Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Co w niedzielę wolno,a czego nie...
 |  Wersja do druku
Nanaa
 maj 08 2005 11:43  (Czytany 4987 razy)  
Forum

Status: offline

Mam kilka wątpliwości dotyczących "prac niekoniecznych".
Wiadomo, że w niedzielę mogą pracować lekarze itd
Co natomiast z osobami, które mają odgórne zarządzenie od np. niewierzącego szefa? Przecież w razie nieposłuszeństwa grozi im zwolnienie, a muszą utrzymać rodzinę...Szczególnie dotyczy to sklepów. Właśnie, czy można robić zakupy we niedzielę? Spotkałam się z opinią, że kupowanie w małych sklepikach potrzebnych produktów nie jezt złe, ale wizyta w supermarkecie już owszem. Co jednak z ludźmi, którzy cały tydzień pracują? Sprawa dotyczy także sprzątania. Nasza katechetka mówiła, że jest to bezwględnie zakazane, ale jak ktoś tylko w niedzielę ma czas?
Ja natomiast zwykle w niedzielę uczę się i odrabiam lekcje. Nie wiem, czy jest to źle, ale z drugiej strony nie mam większego wyboru. Owszem, lepiej byłoby odrobić lekcje w piątek czy sobotę, ale akurat ostatnio nie jest to możliwe. Wiadomo koniec roku, wystawianie ocen, mnóstwo referatów, sprawdzianów i wypracowań, które tak czy siak trzeba zrobić w weekend. W piaąek po całym dniu nie mam siły na zrobienie czegokolwiek, zaś w sobotę mam wystarczjąco dużo pracy, że i tak na niedzielę muszę coś przełożyć, bo bym się nie wyrobiła. Dodam, że mimo wszystko chodzę do Kościoła, czytam fragmenty Biblii i modlę się. Pytam się, bo spotkałam się z różnymi opiniami na ten temat. Z góry dziękuję za odpowiedź.

===

Profil   Email 
 Cytat 
lech.rp
 maj 08 2005 12:55   
Forum

Jest to w gruncie rzeczy dosc jednoznaczne: chodzi po prostu o jeden z najstarszych zapisow dotyczacych pracy i prawa do odpoczynku, a wiec zapis jednego z praw socjalnych, ktore dzis uwazamy za oczywiste, a przed tysiacami lat takimi nie byly.

Wazne jest, abys miala czas na odpoczynek, na refleksje, na pojcie do kosciola, a czy koniecznie musi byc to niedziela ?

Nie musi i nie jest to takze dla wszystkich (i to nie tylko lekarzy !) mozliwe, nie jest rowniez mozliwe, aby wszyscy robili zakupy tylko w ciagu tygodnia, i nie ma tu zadnego znaczenia, czy je robia w duzym, czy malym sklepie - to juz jest naciaganiem jakichkolwiek norm i z religia nie ma nic wspolnego, chociaz jest tak czesto przedstawiane, ale to TYLKO i WYLACZNIE ze wzgl. poltycznych, aby wykorzystac ludzka niewiedze i przyzwyczajenia do swoich celow (patrz polityka).

A wiec nie przejmuj sie bzdurnymi twierdzeniami, dbaj jednak, abys miala w miare mozliwosci czas dla refleksji, kosciola i odpoczynku i to w miare moznsci nie rzadziej jak co 7 dni - tak nalezy rozumiec przeslania Biblii w naszch czasach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 maj 08 2005 22:26   
Forum

Nieskromnie polecam wój tekst "Świetować po katolicku" na tym portalu. Tam omawiam dość dokładnie ten problem

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Nanaa
 maj 13 2005 20:34   
Forum

Czy mogę się dowiedzieć,gdzie dokładnie znajduje się ten tekst?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 maj 13 2005 23:22   
Forum Admin
Admin

===

Cytat 
Artur Rumpel
 maj 14 2005 08:47   
Forum

dziękuję, bo ja nie potrafie hiperlinków wklejać

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Piotr Setkowicz
 maj 15 2005 20:09   
Forum

W Liście do Rzymian można przeczytać: "Jeden czyni róznicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania!" (Rz. 14; 5). Bóg zostawił w tej sprawie ludziom wolność. Trzeba z niej korzystać. Polecam artykuł "Sobota, niedziela, albo..." na stronie www.knp.lublin.pl/

===

peset

Profil   Email 
 Cytat 
Nanaa
 maj 25 2005 21:21   
Forum

Mam jeszcze pytania na temat "handlu niedzielnego". Coż, w dużych marketach robić zakupów nie wypada, chyba że nie mamy innej możliwości. Co zaś z zakupami w mniejszych sklepikach. Powiedzmy, że jedziemy z rodziną na wycieczkę. Trudno nie zatrzymać się w jakiejś restauracji, kupić loda itd... Słyszałam opinie, że nie powinno się robić nic co zmusza ludzi w niedzielę do pracy i że pozwalając osiągać zyski jakby wpływamy na pracę niedzielną. Jednakże np. w kinach czy teatrach także pracują ludzie, a nie jest to raczej zakazane. Więc?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Acid
 maj 29 2005 13:38   
Forum

moze mi ktos racjonalnie wytlumaczyc dlaczego w niedziele nie mozna robic zakupow w supermarketach??

===

Profil   Email 
 Cytat 
lech.rp
 maj 29 2005 22:16   
Forum

Nikt, bo to bzdura !

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,10 sekund