to co napisał Dawid. Jesne, "muzułmanofobia", a jak każda fobia, to też jest chorobą!!!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 26 2005 16:11   
Forum

Quote by opin:

"No i masz Babo placek", "czort swoje pop swoje" - "milko" u nas w wielu domach chrześcijanie mężczyźni tłuką swoje żony. I to jet okrutne, ale czy z tego wniosek, że chrześcijanie to źli, mężowie sadyści? Są wśród nas i tacy, ale co z tego, że "chrześcijaństwo jest religią zła"? No nie!
Podoba mi się to co napisał Dawid. Jesne, "muzułmanofobia", a jak każda fobia, to też jest chorobą!!!!!

alez, opinie, ty zupelnie mnie rozumiesz! bicie zony to swiety obowiazek kazdego prawdziwego muzulmanina! nie wierzysz? zajrzy do koranu! to co chlopi chrzescjianie tluka to jest grzech czyli czynia przeciwko PS, ale jak muzulmanin tlucze to jest okay wedlug koranu. nie wiem jaka jest muzulmanofobia w polsce, ale wiem jaka jest rzeczywistosc w swiecie islamu. wielu kazaszek przepdalo "propadom", nie ma z nimi kontaktu, rodzice nie moga swych cor odnalezc. wyszly zamaz, nie ma ich, koniec krpoka.
wiec tak jak jest, znasz islam ze strony teorytycznej. nie szkodzi, moze kiedys poznasz wiecej.
a propos dawida, czy dawid jest jakims ekspertem na temat islamofobii w polsce? spotkal on sie z fajnymi chlopakami i mysli ze islam okay! niech on wejdzie do samego srodka islamu, to dopiero zobaczymy jak bedzie gadal. bo inaczej my wszyscy znamy fajnych chlopakow arabow.
taki fajny jeden polecial wysadzil WTC!
zycze ci opinie milego przedwieczorka
i pozdrawiam cieplutko,

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 26 2005 16:15   
Forum

do opina: chcialam powiedziec ze mnie nie rozumiesz :-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 16:25   
Forum Admin
Admin

bicie zony to swiety obowiazek kazdego prawdziwego muzulmanina!"

Koran 4:34
"Mężczyźni stoją nad kobietami
ze względu na to, że Bóg dał wyższość jednym nad drugimi,
i ze względu na to,
że oni rozdają ze swojego majątku.
Przeto cnotliwe kobiety są pokorne
i zachowują w skrytości
to, co zachował Bóg.
I napominajcie te,
których nieposłuszeństwa się boicie,
pozostawiajcie je w łożach
i bijcie je!

Co wiecej mozna znalesc w hadisach cos takiego (slowa mahometa):
"Och kobiety! Nie widziałem kogoś bardziej wybrakowanego umysłowo i religijnie jak wy (Hadisa nr 541 t. II, Bukhari)"

I jeszcze a propo bicia kobiet - swego czasu w hiszpani bylo o tym glosno - pewnien muzelmanin - chyba jakis mułł (ich duchowny) wydal ksiazke o tym jak bic kobiety zeby nie bylo tego na ich ciele widac.

I jeszcze jedno
"Wasze kobiety są dla was polem uprawnym.
Przychodźcie więc na wasze pole,
jak chcecie,
i czyńcie pierwej coś dobrego dla samych siebie." (koran 2:223)

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 16:43   
Forum Admin
Admin

Quote by opin: Przyjacielu! proszę nie zminiaj tematu. Bardzo mi zależy na opiniach użytkowników kosciol.pl. Co do demokracji go generalnie się zgadzam, ale ten topic jest o islamie, nie o demakracji, czy wolności słowa.
Wybacz. Pozdrawiam.

Drogi Opinie - powiedz mi jak tu sie nie denerwowac, najpierw tworzysz temat, zadajesz w nim pytanie nie zwiazne z tematem, ja ci odpowiadam a potem ty mowisz ze zmienam temat. no odpowiedz mi szczerze jak ja powinniem sie teraz zachowac ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 26 2005 16:51   
Forum

hermesie, dlaczego ty sie interesujesz islamem?
co ciebie tak osobiscie laczy z islamem? skad ty czerpiesz swoja wiedze? czy poznales muzulman?
pytam z czystej ciekawosci.
czekam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 17:05   
Forum Admin
Admin

hermesie, dlaczego ty sie interesujesz islamem?

W sumie tak po prostu mam zamilowanie troche do religi - i interesuja mnie zagadnienia religino-spoleczno-polityczne. Jako ze ta religia odgrywac zaczyna w europie (do ktorej nomen omen nalezy coraz bardziej po 1 maja 2004) to sila rzeczy interesuje mnie ona bardziej niz jacys buddysci ktorych znaczenia dla mnie jest marginalne. no i ta cala fala terroryzmu tez sama przez sie zwieksza zainteresowanie religia terrorystow (wiem uogolniam ale rozumiesz chyba co ma na mysli) - co tymi ludzmi kieruje zeby wysadzic iles osob w powietrze :/

co ciebie tak osobiscie laczy z islamem?

nic. naprawde w sumie nic.

skad ty czerpiesz swoja wiedze?

interenet (chcesz troche linkow?), no i zrodla jak koran. historia ktora tez muzlemanow przecierz tez nie pomiaja tez mnie interesuje.

czy poznales muzulman?

na zywo nie, kiedys probowalem dyskutowac na ich forum, ale jakos niemrawi byli.

pytam z czystej ciekawosci.czekam"

nie ma problemu, na co czekasz ??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 26 2005 17:48   
Forum Moderator
Moderator

No, religia miłości to na pewno nie jest.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 26 2005 18:21   
Forum

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że trzeba zawsze odróżniać religię (światopogląd) od wyznawców. Zgadzamy się, że chrześcijaństwo głosi dobro, ale dobrze wiemy, ile razy my sami czynimy zło. Wiemy, że etyczna doktryna judaizmu jest dobra, ale nawet z kart Pisma Świętego wiemy, że Żydzi aniołami nie są (Milka, żeby uniknąć niepotrzebnego pisania, ja z pochodzenia jestem Żydem).
Z drugiej strony wiemy, że nazim jest ideologią zbrodniczą (informacja dla Milki: za taki został uznany przez Międzynarodowy Trybunał w Norymberdze), ale nazista Schindler ocalił wielu ludzi. SS była organizacją przestępczą, ale to esesman ocalił Władysława Szpilmana (moją babcię zresztą też ocalił lekarz z SS, dzięki czemu nie wywieźli jej "na roboty").
To, że stwierdzimy, że jakaś religia, czy ideologia jest dobra, nie znaczy, że jej wyznawcy nie postępują źle. Z drugiej strony to, że stwierdzimy, że jakaś religia, ideologia jest zła nie znaczy, że jej wyznawcy nie mogą postępować dobrze w ludzkim wymiarze.
Nawet satanizm odwołuje się do pewnych zasad uczciwości, choć w ograniczonym sensie.
Jeśli więc omawiamy jakąś religię/ideologię/światopoglą nie mówimy o codziennym postępowaniu ludzi formalnie ją wyznających, ale o jej założeniach doktrynalnych i postulatach etycznych niejako w oderwaniu od codziennego postępowania wyznawców.
Co mamy w islamie?
1. przekleństwo nałożone na Żydów i chrześcijan - na pierwszych za "odstępstwo", na drugich za uznanie Jezusa za Syna Bożego (za zabicie chrześcijanina idzie się do siódmego nieba),
2. obłudę - ten sam Koran twierdzi jdnocześnie, że należy szanować wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa, ktorych przeklina i nakazuje zabijać,
3. nakaz zabijania niewiernych - znowu połączone jest to z obłudą, bo niby mowa o samoobronie, ale sam fakt "kuszenia sprawiedliwych" jest uznawany w Koranie za agresję,
4. całkowite uprzedmiotowienie kobiety ("są waszymi polami, uprawiajcie je kiedy chceie") i zezwolenie na bicie "niepokornych" kobiet,
5. oficjalne uznanie kobiet za gorsze od mężczyzn (wartość świadectwa jednego mężczyzny ma świadectwo dwóch kobiet),
6. zakwestionowanie śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, a co za tym idzie zanegowanie samego chrześcijaństwa przy jednoczesnym twierdzeniu o szacunku wobec Jezusa - znowu obłuda,
7. w islamie istnieje określenie na przysięgę daną niewiernym (nie pamiętam jak brzmi), która obowiązuje o tyle, o ile jej dotrzymanie jest korzystne dla islamu, kiedy dotrzymanie przestaje być opłacalne, przysięgę taką można bez grzechu złamać,

To tak na szybko z pamięci. W istocie Koran pozwala na uzasadnianie w dowolny sposób każdej decyzji. Dodaj do tego "zabójstwa honoru", kiedy należy zabić krewną, która "splamiła honor rodziny" i macie agumenty na to, że islam jest religią zła. I to zła nie tyle z optyki chrześcijańskiej, ile zła obiektywnego. Nie mówię tu o terroryźmie. Mówię o samej doktrynie islamu.
Podajcie 100 lat, kiedy islam nikogo nie najeżdżał i nikomu nie zagrażał.
W krajach muzułmańskich do dziś legalne jest neiwolnictwo. W krajach chrześcijańskich po zniesieniu niewolnictwa w Rzymie pojawiło się ono na 400 lat w okresie XV-XIX wieku. W krajach islamu istniało zawsze.

Aha, jakby ktoś zapragnął muzułmańskiej Reformacji, to spieszę donieść, że ruch powrotu do czystego Koranu, nie skażonego tradycją ludzką pojawił się tam dość wcześnie. Jego pierwsi przedstawiciele, to szyci, a najnowsi, to talibowie.
Porównajcie Afganistan Talibów choćby z luterańskimi Prusami. Chyba jednak dostrzeżecie różnicę.

A na koniec, apostoł Paweł pisał:
Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! (Gal. 1:8)
Mahomet twierdził, że głosi nową Ewangelię podaną mu przez archanioła Gabriela.
Islam jest przeklęty!

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mastafaraj
 kwiecień 26 2005 19:38   
Forum

Poglody polskich muzulmanow z www.islam-in-poland.org :

W sprawie modlitwy za zmarlego papieza:
http://www.islam-in-poland.org/index.php/weblog/more/modlitwa_za_papiea/

W sprawie masakry Ormian:
http://www.islam-in-poland.org/index.php/weblog/more/844/

Ogolnie polecam caly portal (razem z forum), mnostwo informacji, nie trzeba doszukiwac sie negatywnych stron islamu, oni tam sami je przedstawiaja uwazajac je za zalety.

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 26 2005 21:30   
Forum

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że trzeba zawsze odróżniać religię (światopogląd) od wyznawców.

W zasadzie możnaby na tym zakończyć, ale...
Dlaczego tak bardzo różnimy się od Muzułmanów? Wynika to z rozwoju naszych cywilizacji. A na nie największy wpływ miała religia. Europejski stosunek do kobiet w dużym stopniu wyznacza kultura średniowieczna. Z tego czasu datuje się też nasze poczucie honoru i wolności. Różni nas ono zresztą rónież od krajów tradycyjnie prawosławnych. A skoro różnice mentalne widać między Protestantami a Katolikami, to co dopiero mówić o Muzułmanach?
Koran mam w domu (jest przecież polskie wydanie!) ale odrzuca mnie. I to głównie z powyższych powodów, spsób myslenia jest mi obcy.
Mieszkałem między Muzułmanami w kraju arabskim i miałem tam kolegów. O religii mało rozmawialiśmy, nawet z tymi bardzo "europejskimi", bo sami zdawali sobie sprawy, że może to się źle (dla mnie ) skończyć... czego chieli mi oszczędzić.
Kiedyś po zmroku zobaczyliśmy kobietę wysiadającą z mężem z samochodu i szybkim krokiem udajacą się do domu (miała do przejścia może 30 metrów). Moi koledzy natychmiast sięgneli poo kamienie które poleciały w jej stronę. Zapytałem - co wakacje kilku z rzucajacych jeździ do Europy (Francja, Włochy). "Tam nie przeszkadzają wam kobiety wieczorem, jakoś możecie to przeżyć. To czemu tu takie zachowanie?" Odpowiedź prosta - "wy tam w Europie w Boga już nie wierzycie. My tu mamy tradycję i wierzymy w Boga". No cóż, sam jestem zwolennikiem obrony tradycji, wiec trudno mi było dyskutować.....

Natomiast Muzułamanie którzy wychowali się w kraju z tradycjami chrześcijańskimi sposobem myslenia bliżsi są chrześcijanom, więc nie są przykładem dobrym.
"..po owocach poznacie...". Z jednej strony uważam, że Islam przyczynił się do rozwoju cywilizacji jak dla mnie ... nienajlepszej, z drugiej strony więcej ludzi tam patrzy na Boga niż w "chrześcijańskiej" Francji. Ponieważ każda religia ma pierwiastek Objawienia a Miłosierdzie Boże jest niezgłębione, więc może mają oni większą szansę na zbawienie niż niejedne dzieci naszej kultury... W każdym razie nie ośmieliłbym się nazwać Islamu "religią zła"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 26 2005 21:37   
Forum

Mastafaraj,

Jeśli jesteś muzumanem to witam Cię jako brata! Ale ostrzegam ża reszta forumiczów nie zbyt zdolni są aby objekywnie pojąć Islam ponadto nie są w wstanie patrzeć na Islam poprzez Ewangelie miłości.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 23:23   
Forum Admin
Admin

hihi - on chyba nie mial tego na mysli dawidzie .
A poki co skoro z ciebie przyjaciel islamu to czekam az go obronisz - bo tu duzo slow pod adresem islamu padlo...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 26 2005 23:46   
Forum

Quote by hermes: hihi - on chyba nie mial tego na mysli dawidzie .
A poki co skoro z ciebie przyjaciel islamu to czekam az go obronisz - bo tu duzo slow pod adresem islamu padlo...

Hermes, właśnie tutaj trzeba mnie lepiej zrozumnieć: Nie jestem przyjacielem Islamu jako nie wiem, wielbiciel tej religji, ale raczej przyjacielem Muzumanów- ludzi, i wiem że jeśli się atakuje w zbyt agresywny sposób Islam, to Muzumanie odprą agresją bo są ludzmi bardzo dumni. Ale jeśli się z nimi idzie w pokoju, to mniękniają i słuchają.
Nie moge zmazać mojej przeszłości. 80 % moich byłych kolegów to Muzumanie, mówie byłych bo tak to bywa że sie ma w czasie młodzieżości wiele przyjaciół a potem jak człowiek dorasta drogi się rozstają. Dopiero niedawno moja mama która mieszka w Wiesbaden przekazała mi pozdrowienia od kobiety która z nią pracuje w hotelu bo okazuje się że jest to żona byłego kolegi, a miałem ich tak wielu że większość imion nawet nie pamiętam.
Poznałem mój kościól w Rumuni, a więc jak powróciłem do Wiesbaden by zkontaktowac tamtejszą parafie byłem zrozczarowany, sami Niemcy, a była ironicznie to taka mała parafia modląca sie niesutannie do Boga aby powiększył zbór. Przed ich dżiwami mnóstwo ludzi nieznających Ewangelji, ale oni palca nie ruszyli. Na boże narodzenie ta parafia zawsze miała taką wspólna imprezke, i ja zaproponowałem byśmy sobie wynajeli restauracje w tureckim osiedlu bo nie było by lepszego sposobu aby świadczyć w takim momencie Ewangelie miłości tym ludziom którzy są bardo gościnni i w ten sposób byli by bardzo otwarci albo by conajmniej mieli okazje nas 'poobserwować', ale moja propozycja została odrzucona jako 'niedobra'.
Gdybym nie dostał propozycji od kościoła do przyjazdu do Polski to bym przyjął propozycje od Niemców i z pewnością bym próbował otworzyć parafie specjalną dla cudzoziemców z muzumanskim pochodzeniem. z tąd moja pasja, a sam wiesz że nie zawsze mi było z nimi łatwo. Ale powtażam, mi chodzi o 3cią generacje muzumanów żyjących w Niemczech. Oni się ubieraja jak Niemcy, mowią jak Niemcy, a jednak tworzą inna kulture, podobnie jak Żydzi w Polsce przed II Wojną Światową .

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 kwiecień 26 2005 23:58   
Forum Admin
Admin

rozumiem cie dawidzie - i ja tez uwazam ze nie kazdy muzulmanin jest zly - tylko to jest wlasnie to o czym pisalem - muzelmanin scisle trzymajacy sie zasad swej religi mam obowiazek zabic apostate - wiec wsrod ortodoksyjnych muzelmanow bys kariery ze swym kosciolem nie zrobil Co wiecej to wlasnie od ciebie slyszalem ze od muzelmanow dostales w zeby za to ze popatrzyles na dziewczyne ktoregos z nich

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 27 2005 00:19   
Forum

Co wiecej to wlasnie od ciebie slyszalem ze od muzelmanow dostales w zeby za to ze popatrzyles na dziewczyne ktoregos z nich

dostałem, dostałem ale nie tylko od muzumanów. Inni również ode mnie dostali ale to w przeszłym życiu kiedy nosiłem kurtke skużaną a włosy miałem długie, a wzrok mój napewno nie był napełniony miłością ani moje serce Duchem Świętym!

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 27 2005 00:32   
Forum

Hermes,
przeczytaj sobie komentarz Lecha here on mówi to co ja Twoim żołnieżom kiedyś próbowałem wytłumaczyć!

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 27 2005 10:31   
Forum

Zacząłem ten tpic z dwóch powodów: bo irytuje mnie, gdy ktoś używa pod adresem jakiejkolwiek religii słów "religai zła", pachnie mi to podżeganiem do waśni religijnych itp; po drugie, że się dowiedzieć coś niecoś. I opłaciło się. Serdeczne dzięki, zwłaszcza "hermesowi" i Maćkowie.Nadal nie będe używał określeń typu: "religia zła" ale ciut inaczej spojrzę na islam. Dzięki!!!!
Pozdrawim!!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 27 2005 10:57   
Forum

Quote by opin: Zacząłem ten tpic z dwóch powodów: bo irytuje mnie, gdy ktoś używa pod adresem jakiejkolwiek religii słów "religai zła", pachnie mi to podżeganiem do waśni religijnych itp; po drugie, że się dowiedzieć coś niecoś. I opłaciło się. Serdeczne dzięki, zwłaszcza "hermesowi" i Maćkowie.Nadal nie będe używał określeń typu: "religia zła" ale ciut inaczej spojrzę na islam. Dzięki!!!!
Pozdrawim!!!!

OK. Rozumiem twoją chęć bycia tolerancyjnym i to się chwali. Ale tolerancja, to nie akceptacja za wszelką ceną.
Co powiesz np. o sataniźmie? To chyba ewidentna "religia zła".

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
milka
 kwiecień 27 2005 11:10   
Forum

a mnie nie podziekujesz opinie?
:-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 27 2005 11:35   
Forum

Quote by milka: a mnie nie podziekujesz opinie?
:-)

Dzięki, Dzięki, Dzięki najserdeczniejsze, Miła Milko.
Maćku, aż głowa boli! To nie ma nic wspólnego z tolerancja, a to było o islamie nie o szataniźmie!!! Oczywiście masz Maćku rację!!!!Zobacz ile przy tej okazji pożytecznej wiedzy, ile osób zabrało głos. O to chyba też na Forum chodzi. I za to dziękuję, i to miałem na myśli pisząc że się opłaciło. Jeszcze raz Dzięki serdeczne. Tobie Milko TEŻ!!!!!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 kwiecień 29 2005 14:14   
Forum

To czy islam jest religią dobrą czy złą zależy między innymi od tego czy traktujemy chrześcijaństwo jako religię dobrą. Jeśli chrześcijaństwo jest dobre to inne religie już takie dobre nie są ponieważ nie prowadzą do zbawienia. Trzeba też zadać pytanie czy islamskiego Allacha należy utożsamiać z bibilijno-hebrajskim Eloahem (czyli Bogiem) czy też jest on jednym z dawnych pogańskich bożków plemiennych z Mekki, a tym samym jedynie demonem.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty