Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy Bóg sam tworzył świat?
 |  Wersja do druku
Gość forum: gosc
 czerwiec 20 2005 00:01  (Czytany 1537 razy)  

Czytając pismo święte już na samym początku natknąłem się na rzecz która mnie intryguje. Znajduje się ona w (I księdze Mojżeszowej 1, 26) zacytuje fragment o który mi chodzi "Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas..." Można to rozumieć w dwóch kierunkach. Uczyńmy człowieka na obraz nasz czyli ludzi ale jeśli to są słowa boga to dlaczego Bóg mówił Uczyńmy, Nas itd. Czy winika z tego że Bóg nie tworzył świata sam?

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 20 2005 01:04   
Forum

Status: offline

No pewnie, pomagały Mu anioły.

sam zobacz

A tak serio, to w oryginalnym tekście użyte zostało słowo Elohim, które w hebrajskim (i nie tylko) oznacza... no właśnie jednego Boga, ale w wielości. Samo słowo Elohim jest liczbą mnogą od Eloah (Bóg). Można by stąd wysnuć wniosek, że jest to ślad politeizmu. Problem w tym, że poza zupełnie wyjątkowymi miejscami (jak choćby właśnie początek Księgi Rodzaju) Elohim łączy się ZAWSZE z czasonikami, przymiotnikami w liczbie pojedynczej. W większości przypadków wystąpienia Elohim (a występuje często, zdanie można tłumaczyć: "Bogowie jest potężny", "Bogowie powiedział..." itp. Jest to oczywiście bez sensu.
Nie wytrzymuje krytyki teza o tym, że w Księdze Rodzaju jest tak, a w następnych już inaczej, gdyż w formie pisanej Księga Rodzaju pojawia się stosunkowo późno (okres niewoli babilońskiej). Teksty wcześniejsze (jak choćby Księgi Królewskie, czy Księgi Kronik) nie mają z tym problemów.
Najprawdopodobniej w strożytnym (dość ograniczonym i prostym) hebrajskim taka forma liczby mnogiej zarezerwowana była dla bóstwa, bo tylko tak potrafiono oddać świadomość nadrzędnej pełni Boga.
W jakimś sensie można do tego podejść jako do przeczucia trójjedyności Boga. W każdym razie zaprzecza to tezie, jakoby Żydzi nie znali jedności w wielości.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 20 2005 01:17   
Forum

Myślę, że forma bierze się z dawnych form językowych, kiedy szacunek wymagał, by do niektórych osób zwracać się w liczbie mnogiej. Np. do któla mówiło się (i mówi nadal): WASZA królewska mość, a nie "Ty", czy nawet "twoja królewska mość".

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 czerwiec 20 2005 01:21   
Forum

Dlaczego Bóg mowi w liczbie mnogiej o sobie? Odpowiedź jest prosta i potwierdza to całe Pismo: dlatego że jest Trójjedyny.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 20 2005 01:44   
Forum

Quote by Marcin W: Myślę, że forma bierze się z dawnych form językowych, kiedy szacunek wymagał, by do niektórych osób zwracać się w liczbie mnogiej. Np. do któla mówiło się (i mówi nadal): WASZA królewska mość, a nie "Ty", czy nawet "twoja królewska mość".

Chodzi ci o plurali majestatis. Problem w tym, że hebrajski tej formy nie zna i do króla mówiło się Ty. W niemieckim taki zwrot ma formę "oni" (Sie), a w angielskim... właśnie Ty (Thou).

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 20 2005 01:45   
Forum

Quote by Molier: Dlaczego Bóg mowi w liczbie mnogiej o sobie? Odpowiedź jest prosta i potwierdza to całe Pismo: dlatego że jest Trójjedyny.

Do tego zmierzałem, tylko chciałem delikatniej.

P.S. Podoba mi się tekst w twojej stopce. Całkowicie się zgadzam.

===

Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 czerwiec 20 2005 10:26   
Forum

Quote by gosc: Czytając pismo święte już na samym początku natknąłem się na rzecz która mnie intryguje. Znajduje się ona w (I księdze Mojżeszowej 1, 26) zacytuje fragment o który mi chodzi "Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas..." Można to rozumieć w dwóch kierunkach. Uczyńmy człowieka na obraz nasz czyli ludzi ale jeśli to są słowa boga to dlaczego Bóg mówił Uczyńmy, Nas itd. Czy winika z tego że Bóg nie tworzył świata sam?

We wczesnej formie judaizmu, albo raczej mozaizmu (termin judaizm jest bardziej uzasadniony od czasów reformy Ezdrasza w V w.) formą postrzegania Boga przez ludzi była tak zawnana monolatria. Żydzi wierzyli w jednego Boga, ale wyobrażali sobie, ze Bóg posiada swój dwór złożony z zależnych od niego bogów. Dwór ten znajdował się "na Górze Obrad, na krańcach północy". Istnienie tych "bogów", których my nazywamy aniołami wcale nie zaprzeczało jedyności Boga. Bóg i tak był Bogiem jedynym w swoim rodzaju. Natomiast jego nadworni bogowie, byli bogami innego niż On rodzaju. Teologicznie bogowie ci są tożsami z aniołami, zwanymi też w synami Bożymi. Powiedziałem to co powiedziałem, dlatego, że niektórzy właśnie w ten sposób mogliby tłumaczyć zwrot "My" w "ustach" Boga Stworzyciela. Jednak mimo, ze jest to ciekawa hipoteza to jednak rację ma tylko Maciek, który oparł wywód na słowie "Elohim", jako słowie dotyczącym wylącznie trójjedynego Boga, a nie Jego nadwornej rady "bogów".

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 20 2005 11:19   
Forum

Quote by remigius:
Quote by gosc: Czytając pismo święte już na samym początku natknąłem się na rzecz która mnie intryguje. Znajduje się ona w (I księdze Mojżeszowej 1, 26) zacytuje fragment o który mi chodzi "Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas..." Można to rozumieć w dwóch kierunkach. Uczyńmy człowieka na obraz nasz czyli ludzi ale jeśli to są słowa boga to dlaczego Bóg mówił Uczyńmy, Nas itd. Czy winika z tego że Bóg nie tworzył świata sam?

We wczesnej formie judaizmu, albo raczej mozaizmu (termin judaizm jest bardziej uzasadniony od czasów reformy Ezdrasza w V w.) formą postrzegania Boga przez ludzi była tak zawnana monolatria. Żydzi wierzyli w jednego Boga, ale wyobrażali sobie, ze Bóg posiada swój dwór złożony z zależnych od niego bogów. Dwór ten znajdował się "na Górze Obrad, na krańcach północy". Istnienie tych "bogów", których my nazywamy aniołami wcale nie zaprzeczało jedyności Boga. Bóg i tak był Bogiem jedynym w swoim rodzaju. Natomiast jego nadworni bogowie, byli bogami innego niż On rodzaju. Teologicznie bogowie ci są tożsami z aniołami, zwanymi też w synami Bożymi. Powiedziałem to co powiedziałem, dlatego, że niektórzy właśnie w ten sposób mogliby tłumaczyć zwrot "My" w "ustach" Boga Stworzyciela. Jednak mimo, ze jest to ciekawa hipoteza to jednak rację ma tylko Maciek, który oparł wywód na słowie "Elohim", jako słowie dotyczącym wylącznie trójjedynego Boga, a nie Jego nadwornej rady "bogów".

dzięki, dzięki, korzystałem z powszchnie dostępnych materiałów, więc żadna tam chwała.
A tę koncepcję dworu, o której pisesz widać choćby w Księdze Hioba, czy we wspomnianej przeze mnie apokryficznej Księdze Hioba.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty