Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Dział Pytania i odpowiedzi jest przeznaczony dla naszych użytkowników, by mogli oni zadawać nam pytania związane z tematyką serwisu. Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć.

Aby zamieścić pytanie należy kliknąć "Prześlij" na górnej belce i wybrać dział "Pytania i odpowiedzi", jako ten w którym ma się pojawić pytanie. Pytanie wraz z odpowiedzią ukaże się w serwisie, kiedy redakcja na nie odpowie. Czasem na odpowiedź wystarczą 2-3 dni, kiedy indziej wymaga ona głębszego przemyślenia, redakcyjnej dyskusji lub znalezienia odpowiedniego specjalisty.

Przed zadaniem pytania zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami zamieszczonymi już w naszym serwisie. Pytania powielające się nie będą przez nas rozpatrywane. Dotyczy to przede wszystkim takich problemów jak:

Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa

Małżeństwo mieszane

UWAGA:Pytania dotyczące stwierdzenia neważności małżeństwa (unieważnienie małżeństwa), małżeństw mieszanych, oraz innych problemów z zakresu prawa kanonicznego można  także zadawać TUTAJ. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z serwisu Porad, z którym współpracują nasi eksperci z różnych wyznań.

 Aby zadać pytanie, nie trzeba się rejestrować. Jeśli chcesz, by odpowiedź została udzielona indywidualnie, podaj swój adres e-mail.

Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w serwisie artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak redakcja ani wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje wykorzystania porad. Odpowiedzi na pytania mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków.

 

Wersja do Wydruku

Bóg a Machiavelli

Pytania i odpowiedzi

Często jest zadawane pytanie dotyczące spraw strasznych i okrutnych np. Holocaustu w kontekście Boga tzn. dlaczego pozwala on na działanie takiego zła w świecie? Zwykle odpowiedzią na takie pytanie jest to, że takie wydarzenia mają służyć większemu dobru i należy uwierzyć Bogu w tym, że wydają one w przyszłości dobry owoc. Tylko czy taki sposób postępowania nie spełnia zasady Machiavellego: "cel uświęca środki"? Jeśli tak, to dlaczego Kościół nie podziela, a wręcz zabrania takiego podejścia ludziom? Czy nie powinniśmy "myśleć po Bożemu"?

2/10 6
Wersja do Wydruku

Samotna matka

Pytania i odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące unieważnienia małżeństwa zawartego w Kościele. Urodziłam dziecko ateiście, który ze względu na dziecko wziął ślub ze mną w Kościele. On nigdy nie uczestniczył w mszach. Jednak dwa lata po narodzinach dziecka całkowicie zerwał ze mną kontakt. Z tego co wiem człowiek ten interesował się zielonoświątkowcami. Czy istnieje możliwość unieważnienia małżeństwa?

3/10 6
Wersja do Wydruku

Spowiedź

Pytania i odpowiedzi

Mam ciężką sytuację. Dokonałam aborcji trzykrotnie. Od tamtego czasu moje życie się zmieniło. Ja się zmieniłam. Nie mogę wybaczyć Sobie tego i wiem, że Bóg też nie. Żałuję, bardzo żałuję. Chcę żeby Bóg Mi przebaczył i dał rozgrzeszenie.

4/10 6
Wersja do Wydruku

Chrzest Święty

Pytania i odpowiedzi

Witam, czy jest jakakolwiek możliwość zmiany ojca chrzestnego? Mój syn ma dopiero 10 miesięcy a chrzestny był tylko na chrzcinach i znikł. Bardzo nam z tego powodu przykro i zależało by nam na naprawieniu tego błedu ze względu na naszego synka. 

 

5/10 6
Wersja do Wydruku

Przeludnienie a religia

Pytania i odpowiedzi

Szczęść Boże! Ostatnio zacząłem studia, a więc i czytanie ksiązek. Jedną z nich jest "Odliczanie" Alana Weismana. Jest tam poruszony temat przeludnienia na świecie, propagowania antykoncepcji i blokowania prokreacji wykorzystując argument niewystarczalności zasobów naturalnych ziemii. W dodatku - bo o to chciałem spytać - na początku ksiązki jest cytat z Apokalipsy Św. Jana - "Kto ma rozum, niech liczbę Bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka." Czy mozemy uzywać tych słów w kontekście przeludnienia? I jak mamy rozumieć ten cytat?

6/10 6
Wersja do Wydruku

Komunia po rozwodzie

Pytania i odpowiedzi

Witam, partner i ja planujemy wziąć ślub cywilny i poczekać ze ślubem kościelnym. Współżyjemy. Zdaję sobie sprawę, że nie będę mogła przystępować do komunii św. do czau ślubu kościelnego.  

 

 

 

 

 

6/10
Wersja do Wydruku

Czy mam zamkniętą drogę do zakonu?

Pytania i odpowiedzi

Witam. Od dzieciństwa czułam powołanie do życia zakonnego. Na samą myśl o wstąpieniu do zakonu odczuwałam radość i szczęście. Wstąpiłam wreszcie mając 25 lat.

7/10
Wersja do Wydruku

"Rozwód kościelny" a choroba psychiczna małżonka

Pytania i odpowiedzi

Gro toczących się procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego przebiega z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK) po którejś ze stron, i właśnie w aspekcie tej przyczyny, a dokładnie mówiąc: w kontekście jakiejś jednostki chorobowej przynajmniej jednego ze współmałżonków przeanalizujemy proces o stwierdzenie nieważności związku.

 

8/10
Wersja do Wydruku

Kontakt do księdza

Pytania i odpowiedzi

Witam, proszę o telefon lub adres do księdza upoważnionego do rozgrzeszania materii zastrzeżonych biskupowi w mieście Poznań. Bardzo trudno znaleźć kontakt przez internet do takiego duchownego. Dziękuję. Adriannna. 

 

9/10
Wersja do Wydruku

Warianty ważnych słów z Biblii

Pytania i odpowiedzi

Szczęść Boże, chciałem się zapytać o kwestie poprawnej wymowy czy raczej zapisu słów z Biblii. Wiele ważnych słów okazuje się mieć po kilka wariantów np. Yisrael-Yisroel, Hillel-Hellel, Aur-Ohr-Or-Ar (światło), Satan-Saton, Ariel-Auriel (nie wspominając już o imieniu Bożym). Często też okazuje się, że np. Żydzi przekazują inny zapis niż Chrześcijanie itd.

Szukaj

Menu Użytkownika


Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń

  Najnowsze

  ARTYKUŁY

  Brak nowych artykułów

  KOMENTARZE last 2 days

  Brak nowych komentarzy

  O serwisie (info)


  Polski English Deutsch Français Portugues Dansk Suomi Espanol