Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nagranie jutrzejszej (08.05.2005) audycji na TOK FM o 8.00
 |  Wersja do druku
Reguly
 maj 07 2005 20:21  (Czytany 1217 razy)  
Forum

Status: offline

Mialbym wielka prosbe do kogos kto dysponuje jutro chwilą wolnego czasu... Jutro o 8.00 na TOK FM bedzie miala miejsce audycja radiowa o tematyce religijnej, ktorej goscmi beda przedstawiciele Rodzimego Kosciola Polskiego (rodzimowiercy). Niestety sam w tym czasie nie bede mial dostepu zarowno do radia jak i kompa. Bylby moze ktos tak uprzejmy i nagral (np. w mp3) niniejsza audycje (ktora dostepna bedzie rowniez OnLine w internecie) i podeslal na priv lub podrzucil linka do pliku? Bede niezmiernie wdzieczny, za wszelka mozliwa jakosc nagrania.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
dawid1976
 maj 07 2005 21:16   
Forum

Bardzo jestem zainteresowany sie dowiedzieć więcej na ten temat, lecz niestety jutro o godz 8:00 będę w słowiańskiej krajinie snów :-)) Może kiedy wasza poularność wzrośnie i będą was przesyłać o 20:00, to chętnie...

Pozdrawiam

Dawid

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 07 2005 22:20   
Forum

Coz - jak sie nikt nie znajdzie kto moglby nagrac, to moze uda sie zalatwic takie nagranie od samej stacji... jakby co to dam znac.

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 07 2005 23:15   
Forum Admin
Admin

Tak, ja tez jestem zaintersowany - bo jak to beda jacys kolejny nacjonalisci tylko z inna ideologia niz powszechna - to chce poznac tego wroga.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 maj 08 2005 00:03   
Forum

hermes,

spokojnie, Jezus każe nam nie poznać ale 'kochać' wroga jeśli już :-) Pozatem nie kumam gdzie tu widzisz nacjonalizm:

Wyznawcą RKP można zostać bez względu na rasę, kolor skóry, narodowość, wyznanie, pochodzenie, stan rodzinny i majątkowy, stopień sprawności, płeć. Przeszkodą nie są też przekonania, nie tolerujemy jednak rasizmu, nazizmu i szerzenia nietolerancji wobec ludzi o innej religii, odmiennym pochodzeniu czy narodowości.

nie chcę bronić religji której sam jeszcze nie poznałem dostatecznie, ale dla mnie tacy jak o. Rydzyk to nacjonalisci

Pozatem,

neopoganizm to simply New Age. Zastanówmy sie lepiej jak przekazywać Ewangelie tej generacji która już od dawnw w Polce mieszka (astrologia, yoga, energia, kamienie, piramidy, autosugestyjne lecznie....itd itd,

zamiast odpowiedzieć zaraz inkwizicją- która ostatni raz powstała kiedy racjonalych argumetów i edukowanych liderów brakowało.

Myśle ze akuratnie my możemy tu lepiej.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 maj 08 2005 00:33   
Forum Admin
Admin

spokojnie, Jezus każe nam nie poznać ale 'kochać' wroga jeśli już :-)

No najpierw trzeba poznac zeby pokochac ;-)

Pozatem nie kumam gdzie tu widzisz nacjonalizm:

Nie widze ale kiedys czytalem o jakis neopoganskich nacjonalistycznych organizacjach jak Niklot. Wiec mi sie to z tym kojarzy - dlatego pytam. Szukalem ich stronki ale jakos nie znalazlem to pytam.

zamiast odpowiedzieć zaraz inkwizicją- która ostatni raz powstała kiedy racjonalych argumetów i edukowanych liderów brakowało.

upraszczasz troche sprawe - ale to nie ten temat.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 08 2005 06:44   
Forum

Quote by hermes: Tak, ja tez jestem zaintersowany - bo jak to beda jacys kolejny nacjonalisci tylko z inna ideologia niz powszechna - to chce poznac tego wroga.

Bez obaw - to nie sa nacjonalisci.

Quote by hermes:Nie widze ale kiedys czytalem o jakis neopoganskich nacjonalistycznych organizacjach jak Niklot. Wiec mi sie to z tym kojarzy - dlatego pytam. Szukalem ich stronki ale jakos nie znalazlem to pytam.

Przede wszystkim Niklot nie jest zwizkiem wyznaniowym... Abstrachujac - prawda niewatpliwie natomiast jest, ze opinie zrownowazonej wiekszosci psuje w zazwyczaj mediach znacznie atrakcyjniejsza medialnie krzykliwa mniejszosc. Po drugie ile masz organizacji nacjonalistycznych w KRK? Czy chcialbys by caly ten ruch byl oceniany poprzez ich pryzmat?

PS. Wlasnie dotarlo do mnie, ze prowadzacy stracil glos i wszystkie audycje z jego udzialem zostaly odwolane - to mile ze strony TOK FM, ze raczyli poinformowac o tym dwie godziny przed planowana audycja... Gratuluje im
organizacji i przytomnosci umyslu... Lepiej niech sprawdza czy im ktos przypadkiem nadajnika jeszcze nie podprowadzil bo tez moze o tym nie wiedza...

===

Cytat 
Andrzej
 maj 08 2005 13:43   
Forum

Quote by dawid1976: zamiast odpowiedzieć zaraz inkwizicją- która ostatni raz powstała kiedy racjonalych argumetów i edukowanych liderów brakowało.

zachęcam jdnak do poczytania rzetelnych źródeł na temat inkwizycji. Akurat kiedy powstawała racjonalnych argumentów i edukowanych liderów nie brakowało.
Inkwizycja nie była sposobem dyskusji na tematy wiary, lecz trybem sądowniczym i sposobem sądzenia w sprawach wewnętrznych Kościoła przez Kościół, a nie przez instancje zewnętrzne - sady świeckie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 maj 08 2005 14:32   
Forum

Quote by medieval_man:zachęcam jdnak do poczytania rzetelnych źródeł na temat inkwizycji. Akurat kiedy powstawała racjonalnych argumentów i edukowanych liderów nie brakowało.

Dla tego ze nie brakowalo... Wlasnie dla tego powstala - to naturalnie zart

Quote by medieval_man:Inkwizycja nie była sposobem dyskusji na tematy wiary,

W to jak mniemam chyba nikt nie watpi

Quote by medieval_man:lecz trybem sądowniczym i sposobem sądzenia w sprawach wewnętrznych Kościoła przez Kościół, a nie przez instancje zewnętrzne - sady świeckie

Uchym - to jak to naprawde bylo?... Jak czarownica albo opentana byla innego wyznania, to sie mogla inkwizycji nie obawiac?

===

Cytat 
Andrzej
 maj 08 2005 15:28   
Forum

Quote by reguly: Uchym - to jak to naprawde bylo?... Jak czarownica albo opentana byla innego wyznania, to sie mogla inkwizycji nie obawiac?

Inkwizycja kościelna średniowieczna, (mam na myśli te która powstała w XIII wieku) nie zajmowała się raczej czarownicami, albo opętanymi.
Jej cele były zupełnie inne
Poza tym rzeczywiście, jeśli zdarzył sie w sppłeczeństwie ktoś nie będący rzymskim katolikiem - Żyd, muzułmanin, czy nawet prawosławny, nie podlegał jurysdykcji Inkwizycji kościelnej.
To elementarne.
Inkwizycja od XIII wieku była sposobem dochodzenia prawdy na temat rzeczywistych poglądów osób, które deklarowały że są chrześcijanami a głosiły niechrześcijańskie nauki. Dodam: trybem dochodzenia prawdy o wiele bardziej postępowym niż ówczesne sądy świeckie.Kiedy udowdnione delikwentowi, że głosi nauke niezgodną z chrześcijaństwem zachęcano go, by uznał, że zbłądził. Oczywiście pod rygorem kary.
No, aletu nie miejsce na mówienie o inkwizycji.
Podejrzewam, że RKP jak na razie nie stanowi poważnego zagrożenia doktrynalnego dla chrześcijaństwa niezależnie od wyznania. Oczywiście wyznawanie chrześcijanstwa kłóci się z RKP, więc nie sądzę, żeby chrześijanie byli zainteresowani słuchaniem nauk,które bardziej są chyba folklorem niż wiarą opartą o Słowo Jedynego Boga

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 08 2005 20:20   
Forum

Quote by medieval_man:
Poza tym rzeczywiście, jeśli zdarzył sie w sppłeczeństwie ktoś nie będący rzymskim katolikiem - Żyd, muzułmanin, czy nawet prawosławny, nie podlegał jurysdykcji Inkwizycji kościelnej.

Taaaaaak? To czemu ścigano tych, którzy się od "świętego" Krk odłączyli? Nie rozśmieszaj mnie, że inkwizycja miała na celu ustalenie jakichkolwiek prawd. Trzebaby nie znać historii by w to uwierzyć. A jak ustaliła winę, choć tej często zaiste nie było, oddawała delikwenta świeckim katom.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 08 2005 20:37   
Forum

Quote by Marcin W:
Taaaaaak? To czemu ścigano tych, którzy się od "świętego" Krk odłączyli? Nie rozśmieszaj mnie, że inkwizycja miała na celu ustalenie jakichkolwiek prawd. Trzebaby nie znać historii by w to uwierzyć. A jak ustaliła winę, choć tej często zaiste nie było, oddawała delikwenta świeckim katom.

Przykład, proszę....
najlepiej jakieś źródło historyczne, a nie: przecież wszyscy wiedzą, że...

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 08 2005 20:56   
Forum

Prawdziwy obraz inkwizycj wyłania się z każdej książki o średniowieczu. Kościół katolicki mrocznego średniowiecz ma na rękach krew niewinnych - takie są fakty.

Przykłady? Proszę bardzo - dlaczego zginęła św. Joanna d'Arc? Najpierw inkwizycja posłała ją na stos jako heretyczkę głoszącą, że słyszy głosy, a później Kościół wyniósł ją na ołtarze. Czy to nie hipokryzja?

Inny przykład? Proszę bardzo - za co spalono na stosie Jana Husa? Przypomnę, że stało się to w Konstancji, podczas soboru... Czy to nie Kościół katolicki go nie zgładził? Już wiem! Pewnie zrobili to przybysze z kosmosu, prawda?

Inkwizycja wyrządziła światu tyle zła, że ze spokojnym sumieniem można nazwać ją dziełam szatana, a ci, którzy za nią stanęli, o ile nie ukorzyli się przed Panem błagając o wybaczenie za tak wielkie grzechy, smażą się w piekle. I tu ironia - czy w "diabelskich kotłach" nie przypieka się aby paru "świętych"?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 08 2005 22:40   
Forum

Quote by Marcin W:
Przykłady? Proszę bardzo - dlaczego zginęła św. Joanna d'Arc? Najpierw inkwizycja posłała ją na stos jako heretyczkę głoszącą, że słyszy głosy, a później Kościół wyniósł ją na ołtarze. Czy to nie hipokryzja?

No cóż, proces Joanny d'Ard był procesem o podłożu politycznym a nie religijnym, i o tym powszechnie wiadomo. Oczywiście biorący w nim udział duchowni sprzeniewierzyli się wyznawanej przez siebie wierze, ale tak naprawdę dysputa religijna w procesie Joanny była tylko pretekstem. I nikt nie traktował jej poważnie
Quote by Marcin W:
Inny przykład? Proszę bardzo - za co spalono na stosie Jana Husa? Przypomnę, że stało się to w Konstancji, podczas soboru... Czy to nie Kościół katolicki go nie zgładził? Już wiem! Pewnie zrobili to przybysze z kosmosu, prawda?

Panie Marcinie, ironia jest zbędna. Co do rzeczywistego przebiegu procesu Husa i jego okoliczności warto zapoznać się choćby z tekstem na:
here

w gruncie rzeczy chodziło też bardziej o wpływy polityczne niz o dysputę religijną. Nie rozgrzesza to oczywiście uczestników procesu,ale błagam nie róbmy z inkwizycji na siłę "dzieła szatana". A w kontekście topicu o religiach etnicznych, nie ma chyba powodu, by mieszać do tego inkwizycję
Ja po prostu błagam, aby w ocenie znaczenia takich choćby zjawisk jak inkwizycja kościelna nie kierować się propagandowymi pismami XIX wiecznych pseudohistoryków, nie myśleć ahistorycznie. O inkwizycji warto poczytać, bez wybielania na siłę niektórych postaci- w każdym ruchu, czy w każdej organizacji sa ludzie źli i dobrzy. A tak a propos Husa, wie Pan co robili husyci katolikom? I nie piszę tego, żeby potepić husytyzm,lecz by wskazać, jak najszlachetniejsze idee mogą przez ludzi zostać sprowadzone do zwykłego wyrzynania się bez najmniejszej litości

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 maj 09 2005 00:48   
Forum

Quote by medieval_man:A tak a propos Husa, wie Pan co robili husyci katolikom?

Husyci byli podburzeni śmiercią Husa, którego skazali na stos katolicy. A odpowiem innym pytaniem: a co kayolicy zrobili husytom? Domyślam się, że chyba znana jest Ci postać "świętego" Jana Sarkandra i to, jak podburzał katolików?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,35 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty