Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy ktoś zna pochodzenie tej legendy?
 |  Wersja do druku
Natalia Róża
 lipiec 30 2005 21:51  (Czytany 3073 razy)  
Forum

Status: offline

Ostatnio w książce natknęłam się na bardzo ciekawą historię o tym, że kiedyś Bóg posiadał swoje przeciwieństwo, jakby "swoją kobietę", którą utracił, i od tej pory świat jest odzwierciedleniem kondycji Boga po stracie ukochanej, "przeciwieństwa", itp. Historia jest dla mnie interesującym wytłumaczeniem "skąd się wzięło zło..."
Przytoczyłam legendę tak, jak pamiętam, może pewne szczegóły pominęłam, nie jest to jednak dla mnie najważniejsze. Mam pytanie do użytkowników, czy ktoś zna tę historię i czy wie, skąd ona pochodzi (chodzi mi o źrodło, bądź krąg kulturowy).
Pozdrawiam
nat

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 30 2005 22:16   
Forum

Quote by Natalia Róża: Ostatnio w książce natknęłam się na bardzo ciekawą historię o tym, że kiedyś Bóg posiadał swoje przeciwieństwo, jakby "swoją kobietę", którą utracił, i od tej pory świat jest odzwierciedleniem kondycji Boga po stracie ukochanej, "przeciwieństwa", itp. Historia jest dla mnie interesującym wytłumaczeniem "skąd się wzięło zło..."
Przytoczyłam legendę tak, jak pamiętam, może pewne szczegóły pominęłam, nie jest to jednak dla mnie najważniejsze. Mam pytanie do użytkowników, czy ktoś zna tę historię i czy wie, skąd ona pochodzi (chodzi mi o źrodło, bądź krąg kulturowy).
Pozdrawiam
nat

Słyszałem o tym. To wynik "współczesnych badań archeologicznych" w tzw. Palestynie, które dążą do usilnego wykazania wtórności kultu JHWH. Opierają się na dość starych materiałach (ostatnia pozycja popularna wydana na ten temat była w 1997 roku, a popularne materiały są z reguły spóźnione o 10-20 lat) i zupełnie ignoruje kilka "drobiagów":
1. samo "imię" JHWH wyklucza istnienie innych bóstw,
2. pierwiastek żeński w judaiźmie, to Duch Pana (RUAH),
3. we współczesnej archeologii istnieje tzw. nowa chronologia, która powstała w oparciu o nielogiczności datowania w archeologii Egiptu, ale w efekcie skorygowała tamtejszą chronologię tak, ze dziwnym trafem "odkyto" w egipskich archiwach teksty potwierdzające opisy biblijne,
4. po zasiedleniu Kanaanu przez Izraelitów zachodziła "wymiana kulturowa" z miejscowymi plemionami, co zresztą widać w Biblii. Skoro zachodziła w jedną stronę (od kanaanejczyków do Żydów), to musiała zachodzić i w drugą (od Żydów do kanaanejczyków) - i stąd wziął się kult JHWH wśród kanaanejkich plemion, które wyznając politeizm jakoś musiały Go sobie w ten swój system wpasować i zrobiły to utożsamiając JHWH to z Baalem, to z innymi bóstwami.
5. współczesna etnologia bez trudu wyjaśnia, czemu we wszystkich klulturach rolniczych i pasterskich istnieją podoben święta w podobnych terminach,
6. współczena etnologia odkryła identyczne z biblijnymi opowieści np. w Iranie (chodzi o początek Księgi Rodzaju) i na tej podstawie David Rohl "zlokalizował" ogród Eden (żeby było ciekawiej, teren ten po persku nazywa się Ziemia Adama) - nie jest więc prawdą to, co chcą udowodnić twórcy tej teorii (o żonie JHWH), że judaizm ma lokalny kanaanejski charakter.

I tak można długo. Jednym słowem jest to bełkot wrogów chrześcijaństwa i judaizmu. Dość, że podpisywał się pod nim dyżurny religiznawca PRL, prof. Witold Tyloch.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Natalia Róża
 lipiec 30 2005 22:24   
Forum

Maćku, nie chodzi mi o sianie zamętu i bluźnierstwa. Ale sama historia mnie zaintrygowała. Czy wiesz, gdzie można przeczytać coś więcej na ten temat?
Pozdrawiam brata encyklopedię (no i doktora )
n

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 30 2005 22:53   
Forum

Quote by Natalia Róża: Maćku, nie chodzi mi o sianie zamętu i bluźnierstwa. Ale sama historia mnie zaintrygowała. Czy wiesz, gdzie można przeczytać coś więcej na ten temat?
Pozdrawiam brata encyklopedię (no i doktora )
n

Na racjonalista.pl
Wrzuć na googla "żona Jahwe", to ci wyskoczy.

===

Cytat 
Natalia Róża
 lipiec 30 2005 23:00   
Forum

A jesteś pewien, że problem ten dotyczy Jahwe i historii Judaizmu, nie zaś jakiejś innej kultury?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 30 2005 23:20   
Forum

Quote by Natalia Róża: A jesteś pewien, że problem ten dotyczy Jahwe i historii Judaizmu, nie zaś jakiejś innej kultury?

W starożytności jedynym systemem monoteistycznym był judaizm.

===

Cytat 
Natalia Róża
 lipiec 31 2005 08:14   
Forum

To ja przeczytam do końca książkę, przejrzę wskazane przez Ciebie teksty i będę wiedziała więcej, wtedy coś więcej skrobnę na ten temat, bo uważam, że jest naprawdę ciekawy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 sierpień 01 2005 12:02   
Forum

W Izraelu odnaleziono nielegalną świątynię zydowską sprzed niewoli babilońskiej gdzie czczony był JHWH wraz ze swą małżonką Anat. Kult ten był wynikiem synkretyzmu między mozaizmem/judaizmem, a religią kananejską. Była to czysta herezja, niezgodna z objawieniem danym Mojżeszowi przez Boga. Jako herezja była tępiona przez pobożnych królów Judy, którzy burzyli tego typu świątynie i wycinali kapłanów. W Światyni Jerozolimskiej, która była jedynym legalnym miejscem kultu, Jahwe nigdy nie miał żadnej małżonki.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 28 2005 00:46   
Forum

Też slyszałem na ten temat. Wiele takich legend i mitów, istnieje, często wiązanych z judaizmem, a tak naprawde mających żródła w religiach sumeru,egiptu, grecji.
Podobna jest legenda o Lilith jako pierwszej żonie Adama, stworzonej nie z niego, nie z jego żebra tak jak Ewa.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
ks. Artur Karbowy SAC
 sierpień 28 2005 03:10   
Forum

No wlasnie, leganda o Lilth, historia ktora opowiadasz ma duzo wspolnego z ta legenda i o ile sie nie myle ona ma zrodlo w zydowskiej kabale

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 30 2007 08:43   
Forum

Quote by Natalia Róża: Ostatnio w książce natknęłam się na bardzo ciekawą historię o tym, że kiedyś Bóg posiadał swoje przeciwieństwo, jakby "swoją kobietę", którą utracił, i od tej pory świat jest odzwierciedleniem kondycji Boga po stracie ukochanej, "przeciwieństwa", itp. Historia jest dla mnie interesującym wytłumaczeniem "skąd się wzięło zło..."

Inny rodzaj dualizmu - zamiast walki Szatana z Bogiem, rozbicie na pierwiastek meski i zenski... Dualizm pojawia sie w wielu religiach - czesto wturnie (p. np. Czerno i Bialobog).

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Reguly
 maj 30 2007 08:45   
Forum

Quote by artursac: No wlasnie, leganda o Lilth, historia ktora opowiadasz ma duzo wspolnego z ta legenda i o ile sie nie myle ona ma zrodlo w zydowskiej kabale

Odnosnie Lilith to zapraszam do poswieconego jej, odrebnego na tutejszym forum, watku...

===

Cytat 
matejanka
 maj 30 2007 09:33   
Forum

Natalio Różo!
Te historię o której piszesz poznałam nieco inaczej. Z góry zastrzegam że podaję Ci ją tak jak zapamiętałam. Jeżeli chodzi o żródła to częściowo można te historię przeczytać u Jakuba Lorbera a całość niestety tylko na niemieckich stronach internetowych w prywatnych współczesnych objawieniach.
Sadzę że to o co pytasz jest echem tego, o czym mówią te objawienia jak i w ogóle echem pierwotnej historii upadku Lucyfera. A wyglada to w uproszczeniu tak...
Na początku Boski Duch był sam i pełen miłości którą pragnął dzielić z kimś do Siebie podobnym dlatego rozpoczął dzieło Duchowego stwarzania duchowej przestrzeni dla stworzeń do Siebie podobnych. I tak najpierw narodziła sie Sadhana odbicie i obraz Boga ale o pierwiastku żeńskim, jako Boski Dual. Sadhana posiadała wszystkie Boskie atrybuty, a więc była również obdarzona mocą stwórczą włącznie z mocą stwarzania istot podobnych do siebie. Tak więc zarówno Bóg Ojciec stwarzał wciąż niezliczone ilości istot duchowych jak i Sadhana. Z tym że moc stwórcza Sadhany pochodziła od Boga a więc dzieci Sadhany były tak naprawdę dziećmi Boga Ojca. Tak powstawały niezliczone piękne duchowe światy w których te dzieci wzrastały zdobywając doświadczenia posiadając inteligencję i wolną wolę. Niestey uroda i piękno Sadhany, jej moc i wspaniałośc po eonach czasu zaczęły jej, jak to się mówi, uderzać do głowy. Jako obdarzona wolną wolą zapragnęła już nie tylko być obrazem Boga, ale sama Bogiem dla Boskich dzieci zmieniając swoje imię na Lucyfer i uniósłszy się pychą zaczęła wmawiać stworzonym przez siebie istotom, że to ona jest Bogiem. W ten sposób zostało naruszone Boskie Prawo które rządziło całym Stworzeniem i to do tego stopnia że zaczęło to zagrażać stabilności Duchowego Stworzenia. W tę historię włączył się Archanioł Michał i stoczył z Sadhaną a teraz Lucyferem rodzaj boju który doprowadził do unieruchomienia Sadhany i tych istot które za nią poszły , krótko mówiąc Lucyfer i jego anioły zostały strącone do otchłani będącej bezładną materią unieruchomionego ducha. Bóg który kochał Sadhanę i całe jej stworzenie będące przecież Jego stworzeniem nie pozostawił ich uwięzionych na zawsze lecz tak jak opisuje Biblia unosząć się nad otchłanią stworzył z niej nam znany świat materii, a wszystko co stworzył było dobre. Resztę znamy z Biblii. Pierwszy człowiek( z tego co wiem posiadający ducha Sadhany) nie potrafił pozostać posłuszny Bogu i buntując się przeciwko Stwórcy wprowadził grzech na świat i zaburzył materialne Stworzenie.
Z tej materii krok po kroku uwięziony duch ma uwalniać się, tworzyć poprzez materialny rozwój coraz wyższe istoty które na tej długiej żmudnej i pełnej doświadczeń drodze osiągając stadium rozwoju człowieka otrzymują znowu Boskiego Ducha który aby wydostać się z pętów materii musi zdobyć zasługi, rozwinąć się do świadomości Boskiego Prawa i oczyścić z wszelkich uchybień. Taki Duch z duszą po takim wzniesieniu ponad materialne życie może dalej rozwijać sie w duchowym raju , aż znajdzie się na Boskim Łonie jako miejscu najwyższej szczęśliwości ducha. Ta droga ducha jest wspomagana i oświecana Światłem Ofiary Jezusa który będąc wcieleniem Boskiego Ducha pozostawił swoim pobytem na ziemi niezatarty Ślad wyznaczony swoją krwią i wskazujący upadłym dzieciom, drogę powrotną do Domu Ojca.
Nie jestem pewna czy wiernie przedstawiłam tę historię ale jeżeli cię to będzie interesowało to poszperam po internecie i ewentualnie wygładzę niedokładności mojego przekazu. Dodam jeszcze że ślady tej historii można znleżć w Biblii między innymi w zdaniu że Bóg stworzył świat z bezładnej materii, jak w historii upadku Lucyfera ale bardzo okrojonej
Wnioski z tej historii są takie że Bóg nie stworzył ani diabła ani demonów ani zła. One powstały z nadużycia wolnej woli i zostały wydalone z Domu Ojca poprzez uwięzieni w materii. A więc materia sama w sobie zawiera zło i jest pokusą dla ducha by za nią poszedł i sprzeciwił się Duchowemu Prawu miołości, aby oddawał cześć materialnym rzeczom, takim jak przedmioty, pieniądze i światowa władza czy sława. Pokusy są w nas i w otaczającym świecie lecz rozwinięty duch potrafi sobie z nimi poradzić.Dużo by jeszcze pisać ale nie chcę przedłużać tego postu.
Pozdrawiam serdecznie

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
milka
 maj 30 2007 22:52   
Forum

matej ania
ciekawie sie czytalo twoj tekst.
dzieki

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 30 2007 23:01   
Forum

Piekne tzn tez interesujace sa te legendy o stworzeniu swiata , ta tu opisana to juz druga oprucz naszej bibilijnej , ktora znam. Mam na mysli te o Lilith.Ile istnieje takich legend? jakie sa jeszcze?wie ktos moze?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 30 2007 23:01   
Forum

Milka
Bardzo się cieszę!
Serdecznie pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Andrzej
 maj 30 2007 23:06   
Forum

Quote by matejanka: Dużo by jeszcze pisać ale nie chcę przedłużać tego postu.
Pozdrawiam serdecznie

Aaaa.
Dobranoc

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Apologeta
 maj 31 2007 00:16   
Forum

Ostatnio w książce natknęłam się na bardzo ciekawą historię o tym, że kiedyś Bóg posiadał swoje przeciwieństwo, jakby "swoją kobietę", którą utracił, i od tej pory świat jest odzwierciedleniem kondycji Boga po stracie ukochanej, "przeciwieństwa", itp. Historia jest dla mnie interesującym wytłumaczeniem "skąd się wzięło zło..."

Brzmi to ezoterycznie. Możliwe, że jest to echo bajek, jakie rozpowszechnia D. Brown. Według jego Kodu Leonarda da Vinci w Miejscu Najświętszym świątyni izraelskiej przebywał z Bogiem - żeński odpowiednik Boga - Szekina, a wiele wieków później Kościół - nienawidzący wszystkiego co kobiece - wyeliminował kobiecą boskość z teologii. Tyle Brown. Ale czy Szekina była żeńskim partnerem Boga? Poniżej fragment polemizującej z Brownem książki pt. “Kod Leonarda da Vinci: fakt czy fikcja”, który tak wyjaśnia całą sprawę:

“Brown wziął zwrot oznaczający „mieszkanie Jahwe” (hebr. Shecaniah - zob. 1Krn.3:21) za imię bogini. Szekina była obecnością Bożą, która manifestowała się w świątyni nad Arką Przymierza. Obecność innego bóstwa w kulcie świątynnym była niemożliwością, gdyż Żydzi byli monoteistami. Podkreślało to ich często powtarzane wyznanie wiary, tzw. Szema: „Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym” (Pwt.6:4).

Brown myli się też pisząc: „Tetragram żydowski YHWH - święte imię Boga - oznacza Jehowę, który stanowi androgyniczne połączenie fizyczne męskiego Jah i przedhebrajskiego imienia Ewy - Havah.”

Imię Boże zapisywano tetragramem YHWH, gdyż w piśmie hebrajskim nie zapisywano samogłosek tylko spółgłoski, ale ponieważ tradycja żydowska zabraniała wymawiać imię Jahwe, dlatego zastępowano je słowem Adonaj, czyli Pan. Ilekroć czytający natrafiał w Piśmie na tetragram YHWH, nie czytał go Jahwe, lecz Adonaj. Z tego względu żydowscy gramatycy zwani Masoretami, którzy w średniowieczu dodali pod i nad tekstem hebrajskim znaki samogłoskowe, aby ułatwić jego czytanie, pod YHWH dodali samogłoski słowa „Adonaj”. Nie wiedząc o tym, wiele wieków później Europejczycy w przekładach Biblii, zapisali imię Jahwe z samogłoskami z Adonaj, z czego wyszło: Jehowah. Sprawa ta jest od dawna znana biblistom, ale Brown widać nic o tym nie wie, dlatego przy pomocy chałupniczej etymologii wyprowadza imię Ewy (Havah, a ściślej Hawwa, czyli „matka wszystkich żyjących” ) z błędnie odczytanego imienia Bożego, które brzmiało Jahwe, a nie Jehowa.”

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 31 2007 02:49   
Forum

Apologeta,

pan Brown napisal poprostu ksiazke, ktora spowodowala ze wiele osob zaczelo sie zastanawiac nad wieloma zagadnieniami.Zmusil ludzi tym samym do myslenia.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 maj 31 2007 09:05   
Forum

Dzień dobry wszystkim!
Chciałabym dodać jeszcze że jak wiadomo w każdej bajce jest nieco prawdy i każda ma nam coś przekazać. Ponieważ o pierwiastku żeńskim w Stworzeniu, jako o Boskiej Partnerce wiele się czyta w przekazach pozabiblijnych, to można spokojnie założyć, że te historie są jakimś echem prawdy. Sam biblijny opis stworzenia człowieka daje dużo do myślenia. Biblia sugeruje, że człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga najpierw był istotą jednopłciową i dopiero potem został stworzony z niego jego dual-kobieta, jako jego dopełnienie. Według prywatnych przekazów każdy z nas posiada swojego duchowego duala czyli jakby drugą połowę swojego ducha z którą w wieczności tworzymy doskonałą całość i odczuwamy pelnię szczęścia. W człowieku ta tęsknota za swoją drugą duchową połówką jest motorem poszukiwania partnera w materialnym życiu. Przecież większość z nas marzy o prawdziwej miłości na wieki, a nie tylko o partnerze seksualnym. I to marzenie jest min. motorem zawierania małżeństw na całe życie. Niestety rzadko miłość pomiędzy dwojgiem ludzi w materii jest miłością tych dwóch duchowych połówek i dlatego często ludzie nawet kochający swoich partnerów odczuwają nieokreślone tęsknoty. Podobno jednak niektórym udaje się spotkać swoich duali już w materii...Ale dla wszystkich jest dana obietnica, że w odpowiednim czasie będą mogli doznać szczęśliwosi połączenia się ze swoim dualem na wieki.
Czy to nie ładna obietnica?
POzdrawiam

===

Cytat 
Michał Pająk
 maj 31 2007 09:29   
Forum

Quote by matejanka:Chciałabym dodać jeszcze że jak wiadomo w każdej bajce jest nieco prawdy i każda ma nam coś przekazać.(...)

Chyba jednak zbyt dalekie wnioski wyciagasz z tej baśni (bo formalnie nie jest to bajka). I jak wiadomo każda baśń ma nam coś przekazać, ale nie w każdej jest nieco prawdy (zazwyczaj nie ma jej tam wogóle), tak więc nie przesadzajmy.

===

"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 31 2007 09:44   
Forum

Quote by corka: Piekne tzn tez interesujace sa te legendy o stworzeniu swiata , ta tu opisana to juz druga oprucz naszej bibilijnej , ktora znam. Mam na mysli te o Lilith.Ile istnieje takich legend? jakie sa jeszcze?wie ktos moze?

Sprecyzuj - legend o czym i jakich?

===

Cytat 
Ewa
 maj 31 2007 11:51   
Forum

Mam na mysli historie stworzenia swiata, jak widze jest ich juz 4.A to juz cosWink.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 maj 31 2007 12:19   
Forum

Quote by corka: Mam na mysli historie stworzenia swiata, jak widze jest ich juz 4.A to juz cos.

Uchym... no tak... z tym, ze cos takiego posiada wiekszosc religii - to sie nazywa kosmogonia...

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,42 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty