Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Świadkowie Jehowy sektą?
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 25 2005 21:41  (Czytany 10733 razy)  
Forum

Status: offline

Mam od niedawna pewien dylemat. Coraz bardziej zbliżam się do poglądu, że ŚJ są sektą. Co Wy myślicie na ten temat?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 czerwiec 25 2005 21:52   
Forum

nic nie mysle. nie mam do nich pretensji. zaden swiadek nie zrobil mi zadnej krzywdy. oni mowia swoje a ja mowie swoje. i tyle. nie musze o nich myslec :-)
mateuszku radze, bardziej zajac sie wlasnym podworkiem. zerknij na swoja wiare. a nie szukaj brudu pod paznokciami u cudzych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 25 2005 21:52   
Forum

niestety w dzisiejszym świecie wszystko jest względne. Zależy jaka definicję sekty przyjmiesz: religijną, czy socjologiczną.I należy uważać, żeby nie podpaść pod jakiś paragraf, ale o tym to najlepiej może Pani Joasia poinformować. Osobiście też uważam, że ŚJ to sekta tak w religijnym jak i w socjologicznym znaczeniu, ale zastrzegam sobie, że to moje osobiste zdanie, choć dzieli je wiele osób i wiele portali internetowych.
Ciekaw jestem, w jakim kierunku potoczy się dyskusja. Na razie wstrzymam się więc od dalszych komentarzy

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 25 2005 21:55   
Forum

Głównym argumentem "ZA" dla mnie jest to, że wszystkie ich nauki pochodzą od Ciała Kierowniczego w Brooklynie. To ono ustala aktualną interpretację Pisma Nieświętego (mówię o Przekładzie Nowego Świata). Ich nauki zmieniają się jak rękawiczki. Ale oczywiście to wszystko nazywa się Nowym Światłem. Kto się nie dostosuje, ten wypada. A ponadto to zabijanie pod przykrywką nauk z Biblii.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 25 2005 22:00   
Forum Moderator
Moderator

Wiele znaków na niebie i ziemii wskazuje, że to sekta. Swego rodzaju "pranie mózgu", bardzo agresywna polityka wobec innych religii, zwłaszcz KK, dwulicowość działań (ONZ uważają za podmiot szatana, a zarejestrowali tam swoje wyznanie jako pierwsi !!!). Co ciekawe w USA działają jako spółka prawa handlowego zdaje sie jako korporacja wydawnicza...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 25 2005 22:04   
Forum

Pranie mózgu to tam rzeczywiście jest. Raz Pani (jehowitce) biblijnie udowodniłem, że Chrystus jest Bogiem i dusza jest nieśmiertelna. Najpierw Pani przytaknęła, a potem przeczyła. Na dodatek zarzucają nam, że pogańskie święta zastępujemy, a jak się im powie, że oni dzień chwalą mówiąc "Dzień dobry!", to mówią, że to takie pozdrowienie. A to, że niebiblijne, to na to nie patrzą. W dodatku nie chcą odpowiedzieć "na wieki wieków (Amen)" przy pochodzącym z Biblii pozdrowieniu "Niech będzie pochwalony Jezus Crystus".

Towarzystwo Biblijne i Traktatowe Strażnica jest chyba spółką bez odpowiedzialności.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 25 2005 22:09   
Forum

Quote by Jakub: Wiele znaków na niebie i ziemii wskazuje, że to sekta. Swego rodzaju "pranie mózgu", bardzo agresywna polityka wobec innych religii, zwłaszcz KK, dwulicowość działań (ONZ uważają za podmiot szatana, a zarejestrowali tam swoje wyznanie jako pierwsi !!!). Co ciekawe w USA działają jako spółka prawa handlowego zdaje sie jako korporacja wydawnicza...

A na dodatek, to Pismo Święte sfałszowali.
P.S. Ciekawe dlaczego akurat Kościół katolicki jest na "specjalnym celowniku"?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 25 2005 23:50   
Forum

ŚJ to sekta pełną gębą. Polecam ksiąki p. Kundy i o. Bagińskiego. Dodam zaś od siebie, że w najbliższym czasie zrealizuję ostry materiał o ŚJ od wewnątrz. Już jestem umówiony z człowiekiem, kyóry problem Ś zna z autopsji i mi opowie jak to wygląda naprawdę w ich zborach, bo był wśród nich kilka lat. Myślę, że ten tekst za jakiś czas tu znajdziecie.

Dodam, że choć ŚJ tak jak ewangeliczni chrześcijanie przyjmują "chrzest" w wieku świadomym, to nie jest on przez Kościoły ewangeliczne uznawany, gdyż ludzie ci chrzczeni są nie w imię Jezusa, ale... organizacji.

Dodam jeszcze, że człowiek o którym wspominam jest obecnie na najlepszej drodze do Chrystusa i być może już niebawem zdecyduje się na przyjęcie autentycznego chrztu, wedle nauk NT.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Paweł Chojecki
 czerwiec 26 2005 00:02   
Forum

Kiedyś napisałem trochę o definicji sekty:
http://www.knp.lublin.pl/knp.php3?dz=12&co=p&te=40

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 czerwiec 26 2005 12:57   
Forum Admin
Admin

prawdopodobnie dlatego ze jest najwiekszy - zwlaszcza jak mowimy o krajach gdzie dominuje katolicyzm.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 26 2005 20:12   
Forum

Według typologii Stevena Hassana są sektą.

coś o tym

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 26 2005 20:55   
Forum

A ktoś wie czy oni zachowują formułę chrzcielną z NT? Mnie mówili, że tak, ale ja coś nie wierzę im. W końcu już kilka razy zapowiadali koniec świata.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 26 2005 21:37   
Forum Moderator
Moderator

Chrzest u świadków Jehowy to zwykłe zanurzenie bez formuły trynitarnej (Ja Ciebie chcrzczę w imię Ojce i Syna i Ducha Świętego, ani podobnej)...
Zresztą co tu gadać - jak wg. nich można chcrzic w imię Syna , który jest tylko człowiekiem i Ducha, czyli czynnej siły sprawczej (to ostatnie jest perfecta - brzmi jak Moc z gwiezdnych wojen)

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 26 2005 21:40   
Forum

Quote by Jakub: Chrzest u świadków Jehowy to zwykłe zanurzenie bez formuły trynitarnej (Ja Ciebie chcrzczę w imię Ojce i Syna i Ducha Świętego, ani podobnej)...
Zresztą co tu gadać - jak wg. nich można chcrzic w imię Syna , który jest tylko człowiekiem i Ducha, czyli czynnej siły sprawczej (to ostatnie jest perfecta - brzmi jak Moc z gwiezdnych wojen)

To Pan nie wie, że pisze się "duch święty"? Wstyd!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 26 2005 21:57   
Forum

Quote by Jakub:

Kiedyś zapultałem świadkinię, bo jak mi powiedziała, że DS,to moc z wysokości, pokazałem jej z Pawła "a Duch wyraźnie mówi, że w czasach ostatecznych powstaną fałszywi nauczyciele" i spytałem jak moc może mówić. Stwierdziła, że ze mną się nie dogada.

Pracowałą w szkole u mojej matki. Po kilku latach, jak remontowali szkołę na stercie śmieci znalazłem jej Biblię (brytyjkę). Wziąłem ją i jeżdżę z nią wsz ędzie.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 26 2005 22:06   
Forum

A czy jeździłby Pan z przekładem Nowego Świata?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 26 2005 22:51   
Forum Moderator
Moderator

Ja mam i musze przyznać chlubię się wytrwałością bo przeczytałem całkiem sporą cześć z niej !! A to na prawde wymaga nie lada cierpliwości... no bo ileż razy mozna zamiast Pan w odniesieniu do Jezusa czytać Jahwe albo właśnie owe Niech MOc bedzi z wami...

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 26 2005 23:26   
Forum

A ja w NŚ mam dosyć obecnego systemu rzeczy i Jehowa co kilka linijek. Przecież nie powinno się wzywać imienia Boga nadaremne, ale oni uważają, że tego nie robią. Skoro gdy co drugie słowo to Jehowa (co i tak według biblistów jest błędnym przetłumaczeniem imienia) to jak to nie jest grzech?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 26 2005 23:30   
Forum

Do Jakuba:
Mógłby Pan przetłumaczyć swój podpis po czesku pod postami?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Artur Rumpel
 czerwiec 27 2005 10:16   
Forum

Quote by mateuszwroc:

Panie Mateuszu!
Toz to psalm "De profundis" "Z głębokosci wołam do Ciebie Panie"
Myślę, że warto wyrobić sobie umiejetnośc rozpoznawania najpopularniejszych tekstów biblijnych i liturgicznych po kilku słowach.
Przydaje sie podczas bytności na nabozeństwach w obcych językach. Ja na przykłąd na Mszach po niemiecku staram się wychwycić w Ewangelii kilka słów, które rozumiem i po nich domyślać sie, co to był za fragment.

===

Zapraszam na mojego bloga: http://svetomir.blox.pl/html

Cytat 
Bogumiła Grabowska
 czerwiec 27 2005 11:28   
Forum

Quote by Artur Rumpel: Ja na przykłąd na Mszach po niemiecku staram się wychwycić w Ewangelii kilka słów, które rozumiem i po nich domyślać sie, co to był za fragment.

Widzę, że nie tylko ja stosuję ten sposób (choć ja z francuskiego)

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 27 2005 11:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by mateuszwroc: Do Jakuba:

Jak słusznie zauwazył jeden z użytkowników to jedno z tłumaczeń de profundisu. Najbardziej chyba poetyckie z czeskich.
W przekładzie zwrotnym "Z głedobokości wołam do Ciebie Panie, Panie wysłuchaj mój głos! Niech Twe ucho łaskawie/czule słyszy na moje usilne wołania."

Bardzo pięknie brzmi to po czesku z zachowaniem meldoyjności** tego języka, recytowane w chórze...

**tak - jezyk czeski to jeden z niewielu jeszcze jezykow który poprzez akcenty, długie i krótke litery jest melodynjy

===

Cytat 
Tomasz Kaniewski
 czerwiec 28 2005 13:48   
Forum

Quote by mateuszwroc:

Może dlatego, że często katolik tak naprawdę nie ma pojęcia w co wierzy i dlaczego w to wierzy? "Dzieki" nauce ŚJ możemy zatrzymać się, zastanowić i poszukać prawdy. Oni nam mówią, że Jezusnie jest Bogiem, więc siadamy i szukamy czy jest czy nie jest.

===

"Pismo święte jest źródłem wody żywej i stołem Chrystusa, z którego się karmimy" (św. Izydor z Sewilli - Patron Internetu i Internautów)

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 28 2005 20:46   
Forum

Quote by mateuszwroc:
Quote by Jakub: Chrzest u świadków Jehowy to zwykłe zanurzenie bez formuły trynitarnej (Ja Ciebie chcrzczę w imię Ojce i Syna i Ducha Świętego, ani podobnej)...

To Pan nie wie, że pisze się "duch święty"? Wstyd!

A mnie uczono, że pisze się z dużych liter. Cóż, może na dolnym śląsku uczą inaczej...

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 28 2005 21:14   
Forum Moderator
Moderator

Marcinie W opamiętaj się i uspokój - to był żart - aluzja do stosunku świadków Jehowy do Ducha Świętego. Oni właśnie napisali by go małą literą. Uważam , że powienieś przeprosić Mateusza i pozostałych mieszkańców Śląska. Tym nie mniej fakt Twojego zachowania zostanie zgłoszony Adminowi.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 28 2005 21:24   
Forum

Quote by Jakub: Marcinie W opamiętaj się i uspokój - to był żart - aluzja do stosunku świadków Jehowy do Ducha Świętego. Oni właśnie napisali by go małą literą. Uważam , że powienieś przeprosić Mateusza i pozostałych mieszkańców Śląska. Tym nie mniej fakt Twojego zachowania zostanie zgłoszony Adminowi.

Serdecznie dziękuję za słuszną obronę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 00:31   
Forum

Quote by Jakub: Marcinie W opamiętaj się i uspokój - to był żart - aluzja do stosunku świadków Jehowy do Ducha Świętego. Oni właśnie napisali by go małą literą. Uważam , że powienieś przeprosić Mateusza i pozostałych mieszkańców Śląska. Tym nie mniej fakt Twojego zachowania zostanie zgłoszony Adminowi.

A niby z jakiego powodu mam przepraszać, skoro nikogo nie obraziłem. Wpis był czytelny i jeśli ja czegoś nie zrozumiałem to widocznie aluzja była doprawdy kiepska. I nie ma powodu Joannie głowy zawracać, prawda? Przestań się czepiać takich drobiazgów, dopatrywać się jakichś niewłaściwości, a zajmuj się wreszcie poważnumi sprawami. Do dziś pozostało - o ile wiem - kilka postów dla mnie OBRAŹLIWYCH i jakoś dobrze się mają, choć już dawno powinny być usunięta, prawda?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 czerwiec 29 2005 00:45   
Forum Admin
Admin

Panowie (cała trójka) - macie na siebie alergię jakoś ostatnio. Aby się jej pozbyć, sugeruję przez jakiś czas nawzajem się unikać. A potem podchodzić do cudzych komentarzy z nastawieniem pozytywnym a nie "co on znowu nawywijał", bo wychodzi wiele hałasu o nic - tak jak tutaj. Nikt wam nie każe się wzajemnie lubić, ale jak macie coś do siebie, załatwiajcie to prywatnie, nie wciągając w wasze animozje innych użytkowników.

JG

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 00:47   
Forum

Ja się tu nikogo nie czepiam, ja tylko ironizowałem podobnie jak wcześniej Mateusz... A Jakub się dossał sam chyba nie wie dokłądnie o co.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 czerwiec 29 2005 07:41   
Forum Moderator
Moderator

Teskt w stylu "może tak uczą pisać na śląsku" jest wybitnie nie na miejscu - jest to co najmniej pogarda i kompromitacja siebie samego.

A aluzja była całkiem dobra pod warunkiem, że się ma podstawową wiedż na temat ŚJ.

Po trzecie dyskusje, w których rzekomo Cię obrażono sam rozpętałeś i sam siebie przede wszystkim w nich obrażałeś - siebie u swoją inteligencję.

Po czwarte obraziłeś nie tylko Mateusz Wroca, ale swoim tekstem pokazałeś pogardę wszystkim mieszkańcom Śląska. To nie jest bardzo chrześcijańska postawa.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,29 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty