Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Wizja szatana w literaturze i malarstwie na tle epok od ntyku do współczesności
 |  Wersja do druku
giv
 wrzesień 02 2004 21:01  (Czytany 5095 razy)  
Forum

Status: offline

Mam mały problem mianowicie na maturze ustnej z polskiego mam omówić zagadnienie podane w temacie.
byłbym wdzięczny za wszelką pomoc w tym temacie
dzięki

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: namor
 wrzesień 03 2004 07:32   

Na ten temat jest bardzo wiele ksiązek, a temat jest zbyt rozległy, aby go omówić ot tak po prostu. Polecam sięgnięcie po książkę Maximiliana Rudwina: Diabeł w legendzie i literaturze (Kraków : Znak, 1999. Znajdziesz tam omówienia i krótkie streszczenia wielu dzieł literackich. Książka zawiera jednak poważny mankament, bo siega do początków XX wieku. Nie ma wniej na przykład "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Oczywiście zaczą nalezy od Biblii. W kosciol.pl w dziale Pytania i Odpowiedzi znajdziesz sporo moich artkułów na ten temat. GŁówne dzieła literackie jakie powinieneś uwzględnić na maturze to: "Raj utracony" Johna Miltona, "Faust" Goethego, "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. Należy też omówić polskich romantyków: "Dziady", "Kordiana", "Nie- Boską Komedię". Poza tym Przybyszewski z "Synagogą Szatana" i Tadeusz Miciński z "Luciferem". Jeśli chodzi o malarstwo warto zajrzeć do książki Katarzyny Zalewskiej-Lorkiewicz: Książe Ciemności - o średniowiecznych wyobrażeniach Szatana. Pierwsze wizerunkinp. mozaika w Rawennie, ukazują go jako błękitnego anioła. Później przedstawiano go groteskowo (Memling, Bosch). Słynne wyobrażenia piekła i kuszeń św. Antoniego. Nowość wniósł William Blake w XIX, który ukazywał Szatana jako przystojnego, atletycznego młodzieńca.
Pozdrawiam serdezcznie i życzę powodzenia na egzaminie.

===

Cytat 
Gość forum: stonoga
 styczeń 04 2005 22:07   

Do giva- znalazlam twoj post na tym forum w necie,poniewaz wlasnie poszukuje materialow na MOJA mature ustna....nasze tematy brzmia niemalze identycznie!! Moglibysmy wspolpracowac i wymjieniac sie materialami przez siebie znalezionymi,bo badz co badz temat nie jest latwy,o literaturze przedmiotu nie wspominajac.Podaje swojego meila,o ile chcialabys/chcialbys sie skontaktowac w tej sprawie ze mna:
stooonoga@o2.pl

Co do osoby wypowiadajacej sie powyzej mnie-SERDECZNIE DZIEKUJE za rady.Niestety,w moim przypadku w gre wchodza tylko 3 epoki [antyk,sredniowiecze i wspolczesniosc] i mam ogromne trudnosci z wynalezieniem textow z osttaniej epoki.Czy moglabym liczyc na mala podpowiedz?Jeszcze raz baaardzo dziekuje.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty