Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dusza...
 |  Wersja do druku
Wookie90
 czerwiec 12 2005 09:56  (Czytany 1523 razy)  
Forum

Status: offline

Jako że interesuję się różnymi zagadnieniami od lat, nurtującymi całą ludzkość, mam do Was - katolików pytanie. Czym, według Was jest dusza? Jak się objawia? Czym są "przeżycia duchowe"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 czerwiec 12 2005 17:36   
Forum

Quote by Wookie90: Jako że interesuję się różnymi zagadnieniami od lat, nurtującymi całą ludzkość, mam do Was - katolików pytanie. Czym, według Was jest dusza? Jak się objawia? Czym są "przeżycia duchowe"?

Wszystkim tym, co w zadziwiający sposób jest sprzeczne z podstawowymi prawami natury, tzn. prawem przetrwania jednostki i gatunku. Wszystko, co jest "poza" to tajemnica którą lubię nazywać duchem.
Poza tym duchowości doświadczamy intuicyjnie i szczątkowo (odsyłam do Platona).
Duchowość jest rzeczą dyskusyjną i wiele osób nie dawało i nie daje jej wiary. Ja też się kiedyś śmiałam z "Duchów", twierdząc, że istnieje świat tylko materialny i wszystko w tym świecie można wytłumaczyć. Ale zmieniłam zdanie... Jednak w tej kwestii musi podpowiedzieć nam intuicja: albo mamy taką, że duchowość istnieje, albo też - że to kompletna bzdura. Piszę o decydującej roli intuicji, bo jeśli ktoś jej nie ma, nic nie da powoływanie się na święte księgi i (nie daj Bóg) straszenie potępieniem...
A co Ty sądzisz?

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej
 czerwiec 12 2005 18:17   
Forum

Dusza! (To zbiór tego czego nie rozumiemy.) Na pytanie czym ona jest prawdopodobine nigdy nie uzyskamy Odpowiedzi, lecz z całą pewnością ją posiadamy i tym się różnimy od otaczającej nas natury. Dusza jest darem Bożym, którą powinniśmy "pielęgnować". Może dzięki duszy mamy świadomość, może dzięki duszy kochamy i cierpimy ale wkażdym razie to jest to co nas łączy z Bogiem. Wszędzie wystepują domysły (gdybania, ale jednego możemy być pewni ona istineje w nas- jako odzielny a zarazem integralny element naszego "być"
Pozdrawiam

===

A nadzieja zawieść nie może!!!!

Profil   Email 
 Cytat 
p_rut
 czerwiec 14 2005 19:04   
Forum

Zgodnie z nauka Kościoła dusza to sens/przyczyna istnienia.
Żadne tam duchy, żaden tam dar itd.
Dusza, to coś, co sprawia, że trawa jest trawą a nie czym innym, a człowiek jest człowiekiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,12 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości