Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Opus Dei Sekta??
 |  Wersja do druku
dawid1976
 kwiecień 26 2005 18:53  (Czytany 5214 razy)  
Forum

Status: offline

Witam,

czytałem na jednej stronie kilka faktów iż ruch zwany Opus Dei wewnętrzny KK to podobnie ma cechy sekty powołując sie na kilka faktów jakie sekty mają:

- nieszczerość
- nietolerancja wobec innym religiom
- niedemokratyczna struktura
- nieobjawianie prawdziwych celów publiczności
- myślenie o sobie elitarne

ta strona to here
czy ktoś takie informacje może potwierdzić lub zaprzeczyć? Pytam szczerze.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
lech.rp
 kwiecień 26 2005 19:44   
Forum

Mozesz sobie darowac rozwazania o Opus Dei oparte na "faktach" zawartych w tym paszkwilu, a oto opinia specjalisty:

Opinia ogolna:

Analfabeta, ktory to pisal, zdradza wyrazne objawy lewackie, a tak nawiasem: czy on w ogole potrafi pisac w jakimkolwiek jezyku poprawnie ?
Nie mam tu sensu wypowiedzi na mysli - bo to juz wiadomo po analizie "tekstu".

Diagnoza:

- zdecydowane objawy patologicznej paranoi lewackiej i to w dosc zaawansowanym stadium;

Zalecane leczenie:

- na oddziale zamknietym, pacjent moze byc grozny dla otoczenia i siebie samego;

Rokowania:

- Wieloletnie leczenie przy uzyciu cwiczen korekcyjnych plus fizyczna odnowa w postaci pracy, nie pozostawiajacej pacjentowi czasu wolnego przynosi efekty, jest jednak b. czasochlonna.

Sugestie dot. lecznic specjalistycznych:

Ze wzgl ekonomicznych zalecam korzystanie z obecnie tanio dostepnych rosyjskich specjalistycznych osrodkow leczenia podobnych zaburzen na Syberii

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 26 2005 19:55   
Forum

Quote by lech.rp:a oto opinia specjalisty

"Specjalisty" czyli KOGO?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 26 2005 20:17   
Forum

lech.rp,

dziękuje za analize tego lewaka, ale prosiłem raczej o analize Opus Dei, ale dzięki

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 26 2005 20:59   
Forum

Nie poprawiam "niegramotności" niektórych punktów, zakładając że dobrze rozumiem...

- nieszczerość

śmieszne, muszą się spowiadać raz w tygodniu, do tego wskazany stały spowiednik - to raczej sprzyja ćwiczeniu szczerości. A że nieszczerość to jedna z naszych współczesnych głównych wad to inna sprawa. Z tym że dotyczy wszystkich a nie tylko OD

Generalnie obowiązuje doktryna Kościoła, z moich znajomych działajacych w OD wszyscy to ludzie otwarci i przywiązani do naucznia Jana Pawła.

Zależy jak zdefiniujesz demokrację. OD to w sumie rodzaj zakonu świeckiego. Zakony mają własną demokrację niekoniecznie podobną do naszej "demokracji parlamentarnej" i możnaby długo polemizować która lepsza...

No nie wiem, wydaje mi się że każdy zainteresowany bez wiekszego problemu cele pozna. A że się nie ogłaszają to raczej zdrowe. Zwłaszcza w czasach totalnej agresji reklamy.

No cóż, tu granica grzechu jest dość trudna do określenia. Elementem jednoczącym każdą grupę jest pewien rodzaj elitaryzmu. Odnosi się to do grup zawodowych, kibiców sportowych, grup społecznych, grup narodowościowych (kiedy stykają sie z innymi) itp. Nie zawsze jest to grzech.
Jeśli ktoś zachowuje się jak modlący faryzeusz w Świątyni z przypowieści, to grzeszy. Jeśli ktoś zachowyje swoją dumę narodową (choćby wyjeżdżając na wakacje na Krym) ale umie się zachować i nie uraża tym miejscowych, to chwała mu.
Elitaryzm nie musi być grzechem.

Dla myślącego czlowieka Opus Dei nie ma nic wspólnego z sektą.
Ale - przypomniała mi się pewna anegdotka opowiedziana onegdaj przez pewnego SJ. W czasie "przesłuchania" związanego (chyba?) z uznaniem małżeństwa za niebyłe osoba zeznajaca mówiąc o kimś stwierdziła, że należy on do "sekty". Ksiądz miejscowy świetnie rozumiejący o co chodzi z rozpędu wpisał to do akt. Dopiero w Warszawie (?) sprawą się zainteresowano, skąd osoba będąca wierzącym - praktykującym jest jednocześnie czlonkiem "sekty" (i to niewiadomo jakiej!!!). Okazało się, że miejscowi nazywali "sektą" Odnowę w Duchu Świętym. Zresztą sam się kiedyś z taka nazwą spotkałem.
Z czego wniosek że sekty w SRE są i mają sie dobrze...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 26 2005 21:08   
Forum

Dzięki pawel949!

Ale słyszałem że np raz sie jest w swojej współnocie to trzeba z nią pozostać do końca życia, czy to prawda?

Jak będzie z osobą która zdecyduje się opuścić wspólnote?

Potem śłyszałem że są pewne poglądy predestynacji, a więc specjalni powołani do specjalnej łaski (OD) a niektórzy nie...

Co ty na to?

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 26 2005 21:54   
Forum

No cóż, z tym rezygnowaniem to trochę dobrze słyszałeś... To samo się tyczy powołania - też tak musi być. Ale przecież napisałem wyżej, że jest to pewna forma zakonu świeckiego.
Nie rozumiem zresztą afery wokół OD. Zakony świeckie znane są od dawna (trzeci zakon św Franciszka, Dominika i szereg innych). OD nie jest strikte zakonem ale faktycznie tak działa. I ma taki sam cel jak każdy zakon i każda wspólnota.

Nie wnikając w szczegóły powiem Ci co odpowiedział mi pewien prawdziwy zakonnik, kiedy narzekałem na rygor OD (dla mnie obcy...).
- "Odrobina porządku i zaraz się burzycie!!!"
...dla niego to odrobina porządku...
... na moje wytłumaczenie powiem, że "wolny zawód" mam wyssany z mlekiem matki (i ojca ). Choć im bardziej poważnieję, tym bardziej rozumiem "ordrum"....

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 26 2005 21:59   
Forum

Dzięki Paweł!

Mam znajomą która jest kandydatką na OD i z mojej strony chce troche bardziej ją zrozumnieć bo rzuca wiele haseł które jak narazie są mi obce, rozmawiałem też z jej znajomym który jest już w takiej wspólnocie.

Tak na marginesie, czy neokatechizm to taka podobna rzecz?

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 26 2005 22:06   
Forum

Wiesz co, jestem raczej amatorem niż fachowcem
Ale jeśli porównywać to neokatehumenat to takie duże rekolekcje a OD to jednak "ordrum".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 26 2005 22:29   
Forum

W parafii, w której żyję mamy bardzo dużo "neonów" i czasmi aż szlak trafia, bo:
- mają się za elitę.
- dominują w życiu parafialnym.
- zachowują się trochę jak Świadkowie Jehowy (swego czasu nawet chodzili po domach!).
- no i... mają rozbudowany kult maryjny!
Brrrrrrr!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 26 2005 22:35   
Forum

- zachowują się trochę jak Świadkowie Jehowy (swego czasu nawet chodzili po domach!).

hehe właśnie taki neo-gośc mi z dumą opowiedział że chodzi po domach i pyta przez dzwonek czy może porozmawiac o królewstwie bożym. Jestem zszokowany że Jehowi jednak mieli wpływ na katolików!!

A tu się katolicy pytają dlaczego Protestantyzm taki pomieszany a tu widzimi że prawie wszystko istnieje w wersji katolickiej

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 26 2005 22:36   
Forum

No tak - problem to zbyt osobisty stosunek do "sekty".
Dla mnie też są "brrrrr"...
... tam działa moja teściowa ....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Nowak
 kwiecień 27 2005 08:09   
Forum

Quote by dawid1976:

hehe właśnie taki neo-gośc mi z dumą opowiedział że chodzi po domach i pyta przez dzwonek czy może porozmawiac o królewstwie bożym. Jestem zszokowany że Jehowi jednak mieli wpływ na katolików!!

A co złęgo (czyli niebiblijnego) jest w samym chodzeniu po domach? Przecież "głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę (2Tm 4,2)" W przypadku ŚJ problemem jest co głoszą a nie w jaki sposób.

Głoszenie Chrystusa w taki sposób - przez chodzenie po domach - wymaga dużej odwagi, szerokiej wiedzy i głębokiej wiary. Można spotkać się z róznymi reakcjami - od wiadra pomyj na głowę po przygotowanego teologicznie dyskutanta niszczącego nas argumentami. Myślę że łatwiej nam przychodzi skrytykować to, co robią inni, bo zwalniamy się w ten sposób od myślenia, czy ja bym tak potrafił.

pozdrawiam
Mateusz

===

Nowe forum o rodzinie: http://www.dorodzin.fora.pl

Profil   Email 
 Cytat 
jo_tka
 kwiecień 27 2005 09:44   
Forum

Zbiorek informacji o Opus Dei jest tutaj:
http://www.wiara.pl/tematcaly.php?idenart=1099147618

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 kwiecień 27 2005 12:20   
Forum

Quote by dawid1976: Witam,

czytałem na jednej stronie kilka faktów iż ruch zwany Opus Dei wewnętrzny KK to podobnie ma cechy sekty powołując sie na kilka faktów jakie sekty mają:

- nieszczerość

ta strona to here
czy ktoś takie informacje może potwierdzić lub zaprzeczyć? Pytam szczerze.

Pozdrawiam

Dawid

Po pierwsze, to nie są cechy sekty. Musiałby wystąpić np. kult wodza i ekskluzywizm w kwestii zbawienia. A tego nie ma.
Te same praktycznie "zarzuty" możesz postawić dowolnej drużynie harcerskiej.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 27 2005 13:48   
Forum

Słyszałem o Opus Dei również, że to katolicka wersja masonerii, że ma podobne zasady, podobny usrój, i taką samą zasadą "działania w konspiracji'.

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 27 2005 15:01   
Forum

Mateno,

powiem w ten sposób, niech OD będzie sobie 'świeckim zakonem', a o zakonach wypowiem się kiedy indziej, ale gruntownie są to przekonania jakie już Luter miał...

Dla mnię Ewangelia jest zawsze Ewangelią wolności, i ogólnie przeciwiam się 'duchownej kontroli' - dlaczego? Bo NT jedynie głosi wolność.

Co do chodzenia po domach. Wszystko zależy od kontekstu. Kiedy Jezus powołał Apostołów aby zosatli rybakami ludzi, to było to o tyle przenośne że rybak wiedział jak i gdzie łowić, innaczej nie wracał bez ryb do domu, krótko mówiąc- był efektywny w swoim zawodzie.
Powróce na chwile do Jechowych bo akuratnie się troche wgłębiam w ich metodyke oraz filozofie ich 'ewangelizacji'- tu z małą literką 'e'.
Jehowi dawno opuścili nadzieje że będą mieli wiele nawróconych, ich statystyki pokazują iż na siedem lat agersywnego chodzenia po dżwiach przychodzi im jeden konwert. To jest strasznie mały wynik. Gdyby by byli rybakami to by z głodu poumaierali albo stracili bybiznes. Jehowi jednak nie głoszą już więcej z celem aby inni się nawrócili ale poprostu bo tak muszą. Dam przykład, jeśli po iluś tam wizytach osoba nie chce przyjąć ich 'nowine', oni przyjmują to że osoba odrzuciła ewangelie. Oni muszą głosić bo tak im każe "biblia", a jak inni nie słuchają to juz nie ich problem, oni wykonali swój obowiązek.

A TO się odróżnia od prawdziwego głoszenia które ma z celem efektywnośc, dokładnie z tego powodu Jezus przemawiał w przepowieściach do tłumów aby ci mogli go zrozumnieć.
I jeśli mówimy of głoszeniu, musimy szukać takie metody które w jaknajbardziej możliwy sposób docierają do ludzi.

A więc- chwale tych którym zależy na ewangelizacji, ale czy celem jest własne 'uświęcenie', czy naprawde uzyskać innych dla Jezusa?

Jeśli te drugie, to wątpie że w dzisiejszym kontekscie chodzenie po domu zaowocuje w zamierzany rezultat.

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 27 2005 16:07   
Forum

dawidzie, z tymi rybakami nie wracajacymi do domu i z ich efektywnoscia mocno przesadziles! gdzie takie bajki wyczytujesz?
pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
jo_tka
 kwiecień 27 2005 16:46   
Forum

Świadkowie Jehowy rzeczywiście od któregoś roku życia mają obowiązek takiego głoszenia (nie pamiętam od którego, w wieku lat 13-14 jeszcze nie w każdym razie).

Natomiast w neo - nie wiem dokładnie, przyznam, jak takie głoszenie wygląda - myślę że po prostu jest dzieleniem się świadectwem swojego życia. W mojej byłej parafii ich chodzenie,w konkretne dni tygodnia,było ogłaszane, żeby przynajmniej nikt z tych, którzy bywają w kościele w niedzielę nie był zaskoczony i nie podejrzewał nie wiadomo czego (od złodziei zaczynając).
Czy jest skuteczne, nie mam pojęcia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 kwiecień 27 2005 17:14   
Forum

Jo tka,

z pewnością nie chciałem powiedzieć że metoda Neo to nieefektywna. Poprostu sądze że w niektóych częściach Europy z tym Polska, taka metoda aktualnie jest niefektywna- moim zdaniem- które oczwiście jest zbędne.

Dziwi mnię jednak że z Neo głoszą Ewangelie do własnych parafianów, bo dla mnie ewaneglizowanie to głoszenie do oddalonych, straconych. Ja bym to wtedy raczej nazwał świecką służbe pastoralną, a to jest nowy sposób docierania do parafianów których pastor poprostu nie jest w stanie wszystkich odwiedzić. W Stanach są nawet specjalne treningi i specjalne ekipy troszczące sie o pozostałych parafianów chodząc z domu po domu. Z drugiej strony znam kościół w Stanach który właśnie ewangelizuje po domach, ale ich system jest bardziej 'rozwinięty', nie są to wizyty z nienacki ale u znajomych niechrześcijaninów którzy wtedy z przednim pozwoleniem są odwiedzani, i mówi się im przed wizytą o co chodzi. W tym kontekscie ta metoda jest efektywna. Ale podoba mi się ogólnie że katolicy głoszą ewangelie bo znaczy to że już nie myśli się w kategoriach że cała Polska to katolicy i koniec.

Milka,

dla ciebie to może bajka, dla mnie święte słowa i moim powołaniem dla życia i bycia, moje przekonanie buduje na słowach Apostoła Pawła:

Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział. 1 List do Koryntian 9:19-23

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 kwiecień 27 2005 17:15   
Forum

Quote by milka: dawidzie, z tymi rybakami nie wracajacymi do domu i z ich efektywnoscia mocno przesadziles! gdzie takie bajki wyczytujesz?
pozdro

Ale to szczera prawda! Zapytaj o to rybaków - nie przygodnych wędkarzy, ale rybaków... Są takie miejsca, gdzie ryby najlepiej biorą, gdzie najlepiej zastawiać sieci. Czy nie zastanowiło Cię nigdy, że wielu rybaków stawia czy zarzuca sieciciągle w tym samym miejscu?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,21 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty