Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 co z nasza tolerancją??
 |  Wersja do druku
Abigeil
 lipiec 21 2005 23:12  (Czytany 1962 razy)  
Forum

Status: offline

Czy jestesmy tolerancyjni?My wierzacy w tego samego Boga,tylko nalezacy do roznych kosciolow?
Czy w obliczu tragedii np londynskiej potrafimy patrzec miloscia??
moje pytana wziely sie z przegladania forum np na onecie gdzie az wylewala sie nienawisc i nietolerancja ale tez niektorych komentarzy w tym serwisie.
pozdrawiam!

===

"zapraszam Cię do mojego życia,jako mojego Pana,Boga i Odkupiciela..."

Profil   Email 
 Cytat 
Grigorij
 grudzień 22 2005 19:34   
Forum

Quote by Abigeill: Czy jestesmy tolerancyjni?My wierzacy w tego samego Boga,tylko nalezacy do roznych kosciolow?

Sa tolerancyjni i nietolerancyjni, grunt, to nie popadac w fanatyzm religijny.

Quote by Abigeill:
moje pytana wziely sie z przegladania forum np na onecie gdzie az wylewala sie nienawisc i nietolerancja

Niewiele tam powaznych ludzi pisze... Ja to forum omijam z daleka...

Quote by Abigeill:
pozdrawiam!

Pozdrawiam

===

!! Жыве Беларусь !!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
m4
 grudzień 22 2005 21:54   
Forum

Quote by Grigorij:Niewiele tam powaznych ludzi pisze... Ja to forum omijam z daleka...

ja też, nie mam nerwów, żeby przeglądać takie straszne głupoty

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 grudzień 22 2005 22:48   
Forum

ale czasami znajdzie sie "coś na wesoło"

Tolerancja. W przyszlosci pewnie nazwą naszą epokę tymże hasłem. Uważam, że ludzie przesadzają z tym pojęciem i nadużywają go.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 grudzień 23 2005 00:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Matija: ale czasami znajdzie sie "coś na wesoło"

Tolerancja. W przyszlosci pewnie nazwą naszą epokę tymże hasłem. Uważam, że ludzie przesadzają z tym pojęciem i nadużywają go.

Znaczy sie po śrefdniowieczy, renesansie, romantyzmie, pozytiwizmie i innym izmie beda uczyc w szkolach o "toleratyzmie" ??
Ciekawe

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Matija
 grudzień 23 2005 13:21   
Forum

toleratyzm, toleratism, toleratismus, tolleranza tempora, tak właśnie tak
Chyba zaczne spisywac jakieś moje przewidywania, a w przyszlości, nazwą mnie jasnowidzem jeśli któreś sie sprawdzi
Tylko musze ubrać to w a'la Nostradame lingua 8-)
Jakbym zaczął dzisiaj, pisząc 10 przepowiedni na dzień, to przy pomyślnym wietrze pozostawię po sobie jakieś dwieście dziewiętnaście tysięcy przepowiedni :] Dosyć duza szansa ze coś sie sprawdzi ), reszta pójdzie na karb przyszłosci.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 23 2005 20:04   
Forum

toleratyzm, toleratism, toleratismus, tolleranza tempora, tak właśnie tak

Prędzej to będzie epoka pozornego tolerantyzmu, albo romantyczny tolerantyzm lub epoka fanatyzmu religijnego (terroryzm) - tolerancja w 100%
O ile mi wiadomo, naszą epokę nazywają niektórzy Postmodernizmem - tyle, że nie wiem dlaczego, przecież co się takiego zmieniło, żeby już nową epokę wymyślać, a przecież praktycznie cały czas tkwimy w modernizmie.
Niektórzy używają sformułowania Społeczeństwo informacyjne - epoka informacji.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Rafał
 grudzień 30 2005 09:21   
Forum

tolerancji należy sie nauczyć. Na pewno musi to zrobić KK., który sam wymaga, by jego 'tezy i prawdy' były powszechnie tolerowane.
Wg mnie wierzący jest tolernacyjnym jeśli żyje życiem 'świata', ale ma swoje prawdy wiary zawieszone nad tym Natomiast jak ktoś już zaczyna mówić, że jego wiara jest tą naj..., bo...- to już fanatyzm religijny. A z tym nalezy walczyć

===

wierzę, ale nie w "Boga"

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 30 2005 17:43   
Forum

Wolność, tolerancja i nauka oznacza wielkie straty dla relgii wogóle. Są to swoiste antylogie . Marks i Engels mieli dużo racji.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 grudzień 30 2005 18:16   
Forum

Quote by Gocek: Wolność, tolerancja i nauka oznacza wielkie straty dla relgii wogóle. Są to swoiste antylogie . Marks i Engels mieli dużo racji.

zależy co rozumiesz przez wolność, tolerancję....
[quote z http://www.mwjelenia.republika.pl/kontrrewolucja/tolerancja.html]

tolerancja - jest to "wyrozumiałość", jak głosi najkrótsza definicja "Słownika Języka Polskiego" (PWN W-wa 1981.).
Wyrozumiałość więc w stosunku do ludzi i ich poglądów, do ich postępowania. Nie zważanie na czyjeś błędy, pomyłki, dziwactwa itd. Jako taka tolerancja jest rzeczą w społeczeństwie niezbędną i do dobrego ułożenia stosunków międzyludzkich wręcz konieczną, gdyż każdy z nas popełnia błędy, pomyłki oraz ma swoje dziwactwa.
Tolerancja nie oznacza jednak, tak jak chcą dzisiejsi "szamani ethosu", przyjęcia czyjegoś postępowania za swoje. I tu leży pies pogrzebany. Każdy się bowiem zgodzi, że tolerancja nie polega na akceptacji postępowania czy poglądu. Jeżeli coś tolerujemy, to właśnie dlatego, że nie możemy tego zaakceptować, a nie chcemy w sposób ostry się temu sprzeciwić.
Niestety niekiedy zapomina się, że niektóre postępowania i niektóre poglądy, jeżeli byłyby tolerowane w znaczeniu wyrozumiałości, to oznaczałoby to ich akceptację. Np. jeżeli widzimy, że ktoś zabija, i przechodzimy obojętnie, to współuczestniczymy w zbrodni. Jeżeli widzimy, że ktoś kradnie, a nie poinformujemy z lenistwa czy ze źle pojętej wyrozumiałości właściciela, to współuczestniczymy w kradzieży itd.
Widzimy więc, że w stosunku do niektórych zachowań tolerancja oznacza współuczestnictwo. I to, że nie chcemy być aż tak "tolerancyjni", powoduje zarzut obskurantyzmu ze strony "światłych intelektualistów".

Dzisiejsze "postępowe" prądy umysłowe, rodzące się na Zachodzie, nakazują tolerować wszystko, a więc nie mają już charakteru wyrozumiałości, ale często akceptacji, a nawet współuczestnictwa. Różni lewacy żądają od nas, normalnych ludzi, nie tolerancji, a właśnie akceptacji. (...) ja powinienem wobec pewnych rzeczy być tolerancyjny (wyrozumiały), a wobec innych nie muszę albo wręcz nie mogę. Mogę z własnej woli tolerować człowieka, który bije mnie w twarz, i na to nie zareagować. Mogę również mu oddać albo pozwać go do sądu. Jeżeli natomiast ktoś uderzy moją matkę, to tolerancja takiego czynu z mojej strony byłaby podłością i hańbą. Człowiekowi, który toleruje taką rzecz, nie należy podawać ręki.
Dzisiaj w świecie próbuje się stworzyć coś w rodzaju terroru tolerancji. Wszystko mamy tolerować. Głupota posunęła się do tego stopnia, że w niektórych elementarzach na Zachodzie, np. w Anglii, przedstawia się rodzinę w trzech formach: tatuś i mamusia, tatuś i tatuś, mamusia i mamusia. Pod pozorem więc tolerowania inności, akceptuje się odchylenia od normy, czyli zboczenia. Te zboczenia przedstawia się na równi z normalnością i uczy się tego dzieci. Kto natomiast powiedziałby w Anglii publicznie, że homoseksualizm to zboczenie, może wylądować za kratkami. Dla takiego nie ma bowiem tolerancji, gdyż narusza "normy" wypracowane przez lewaków.
Musimy sobie jasno powiedzieć, że tolerancja jest to wyrozumiałość dla poglądów, wierzeń, pomyłek i nieszkodliwych dziwactw. Nie ma jednak i nie może być tolerancji, która byłaby akceptacją zła. Akceptacja zła jest bowiem złem, zło natomiast należy zwalczać, a nie akceptować. Jeżeli natomiast zła nie będziemy zwalczać, to się rozpleni. Nie możemy folgować złu. Musimy walczyć o prawdziwą tolerancję, która jest wyrozumiałością [/quote]

zachęcam też do przeczytania ciekawego tekstu dr Krajskiego

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Gocek
 grudzień 30 2005 21:19   
Forum

zachęcam też do przeczytania ciekawego tekstu dr Krajskiego

Ciekawie napisane i takież też jest.
Jedno pytanie:
Czy tolerancja wobec zabijania, adopcji dzieci przez homoseksualistów, czy kradzieże a tolerancja wolności wyznawanego światopoglądu ("Boga"), to to samo? I można to dowolnie mieszać? W takim wydaniu, to większość tworzy tolerancję, bo większość tworzy wzorzec, czyli paradoksalnie tolerancja staje się pustym frazesem. Zastanów się nad tym.
Reszta jest ok

A tutaj "normalna" definicja tolerancji:
tolerancja [łac. tolerantia 'cierpliwość', 'wytrwałość'], socjol. postawa zgody na wyznawanie i głoszenie poglądów, z którymi się nie zgadzamy, oraz na praktykowanie sposobu życia, którego zdecydowanie nie aprobujemy, a więc zgody na to, aby zbiorowość, której jesteśmy członkami, była wewn. zróżnicowana pod istotnymi dla nas względami.

Jakoś nie ma tutaj wzmianki o adoptowaniu tolerowanych wartości. Tolerujesz nie oznacza - przyswajasz.
Dzisiejsze "postępowe" prądy umysłowe, rodzące się na Zachodzie, nakazują tolerować wszystko, a więc nie mają już charakteru wyrozumiałości, ale często akceptacji, a nawet współuczestnictwa.

Co za brednie! Jak ktoś chce być homoseksualistą i uczestniczyć w paradzie równości to nie potrzeba mu do tego tolerancji!. Czy ci "lewacy" każą nam tolerować kradzieże, zabójstwa itp. Nie ale Pan Doktor chyba tak uważa
Dzisiaj w świecie próbuje się stworzyć coś w rodzaju terroru tolerancji. Wszystko mamy tolerować. Głupota posunęła się do tego stopnia, że w niektórych elementarzach na Zachodzie, np. w Anglii, przedstawia się rodzinę w trzech formach: tatuś i mamusia, tatuś i tatuś, mamusia i mamusia. Pod pozorem więc tolerowania inności, akceptuje się odchylenia od normy, czyli zboczenia. Te zboczenia przedstawia się na równi z normalnością i uczy się tego dzieci. Kto natomiast powiedziałby w Anglii publicznie, że homoseksualizm to zboczenie, może wylądować za kratkami. Dla takiego nie ma bowiem tolerancji, gdyż narusza "normy" wypracowane przez lewaków.

To dotyczy tematu HOMOSEKSUALIZM, tutaj doktorek ma dużo racji . Zobaczymy co się bedzie działo na świecie.

PS. Jeżeli większość ludzi zacznie być homoseksualistami, zboczeńcami itp (czego niektórzy konserwatyści się boją - jakby zboczeńcy stanowili większość). To w końcu trzeba będzie być tolerancyjnym w stosunku do ludzi "niegdyś normalnych" i oni staną się zboczeńcami
Musimy sobie jasno powiedzieć, że tolerancja jest to wyrozumiałość dla poglądów, wierzeń, pomyłek i nieszkodliwych dziwactw. Nie ma jednak i nie może być tolerancji, która byłaby akceptacją zła.

Tylko że to co jest złe dla człowieka normalnego, nie koniecznie musi być uważane za złe przez homoseksualistę. I jak tutaj poradzić? Trzeba by ustalić obiektywną definicję "zła", która oznaczała by zło dla wszystkich, bez wyjątków - ZŁO obiektywne (nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe?) W takim razie co jest nie miłego w tym, że homoseksualiści uprawiają sex, dla osoby trzeciej?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 grudzień 31 2005 01:08   
Forum

Ciekawy tekst dr Krajskiego, a temat jakże trudny
Ale podzielam zdanie Medievala.

===

Profil   Email 
 Cytat