Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Naukowe, filozoficzne, teologiczne dowody istnienia Boga
 |  Wersja do druku
rafal_b
 maj 20 2005 12:21  (Czytany 1120 razy)  
Forum

Status: offline

Witam!
Czy ktoś z szanownych forumowiczów spotkał się może z naukowymi, filozoficznymi lub teologicznymi dowodami na istnienie Boga. Zacząłem o tym myśleć po przestudiowaniu Drugiej Zasady Termodynamiki i pojęcia entropii. Z tego co się orientuję nie można naukowo udowodnić Drugiej Zasady Termodynamiki jednak doświadczalnie nikt jej nie podważył. Wskazuje ona, że świat jest zorganizowany. Mam wrażenie, że zajmując się zagadnieniami termodynamicznymi człowiek ociera się czasami o zagadnienia filozoficzne.
Byłbym bardzo wdzięczny za wskazanie kierunku poszukiwań odpowiedzi.

Rafał

===

Profil   Email 
 Cytat 
rafal_b
 maj 20 2005 15:28   
Forum

Jeszce raz. Pewnie temat wydaje się wam dziwny ale chodzi mi o to, że z II Z.T. (pewnie nie tylko) wynika, że jest na świecie wyższa Siła, Moc, Inteligencja (???) która ustala porządek tego świata. Skoro można udowodnić istnienie takiej wyższej Siły to być może można także udowodnić istnienie Boga.
Nie chodzi mi o wsadzanie kija w mrowisko lecz raczej o wskazanie kierunku poszukiwania odpowiedzi.

Rafał

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 20 2005 20:44   
Forum

Quote by rafal_b: Jeszce raz. Pewnie temat wydaje się wam dziwny ale chodzi mi o to, że z II Z.T. (pewnie nie tylko) wynika, że jest na świecie wyższa Siła, Moc, Inteligencja (???) która ustala porządek tego świata.

Chyba jednak nie wynika.
Raczej taka możliwość jest dopuszczalna, ale nie udowadnialna w metodologii naukowej.

Na to, że istnieje Bóg , wskazują Jego dzieła.
Zasady i stałe fizyczne są też Jego dziełem, śladem Jego mocy stwórczej, ale nie dowodem.
Wszystkie te ślady zaś są wskazówkami czy też drogami doprowadzającymi nas do stwierdzenia: jest Bóg

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 maj 28 2005 16:08   
Forum

Niestety, muszę Cię zmartwić... Obiektywnych dowodów na istnienie Boga po prostu nie ma. Zresztą, nie ma dowodów na istnienie czegokolwiek. Czy istnienie w ogóle. Stwierdzając cokolwiek, opieramy się na pewnych założeniach, np. że to, co mogę dotknąć jest prawdziwe, stąd wieczna niepewność czegokolwiek...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty