Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 czym jest konsupcja małżeństwa?(dot.stwierdzenia nieważności małż.)
 |  Wersja do druku
Gość forum: pytająca
 sierpień 31 2004 12:11  (Czytany 1542 razy)  

Mój mąż(tylko cywilny)przez 10 lat był w związku małżeńskim z inną kobietą i choć trudno w to uwierzyć-małżeństwo to mimo prób podejmowanych ze strony męża-nie zostało nigdy całkowicie, w sposób umożliwiający poczęcie dziecka-skonsumowane.Próby zbliżenia kończyły się fiaskiem.Żona po prostu żywiła do niego niechęć fizyczną, w noc poślubną zapowiedziała mu że nie zamierza mieć z nim nigdy dzieci i wytrwała w tym postanowieniu do rozwodu cywilnego.Potem zawarła nowy związek małżeński i urodziła dziecko.Nie chodziło więc o jej niemożność podjęcia współżycia w ogóle, tylko z mężem.
Stąd moje pytanie-co Kościół rozumie przez konsumpcję małżeństwa?
Męża powstrzymuje przed zajęciem się tą sprawą obawa, że bedzie musiał z anatomiczną precyzją opowiadać jaki był zakres podejmowanych prób współżycia. Czy jego obawy są uzasadnione?
Proszę o odpowiedź.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 31 2004 14:38   
Forum

Status: offline

Jeżeli żona Pani męża nie chciała przed ślubem mieć dzieci, a tego mu nie powiedziała, to małżeństwo jest nieważne. Za skonsumowane uważa się małżeństwo, w którym odbył sie akt seksualny, pozwalający na poczęcie dziecka. Czyli Pani mąż musiał uprawiać z tą kobietą chociaż raz seks. Tak mi się wydaje.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 31 2004 15:13   

Za skonsumowane uważa się małżeństwo, w którym odbył sie akt seksualny, pozwalający na poczęcie dziecka. Czyli Pani mąż musiał uprawiać z tą kobietą chociaż raz seks. Tak mi się wydaje. [/QUOTE]

Dziękuję za odp.Tylko właśnie, co rozumiemy przez seks?Tylko taką formę współżycia, która umożliwia zajście w ciążę, czy jakąkolwiek, nazwijmy to "połowiczną".

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 31 2004 16:39   
Forum

Co ten brak wypowiedzi miał znaczyć?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
 sierpień 31 2004 17:27   

Nic nie miał znaczyć)
Chciałam zacytować fragment Pana wypowiedzi i nie wiem czemu wiadomość się nie wyświetliła.
Powtórzę więc:problemem w naszym przypadku jest ustalenie jakie jest rozumienie przez Kościół aktu seksualnego.Czy jako współżycie w wyniku którego przynajmniej potencjalnie może dojść do zajścia w ciążę, czy też nazwijmy to "formy niezupełne".

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 31 2004 17:48   
Forum

Musi być potencjalna możliwość zapłodnienia. Tak mi się wydaje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Mistrz Igi
 wrzesień 01 2004 14:38   

Czyli, jeżeli by się odbyła w np. prezerwatywie, czy z użyciem spirali/pigułek/globulek czy innych cudownych środków, to nie jest to pełen akt seksualny? Bo przecież wyklucza zapłodnienie. A i właśnie, skoro nie jest, to wolno takowy uprawiać przed ślubem? I oralny, tudzież analny też? Bo przecież wykluczają one zapłodnienie.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,07 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty